19 stycznia 2021

Ile kosztuje platforma dla osób niepełnosprawnych?

W ostatnim czasie coraz więcej osób mieszkających w blokach ubiega się o liczne dofinansowania do stworzenia platformy dla osób niepełnosprawnych. Nie powinniśmy zapominać o tym, że w dzisiejszych czasach niepełnosprawność tak naprawdę nie eliminuje nas z życia codziennego i tym samym z powodzeniem możemy odwiedzać te miejsca, do których uczęszczaliśmy przed naszą chorobą. W jaki sposób jednak opuścić mieszkanie lub też własną posesję, jeśli jesteśmy po prostu przykuci do wózka i uzależnieni od innych osób?

Niepełnosprawność dosięga coraz więcej osób

Zdecydowanie jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było innowacyjnych rozwiązań, za pomocą których niepełnosprawne osoby również mogłyby cieszyć się z życia. Powinniśmy pamiętać, że choć były takie urządzenia oraz mechanizmy w fazie testów, jak również wiele w sprzedaży, Polska wciąż była na ostatnim miejscu na listach dystrybutorów takich innowacji.

Obecnie diametralnie to się zmieniło, ponieważ dostępne są bardzo nowatorskie rozwiązania, które nie kosztują zbyt wiele, a to dzięki nim osoby niepełnosprawne mogą w końcu odzyskać chęć życia, ponieważ za ich pomocą będą mogły nawet samodzielnie opuścić miejsce zamieszkania. Bardzo ważny w tym przypadku jest również fakt, że wspomniane urządzenia nie są także zbyt skomplikowane. Często ich konstrukcja, jak również zasada działania są bardzo proste i tym samym nawet osoby, które jeszcze nigdy do tej pory nie miały do czynienia właśnie z takimi innowacjami, na pewno za pierwszym razem nawet intuicyjnie będą potrafiły z nich skorzystać.

Jest to bardzo duża zaleta takich urządzeń, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Z pewnością różnego typu platformy dla niepełnosprawnych możemy znaleźć między innymi w różnych instytucjach kulturowych, jak również w dużych supermarketach czy też innych obiektach użytku publicznego. Jednakże bardzo mało takich rozwiązań jest w szczególności w starszego typu blokach oraz innych miejscach zamieszkania, gdzie tak naprawdę ludzie niepełnosprawni są uwięzieni.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że jak wynika z najnowszych badań, niepełnosprawność dotyka coraz większą liczbę osób. Powinniśmy pamiętać o tym, że w dużej mierze są to nie tylko osoby starsze i już bardzo schorowane. Często na sutek nieszczęśliwych wypadków ludzie stają się niepełnosprawni z powodu przykładowo uszkodzenia kończyn lub kręgosłupa. W takich przypadkach, gdy młoda osoba nie potrafi już poruszać się o własnych siłach i tym samym jest skazana na pomoc innych, zawala się jej świat. Wiele młodych osób nie potrafi podnieść się po takiej tragedii, a wypadek tak naprawdę często nie wydarzy się z ich winy. Zatem powinniśmy wiedzieć, że w takich przypadkach bardzo ważne jest, aby przede wszystkim wyjść do ludzi i tym samym nie zamykać się na świat we własnym domu. Niestety często mieszkańcy starszych kamienic lub też bloków nie mają wcale takiej możliwości. Nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak przykładowo platforma dla osób niepełnosprawnych może być z powodzeniem wdrożona również w nieco starszym budownictwie. Zatem w jaki sposób możemy to zrobić?

Jakie warunki musimy spełnić montując platformę dla osób niepełnosprawnych?

Przede wszystkim jeżeli w dużej mierze zależy nam na platformie dla osób niepełnosprawnych w naszym miejscu zamieszkania, a nie jest to nasz prywatny budynek, powinniśmy uzyskać zgodę od jego zarządcy. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli wynajmujemy lokum lub też jesteśmy tylko właścicielami jednego mieszkania, tak naprawdę nie mamy żadnych praw do całości budynku. Zgoda w tym przypadku jest bardzo istotna, ponieważ tylko na tej podstawie będziemy mogli przystępować do dalszych działań. Jeśli na samym początku nie zapewnimy sobie takiej zgody, nie powinniśmy nawet rozpoczynać projektu lub też montażu, który może okazać się niezgodny z prawem.

Kolejną istotną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest również zgoda pozostałych mieszkańców. Jeśli w obiekcie nie ma dźwigu osobowego, a platforma to jedyne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, to i tak sąsiedzi muszą wyrazić na to zgodę. Choć wielu osobom wydaje się, że jest to przecież oczywiste udogodnienie dla takich ludzi, nie powinniśmy zapominać o tym, że ludzie, z którymi na co dzień żyjemy w naszej małej społeczności, także powinni zabrać głos w tej sprawie.

Jeśli już uzyskamy wszystkie zgody, powinniśmy zadbać o to, aby mieć ciekawy projekt. Warto w tym przypadku udać się do osób, które na co dzień zajmują się projektowaniem takich rozwiązań dla osób niepełnosprawnych i poprosić o ofertę oraz rysunek. Jest to bardzo istotne, aby projektant odwiedził z nami to miejsce, gdzie będzie montowane takie udogodnienie. Zdecydowanie jest to bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu tak naprawdę dobrze pozna okolice, jak również będzie wiedział, jakie rozwiązania może w tym przypadku zaimplementować. W przeciwnym razie projekt może nie być udany i nie będzie też dopasowany do danego miejsca, na co szczególnie powinniśmy uważać.

Platforma dla niepełnosprawnych cena

Istotnym kryterium dla wielu osób jest także cena takiej inwestycji. Zdecydowanie jeśli będzie to jakaś inwestycja w bloku może okazać się, że jego zarządca oraz pozostali mieszkańcy mogą zrobić składkę na takie udogodnienie. Można pieniądze pozyskać ze wspólnego budżetu, co będzie z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że taki budżet zazwyczaj nie wynosi zbyt dużo i tym samym pieniądze na taką platformę trzeba by odkładać przez kilka długich lat.

W zależności od materiału, jaki został użyty do wykonania wspomnianej platformy, jak również od jej stopnia innowacyjności oraz rozmiarów, koszt może wahać się od 70 000 złotych do ponad 100 000 złotych. Mowa tu z pewnością o platformach krzywoliniowych. Na rynku dostępne są również między innymi platformy w postaci windy. Gdy posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności, możemy ubiegać się o atrakcyjne dofinansowanie do zakupu takiej innowacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Likwidacja Barier, która pozbywa się barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści