2 grudnia 2021

Inteligentne oświetlenie – jak zrobić je w swoim domu?

Wiele osób mających budowę domu dawno za sobą, chciałoby wprowadzić wiele innowacji do swojego budynku mieszkalnego. Wiadomo, że inteligentne systemy domowe powstały stosunkowo niedawno i nie wszyscy mogli sobie na to pozwolić.

Oczywiście, że system smart home wprowadzić można niezależnie od wieku budynku. Należy w tym celu jednak wykonać remont generalny wszystkich pomieszczeń ze względu na kucie ścian. Istnieją jednak sposoby na wprowadzenie smart elementów bez konieczności wcześniejszego wyniszczania całego domu. Znakomitym przykładem okazuje się w tym przypadku inteligentne oświetlenie. Dla większości osób system oświetleniowy smart jest w zupełności wystarczający, więc powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi informacjami go dotyczącymi.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Oświetlenie smart dotyczy niemalże w stu procentach światła emitowanego przy użyciu diody LED. Dzieje się tak dlatego, że technologia ta umożliwia nam największą liczbę kombinacji i dzięki niej możemy uzyskiwać różne barwy i odcienie. Zacznijmy jednak od określenia, czym jest w ogóle oświetlenie inteligentne i jakie zapewnia nam funkcje.

Otóż, systemy oświetlenia smart posiadają moduły, które umożliwiają podłączenie ich do sieci domowej wifi, a następnie sparowanie z aplikacją w telefonie. Z poziomu specjalnej aplikacji użytkownik jest w stanie świecić światło oraz gasić je będąc nawet poza domem. To jednak nie wszystko. W niektórych urządzeniach oświetleniowych dostępne są funkcje regulacji jasności, a także barwy czy koloru. Wybrać możemy sobie również stopień świecenia o określonych godzinach, względem naszego biorytmu.

Rodzaje inteligentnych urządzeń oświetleniowych

Prawdę mówiąc, moduły sieci wifi możemy spotkać w niemal każdym urządzeniu oświetleniowym dostępnym na rynku. Zacznijmy może od najzwyklejszej żarówki. Świetlówkę wkręcamy do lampy, podpinamy do sieci i łączymy z telefonem. W przypadku kilku żarówek, zyskujemy możliwość łączenia ich w grupy, przez co nie musimy na aplikacji włączać każdej po kolei. Mając jednak żarówki z systemem smart, przydatny okaże się również tego typu wyłącznik. Zwykły wyłącznik w obecności takich żarówek musiałby być cały czas włączony. W przypadku wyłącznika smart, połączonego z taką żarówką on dobrze wie, kiedy ma obwód otworzyć, a kiedy zamknąć.

Pozostałymi urządzeniami z możliwością bycia smart są chociażby zasilacze do taśm led, oprawy led zarówno podtynkowe, jak i natynkowe, a nawet plafony czy same lampy.

Zalety stosowania takich systemów

Do podstawowych zalet inteligentnego oświetlenia zaliczyć możemy lek na zapominalstwo. Często zdarza nam się zapominać o gaszeniu światła, a aplikacja w naszym telefonie może śmiało wybaczyć nam ten błąd. Drugą zaletą jest konieczność wymiany żarówek na ledowe. Tego typu oświetlenie jest dużo bardziej żywotne, a także pobiera zdecydowanie mniej energii.

Okazuje się, że nie tylko światło słoneczne potrafi mieć wpływ na naszą psychikę, ale sztuczne światło również. Możliwość dostrojenia barwy i jasności do naszego biorytmu doskonale wpłynie na naszą psychikę, a także na samopoczucie osób z nami mieszkających.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści