Inteligentny dom to coś więcej niż wygoda. To inwestycja w nowoczesne i przyszłościowe podejście, które zdecydowanie za niedługi czas stanie się normą. Wiele osób nie zdaje sobie jednak jeszcze sprawy z tego, czym tak naprawdę jest smart home. Jakie technologie można zastosować oraz czy połączenie ich w jeden system jest trudne? Po pierwsze należy przyjrzeć się swoim oczekiwaniom. Po drugie trzeba zaplanować, w jaki sposób będziemy wdrażać funkcje smart do swoich wnętrz.
Podstawy inteligentnego domu – od czego zacząć?
Być może wydaje się to skomplikowane, ale zdecydowanie takie nie jest! Na sam początek warto przyjrzeć się urządzeniom, które mogą budować nasz inteligentny dom. Automatyzacja może dotyczyć wielu systemów – ogrzewania, bezpieczeństwa, oświetlenia.
Najważniejsze jest zdefiniowanie potrzeb i oczekiwań. Należy zastanowić się które funkcje chcemy zautomatyzować – czy to oświetlenie, ogrzewanie, czy systemy zabezpieczeń. Budowanie smart home można zacząć od zakupu żarówki LED z Wi-Fi, kamery do monitoringu, inteligentnego gniazdka, alarmu, czujniku ruchu czy silniczka do rolet. A to tylko kilka z wielu możliwości! Niemniej konkretne wybory co do urządzeń to zadanie na później – najpierw trzeba przygotować się do stworzenia inteligentnego domu.
W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaki system smart home będzie w naszym przypadku najlepszy – przewodowy czy bezprzewodowy (drugi może wymagać dodatkowego maskowania kabli dla estetyki aranżacji). Następnie trzeba podejść do wyboru najważniejszego elementu – dobrej jakości internetu. Najlepiej sprawdzi się światłowód, który zapewnia wysoką prędkość pobierania danych (nawet do 5 Gb/s) oraz wyjątkową stabilność. Wysoka przepustowość internetu światłowodowego pozwala też na podłączenie do niego wielu urządzeń naraz. To zatem idealny wybór do smart home.
Kolejnym ważnym krokiem jest zdecydowanie o centralnym systemie zarządzania, który będzie mógł integrować różne urządzenia i aplikacje. Platformy takie jak Google Home, Amazon Alexa czy Apple HomeKit oferują szeroką kompatybilność z wieloma urządzeniami. Ważne jest, aby upewnić się, że wybrane smart urządzenia są kompatybilne z daną centralą.
Następnie pozostaje nam stopniowo wprowadzać inteligentne urządzenia. Można zacząć od prostych rozwiązań, takich jak smart żarówki. Stopniowo warto dodawać więcej elementów. Należy pamiętać przy tym, że kluczowym aspektem inteligentnego domu jest dobry internet (jak wspomniano – najlepiej światłowód) oraz stabilna sieć Wi-Fi. Aby poprawić jej parametry, warto wyposażyć się w router obsługujący standard Wi-Fi 6.
Rozpoczęcie przygody z inteligentnym domem nie musi być trudne. Warto zacząć od prostych kroków – już pierwsze urządzenia i systemy smart sprawią, że domowe życie stanie się wygodniejsze i bardziej efektywne.
Jaki system wybrać do zarządzania inteligentnym domem?
Ważnym elementem jest wybór odpowiedniego systemu zarządzania inteligentnym domem. Warto zdecydować się na konkretną opcję jeszcze przed zakupem urządzeń – pozwoli to wyposażyć się w sprzęt, którym bez problemu będzie można sterować z poziomu jednej aplikacji.
- Google Home – idealny dla fanów ekosystemu Google, osób, które korzystają z Androida, Google Assistant czy Chromecast. Umożliwia łatwe sterowanie głosowe, a także integrację z popularnymi aplikacjami i usługami.
- Amazon Alexa – ten asystent głosowy oferuje ogromne możliwości i jest wyborem doskonałym, a często również jedynym możliwym dla osób, które są wierne tylko i wyłącznie tej marce. Alexa to rozbudowane funkcje, w tym możliwość sterowania oświetleniem, przeglądem wiadomości, aktualizacji czy zamawiania usług.
- Apple HomeKit – kolejny ciekawy system dla użytkowników korzystających na co dzień z iPhone’ów, iPad’ów i innych urządzeń Apple. HomeKit jest znany z dbałości o prywatność i bezpieczeństwo. Jets bardzo łatwy w konfiguracji i sterowaniu za pomocą aplikacji Dom na iOS.
- Samsung SmartThings – system, który świetnie sprawdzi się dla użytkowników poszukujących elastyczności. Wspiera on bowiem szeroki zakres kompatybilnych urządzeń nie tylko od jednego producenta. Umożliwia zaawansowaną automatyzację domu oraz monitoring podłączonych gadżetów z dowolnego miejsca.
Niezbędne gadżety dla każdego inteligentnego domu
Po wyborze odpowiedniego systemu można przejść do zakupu urządzeń! Oto kilka niezbędnych gadżetów, które powinny znaleźć się w każdym smart home:
- inteligentne żarówki – pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, regulację intensywności oraz koloru światła, co nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale też pozwala na oszczędność energii;
- inteligentne termostaty – automatycznie dostosowują temperaturę w domu do osobistych preferencji i harmonogramu dnia, co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej;
- systemy bezpieczeństwa – inteligentne kamery, czujniki ruchu i alarmy, które można monitorować i kontrolować z poziomu smartfona;
- inteligentne zamki – umożliwiają kontrolę dostępu do domu zdalnie, co jest wygodne nie tylko na co dzień, ale także podczas nieobecności domowników.
Artykuł promocyjny.