Obowiązujące przepisy zobowiązują nas do dzielenia w odpowiedni sposób śmieci. To jednak nie tylko przymus prawny, ale również efektywne działanie na rzecz ekologii. Dowiedz się, jak segregować śmieci w domu.
Problemy z segregacją śmieci
Segregowanie śmieci stanowi wyzwanie dla osób, które nie mają na to zbyt wiele przestrzeni. Jest to oczywiście największy problem w niewielkich mieszkaniach, jednak i w domach jednorodzinnych zamieszkałych przez kilka osób efektywne segregowanie śmieci może sprawiać kłopot.
Według najnowszych przepisów, śmieci powinniśmy segregować na co najmniej 4 frakcje, ale w niektórych gminach – nawet 6. Nie oznacza to, że musisz od razu decydować się na postawienie aż 6 pojemników w swojej kuchni.
Jak wygodnie segregować śmieci w domu jednorodzinnym?
Jeśli Twoja rodzina nie jest liczna, możesz zacząć od dwóch pojemników. Jeden kosz na śmieci będzie Wam służył do zbierania śmieci przeznaczonych do segregacji, a drugi – zmieszanych. Oczywiście taki zabieg będzie wymagał każdorazowego rozdzielenia śmieci do odpowiednich pojemników, gdy je będziesz wynosić. Z tego względu dobrze w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym do przechowywania odpadów do czasu ich wywózki, postawić kontenerki odpowiadające poszczególnym frakcjom. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie nie zajmuje wcale więcej czasu i nie wymaga więcej zachodu, niż rozdzielanie śmieci od razu po ich wyrzuceniu. A jego dużym plusem jest zaoszczędzenie miejsca w kuchni.
Pamiętaj o kompoście
Domy jednorodzinne mają wiele przewag nad mieszkaniem w bloku, a jedną z nich jest oczywiście ogród. Jedną z frakcji, na które powinniśmy dzielić nasze śmieci, są odpady organiczne. Doskonale nadają się one do stworzenia kompostu, który posłuży do użyźniania grządek. Dobrze prowadzony kompost doskonale sprawdza się zarówno w przypadku drzewek i krzewów ozdobnych, jak i warzywnych. Pryzma kompostowa powinna być umieszczona co najmniej 2 metry od granicy posesji – w tym celu warto postawić specjalny plastikowy kontenerek, zapewniający przewiew kompostowi z każdej strony. Jedyne, o czym warto pamiętać, wyrzucając odpadki jest to, aby nie wrzucać do kompostu resztek mięsnych i kości, które nie fermentują, a gniją przyciągając gryzonie takie jak szczury.
Segregowanie śmieci a kolory pojemników
Jeśli wciąż trudno Ci się jest zorientować w kolorystyce poszczególnych frakcji, możesz sobie ułatwić zadanie oznaczając odpowiednio swoje pojemniki na śmieci. Przypominamy, że:
1) niebieski pojemnik na odpady przeznaczony jest na papier. Wrzucamy tu gazety, katalogi, papier, zeszyty, książki, papierowe torby, kartony i tekturę. Makulatura nie może być tłusta, spięta zszywkami czy być obłożona plastikiem (np. poklejona taśmą). Nie wrzucamy tutaj papieru higienicznego ani kartonów z napojów!
2) Żółty pojemnik na odpady przeznaczony jest segregacji plastiku oraz metalu. Wrzucamy tu wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki i nakrętki, puste plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach i środkach czystości. Dodatkowo także styropian, kartonowe pudełka pokrytą folią aluminiową (po napojach), reklamówki i puszki z aluminium. Nie wyrzucamy tutaj żadnych opakowań ze żrących detergentów, puszek po farbach i po aerozolach.
3) Zielony pojemnik to kosz na szkło – wyrzucamy do niego wszystkie opakowania szklane, kolorowe i bezbarwne. Niekiedy można się spotkać również z białym pojemnikiem – ten jest przeznaczony na szkło niebarwione (w takim wypadku konieczne jest segregowanie szkła na dwie frakcje).
4) Kontener brązowy to miejsce na tzw. odpadki bioorganiczne. Jeśli prowadzisz kompost, ten pojemnik będzie Ci się rzadko zapełniać. Możesz tutaj wrzucać wszystkie resztki jedzeniowe z wyłączeniem mięsa i kości i nabiału. Nie wyrzucamy również do śmieci organicznych artykułów higienicznych i odchodów zwierząt. Możemy za to wyrzucić popiół z kominka, fusy i resztki z prac ogrodowych.
5) Do kontenera czarnego wrzucamy śmieci, które nie przynależą do pozostałych frakcji z wyłączeniem żarówek, baterii, opakowań po farbach i środkach ochrony roślin. Czarny kontener nie jest również miejscem na elektronikę czy wielkie gabaryty.
Organizując przestrzeń do segregowania śmieci w domu jednorodzinnym warto wyznaczyć również niedostępne dla dzieci i zwierząt miejsce do przechowywania śmieci niebezpiecznych, które nie mogą być utylizowane w standardowy sposób (puszki po farbach, elektronika, leki) i co pewien czas wywozić je do stosownych placówek (apteka, sklepy budowlane, sklepy z elektroniką).
Artykuł partnerski.