22 czerwca 2021

Jak dopasować oświetlenie zewnętrzne do domu?

Oświetlenie zewnętrzne domu może pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również świetnie sprawdzi się jako źródło światła w nocy, choćby podczas parkowania na podjeździe lub otwierania drzwi kluczem. Odpowiednie dopasowanie lamp zewnętrznych do domu pozwoli stworzyć wieczorem niezwykły klimat, który zachęcał będzie do spędzania ciepłych, letnich dni w ogrodzie. Jakie wyróżniamy rodzaje lamp zewnętrznych i jak dopasować oświetlenie zewnętrzne do domu?

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych znaleźć możemy szeroką ofertę źródeł światła zewnętrznego.  Do wyboru są nowoczesne kinkiety, lampy wiszące, słupki, lampy najazdowe z czujnikiem ruchu i inne. Co ważne, inwestycja w oświetlenie zewnętrzne nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami rachunków za prąd. Wiele sklepów oferuje lampy energooszczędne, lampy LED lub te zasilane energią słoneczną, dzięki czemu koszty utrzymania takiej dekoracji nie będą duże.

Kinkiety

Kinkiety to jedne z najpopularniejszych produktów, wybieranych do oświetlenia domu z zewnątrz. Zazwyczaj wytwarzane są z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych, zabezpieczonych przed rdzewieniem. Kinkiet świetnie sprawdzi się zarówno jako podświetlenie domu, jak i tarasu, generując niezwykle klimatyczne światło.

Latarnie ogrodowe

Ten rodzaj oświetlenia zazwyczaj montuje się wzdłuż podjazdu do przydomowego garażu lub tuż przy ogrodzeniu, chcąc zaznaczyć wjazd na posesję. W ofercie sklepów z oświetleniem znajdziesz wyższe i niższe modele latarni ogrodowych, dzięki czemu możesz wybrać dokładnie taki rozmiar, jaki potrzebujesz. Lampy zewnętrzne w formie latarni sprawią, że Twoja posesja nabierze niepowtarzalnego stylu i nowoczesności.

Lampy w podbitce dachowej

Kolejnymi popularnymi lampami są lampy w podbitce dachowej, dające efekt rozproszonego światła, dzięki czemu podświetlić możesz całą elewację domu. Tak wyeksponowany dom pięknie wyróżnia się na tle innych, podkreślając styl budynku. Lampy w podbitce dachowej często występują w formie z czujnikiem zmierzchu, dzięki czemu nie musisz martwić się o zaświecanie ich własnoręcznie.

Oprawy najazdowe

Oprawy najazdowe mają na celu podświetlić wjazd do domu, tworząc swego rodzaju świetlną ścieżkę. Takie rozwiązanie może zastąpić lampy zewnętrzne stojące, zajmujące o wiele więcej przestrzeni. Oprawy najazdowe świetnie sprawdzą się więc w przypadku małych działek, niedysponujących dużą ilością wolnego miejsca.

oświetlenie zewnętrzne

Słupki – lampy stojące

Lampy w formie słupków to jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań. Co więcej, szeroka oferta nowocześnie wykonanych lamp tego typu pozwoli efektownie oświetlić taras lub teren ogrodu. Do wyboru dostępne są lampy o różnej wysokości, dzięki czemu możesz zaprojektować oświetlenie zgodnie z preferencjami. Aby rozświetlić większą przestrzeń, wybierz lampy wyższe, aby natomiast oświetlić mniejszy teren, szukaj lamp niższych.

Lampy solarne

Lampy solarne to jedna z wygodniejszych form źródeł światła na zewnątrz. Produkty wyposażone w moduł solarny i czujnik zmierzchu są właściwie bezobsługowe. Pobierają one energię z promieni słonecznych, a czujniki odpowiadają za moment włączenia oświetlenia. Takie lampy ogrodowe są doskonałym wyborem, gdy nie chcemy podłączać instalacji elektrycznej poza domem. Co więcej, ceny takich produktów są bardzo przystępne – niektóre modele można zakupić w cenie już od pięciu złotych.

Lampy LED

Lampy zewnętrzne LED cechują się niezwykle wysoką wydajnością przy niskim zużyciu energii. Dodatkowo jedną z najważniejszych cech lamp LEDowych jest możliwość wyboru z dużą dokładnością barwy światła – ciepłej i zimnej – podczas gdy tradycyjne żarówki w lampach dostarczają światło tylko ciepłe.

Lampy z czujnikiem ruchu

Lampa zewnętrzna, wyczuwająca ruch to świetne rozwiązanie do oświetlenia wejścia do domu lub ścieżki w ogrodzie. Wraz z nadchodzącą osobą, kinkiet lub model stojący, wyposażone w czujnik ruchu zaświecą swoje reflektory, ułatwiając dostęp do budynku lub zapewniając bezpieczeństwo podczas nocnego przebywania w ogrodzie.

Lampy designerskie

W wielu sklepach znaleźć można produkty pozwalające zaskakująco przyozdobić ogród lub taras. Coraz częściej wybieranymi lampami są nowoczesne kule o różnych wielkościach, dające niezwykle oryginalne i zmiękczone źródło światła, dzięki czemu dany teren nabierze unikatowego designu. Innymi ciekawymi produktami są lampy o różnych kształtach, wykonane z różnorodnych materiałów, pozwalających dopasować model do wystroju na tarasie lub w ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie zewnętrzne?

Aby prawidłowo dopasować oświetlenie zewnętrzne, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad. Warto mieć na uwadze to, czy dana lampa pasować będzie do stylu budynku, jego elewacji, a także otoczenia. Wybierając lampy do ogrodu przez internet, warto zastosować filtry, które pomogą w wyborze odpowiedniego modelu.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozstrzygnięcie, w jaki sposób lampy na zewnątrz miałyby być zasilane. Chcąc zakupić modele zasilane prądem, należy dokładnie przemyśleć miejsce biegu kabli, aby uniknąć przerwania czy naruszenia przewodu. Przy wyborze oświetlenia solarnego sprawa rozwiązuje się sama, gdyż takie modele można ustawić gdziekolwiek, jednak ważne jest, aby przez większość dnia lampę oświetlało słońce.

owietlenie zewnętrzne, Magia Świateł

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.magiaswiatel.pl/oswietlenie-zewnetrzne.

Niezwykle istotną kwestią jest materiał, z którego wykonano lampę i jej obudowę. Wybierając oświetlenie, warto znaleźć u producenta szczegółowe informacje na temat wytrzymałości produktu i odporności na różnorodne warunki atmosferyczne. Najczęściej modele wykonane z opraw odpornych na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz, oznaczane są symbolem „IP44”.

Oświetlenie to nie tylko światło

Każdy rodzaj oświetlenia zewnętrznego pozwoli doskonale oświetlić wjazd do domu czy teren ogrodu. Warto jednak pamiętać, że lampy zewnętrzne nie tylko są praktyczne, ale również dodają niesamowitego klimatu, szczególnie późną nocą, podczas spędzania wolnego czasu na tarasie czy ganku. Przemyślane oświetlenie ścieżek ogrodowych, podświetlenie elewacji, czy umiejscowienie świateł w celu wyeksponowania oryginalnych roślin doskonale wpłynie na wieczorny nastrój, nadając oryginalnego designu i nowoczesnego stylu terenowi wokół budynku.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści