Gniazda elektryczne w łazience – jakie wybrać

Odpowiednie rozmieszczenie gniazd w łazience zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, a w wielu przypadkach stanowi gwarancję bezpieczeństwa użytkowników tej szczególnej przestrzeni. Trzeba zatem zadbać o to, by wszystkie elementy instalacji elektrycznej były rozmieszczone zgodnie z zasadami.

O czym należy pamiętać, gdy planuje się lokalizację gniazdek elektrycznych w łazienkach oraz jakie akcesoria wybrać? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Gniazda elektryczne w łazienkach – do czego są potrzebne?

Łazienki to specjalne przestrzenie, w których korzysta się z wielu urządzeń, wymagających odpowiedniego rozmieszczenia gniazd elektrycznych. Ich ilość i lokalizacja w głównej mierze zależą od potrzeb użytkowników.

Zazwyczaj podstawą są trzy gniazdka. Jedno z nich służy do zasilania pralki. Drugie powinno się znaleźć w strefie lustra, by bez trudu podpiąć suszarkę do włosów lub golarkę. Trzecie gniazdo najczęściej przydaje się do podpięcia dodatkowych urządzeń, jak grzejnik elektryczny lub suszarka do odzieży.

Lokalizacja gniazd – optymalne miejsca

Podczas planowania przestrzeni łazienkowych, należy brać pod uwagę wiele restrykcyjnych przepisów i zasad. Dzięki temu udaje się uniknąć ryzyka porażenia prądem, które bywają bardzo groźne dla domowników. A wiadomo, że łazienki to miejsca o wysokiej wilgotności, w których bez trudu może dojść do zachlapania gniazda wodą.

W łazienkach wyróżnia się trzy podstawowe strefy bezpieczeństwa (0, 1, 2). Gdzie można umieścić gniazda elektryczne? Powinno się je wprowadzić w strefie 2, czyli przynajmniej 60 centymetrów od krawędzi wanny lub kabiny prysznicowej.

Gniazda przy lustrze najlepiej umieścić na wysokości 140 centymetrów od podłogi. Gniazda zasilające pralkę lub inne na stałe podpięte urządzenia zazwyczaj znajdują się znacznie bliżej podłogi, co zwiększa komfort planowania przestrzeni.

Jakie gniazda do łazienki wybrać?

Nie tylko odpowiednie rozmieszczenie gniazd zwiększa poziom bezpieczeństwa dla użytkowników. Równie ważny jest wybór odpowiednich produktów, spełniających wysokie standardy. Szeroki wybór takich akcesoriów do budowy instalacji elektrycznych można znaleźć na przykład na stronie: https://gajwer.pl.

Jakie powinny być gniazda do łazienki? Bezwzględnie trzeba zastosować hermetyczne modele bryzgoszczelne. Oprócz standardowej ramki z tworzywa sztucznego wyposaża się je w specjalną klapkę z dodatkową uszczelką wzdłuż wszystkich krawędzi. Dzięki temu ryzyko zachlapania gniazda wodą znacząco spada. Należy wybierać modele o stopniu ochrony przynajmniej IP44, dzięki czemu gniazdo jest odpowiednio zabezpieczone przed wodą oraz dostaniem się do wnętrz kurzu i pyłu.

Gniazda do łazienki – bezpieczeństwo użytkowników ponad wszystko

Gdy tworzy się funkcjonalną i komfortową instalację elektryczną do łazienki, trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gniazd elektrycznych, dzięki którym podłączy się do sieci wszystkie przydatne urządzenia.

Oprócz względów estetycznych i praktycznych, należy zadbać o bezpieczeństwo. Gniazda powinny mieć wysoki stopień ochrony oraz znaleźć się we właściwym miejscu – dla pełnej ochrony zdrowia i życia użytkowników tej przestrzeni.

Podobne posty

  • Kilka godzin, które są w stanie uratować zdrowie, a nawet życieKilka godzin, które są w stanie uratować zdrowie, a nawet życie Rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z pewną dozą stresu oraz niepokoju. Nowi ludzie, obowiązki oraz presja, aby wypaść jak najlepiej. Jednakże, każdy z nas przechodzi to kilka razy w życiu i z biegiem czasu jest tylko lepiej. Właściwy i zarazem […]
  • Kontenery magazynowe jako rozwiązanie dla wielu branżKontenery magazynowe jako rozwiązanie dla wielu branż Kontenery magazynowe są rozwiązaniem, które przydaje się firmom z wielu różnych sektorów. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma branży, w której kontener by się nie odnalazł. Są one minimalistyczne, solidne i trwałe, a co przemawia na […]
  • Najlepsze części do piły spalinowej – jak wybrać?Najlepsze części do piły spalinowej – jak wybrać? Pilarka to urządzenie niezwykle funkcjonalne w pracach ogrodniczych. Dzięki niej można szybko przygotować drewno na opał lub pozbyć się niepotrzebnych gałęzi i drzew. Jednak jej nadmierna i długotrwała eksploatacja powoduje, że niektóre części […]
  • Co na stół w jadalni?Co na stół w jadalni? Stół to centralny punkt jadalni, dlatego dobrze jest odpowiednio go zaaranżować. W tym celu możemy wykorzystać wiele ciekawych elementów – od tekstyliów typu obrus, przez stylowe naczynia, elementy dekoracyjne, a nawet rośliny. Co na stół w […]
  • Ciekawy pomysł na aranżację ściany w salonie – farba strukturalna lub beton architektonicznyCiekawy pomysł na aranżację ściany w salonie – farba strukturalna lub beton architektoniczny Czy wiesz, że ściany w Twoim salonie wcale nie muszą być nudne? Aktualne trendy aranżacyjne pozwalają na wykorzystanie ogromne możliwości produktów, ale również zaakcentowanie najważniejszych stref we wnętrzu. Sprawdź kiedy i w jakim miejscu […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]