21 sierpnia 2021

Jak dbać o sofę skórzaną, by służyła nam jak najdłużej?

Skórzana sofa w salonie dodaje mu splendoru – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Często decydujemy się jednak na nią również z innych względów, takich jak łatwość w czyszczeniu, czy duża wytrzymałość obicia. Aby sofa ze skóry prezentowała się jednak estetycznie przez wiele lat, należy pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji. W artykule podpowiadamy między innymi czego nie robić, aby jej nie zniszczyć.

Jakie preparaty polecane są do czyszczenia skórzanych sof?

Jeśli wydaje Ci się, że aby odpowiednio zadbać o Twoją skórzaną sofę, wystarczy tylko kupić dobry czy kosztowny preparat – nie możesz mylić się bardziej. Skóry z których wykonuje się obicie sofy różnią się od siebie. Mówimy tu o różnych typach skór, rodzajach struktur, sposobach wykończenia etc. Nie istnieje zatem uniwersalny preparat do czyszczenia skórzanych sof!

Czyszczenie powinniśmy zaczynać więc od określenia rodzaju skóry i zapoznania się ze sposobami konserwacji zalecanymi przez producenta.

W poradniku marki Gala Collezione znajdziecie również bardzo ciekawy wpis, który odsłania nam wszystkie zakazane metody czyszczenia sofy – https://www.galameble.com/blog/w-jaki-sposob-czyscic-sofe-ze-skory-by-ja-na-pewno-zniszczyc/. Jeśli chcesz więc wymienić swoją sofę na nową, masz w zasięgu ręki kilka bardzo skutecznych metod!

Preparaty, które możesz zastosować do czyszczenia i konserwacji sofy skórzanej, powinny być więc nie tylko dobrane do rodzaju skóry, ale także:

  • nie zawierać alkoholu
  • zapewnić optymalny dla rodzaju skóry poziom natłuszczenia
  • nie być żrące
  • być stosowane wedle zaleceń producenta preparatu
  • być pozbawione przesuszających skórę detergentów

Jak często należy czyścić sofę ze skóry?

Jeżeli chodzi o gruntowne czyszczenie, w tym wypadku nie sprawdza się raczej – im częściej, tym lepiej. Nawet najlepsze produkty wpływają na właściwości skór naturalnych, nie powinniśmy zatem ingerować zbyt często. Co innego natomiast jeśli chodzi o odkurzanie, czy usuwanie plam.

Przypadkowo powstałą plamę powinniśmy spróbować usunąć natychmiast po jej powstaniu – zanim utrwali się na skórze. Najczęściej wystarcza zwilżona szmatka z mikrofibry i po świeżej plamie ani śladu. Regularne odkurzanie natomiast, zapobiega nadmiernemu kumulowaniu się kurzu, który nie tylko wpływa na wygląd sofy, ale także na jej zapach, czy zmianę koloru.

Odkurzać sofę możemy nawet kilka razy w tygodniu. Róbmy to jednak na sucho i za pomocą szczotki o bardzo miękkim włosiu.

Artykuł partnerski.

Powiązane treści