Gniazda elektryczne w łazience – jakie wybrać

Odpowiednie rozmieszczenie gniazd w łazience zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, a w wielu przypadkach stanowi gwarancję bezpieczeństwa użytkowników tej szczególnej przestrzeni. Trzeba zatem zadbać o to, by wszystkie elementy instalacji elektrycznej były rozmieszczone zgodnie z zasadami.

O czym należy pamiętać, gdy planuje się lokalizację gniazdek elektrycznych w łazienkach oraz jakie akcesoria wybrać? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Gniazda elektryczne w łazienkach – do czego są potrzebne?

Łazienki to specjalne przestrzenie, w których korzysta się z wielu urządzeń, wymagających odpowiedniego rozmieszczenia gniazd elektrycznych. Ich ilość i lokalizacja w głównej mierze zależą od potrzeb użytkowników.

Zazwyczaj podstawą są trzy gniazdka. Jedno z nich służy do zasilania pralki. Drugie powinno się znaleźć w strefie lustra, by bez trudu podpiąć suszarkę do włosów lub golarkę. Trzecie gniazdo najczęściej przydaje się do podpięcia dodatkowych urządzeń, jak grzejnik elektryczny lub suszarka do odzieży.

Lokalizacja gniazd – optymalne miejsca

Podczas planowania przestrzeni łazienkowych, należy brać pod uwagę wiele restrykcyjnych przepisów i zasad. Dzięki temu udaje się uniknąć ryzyka porażenia prądem, które bywają bardzo groźne dla domowników. A wiadomo, że łazienki to miejsca o wysokiej wilgotności, w których bez trudu może dojść do zachlapania gniazda wodą.

W łazienkach wyróżnia się trzy podstawowe strefy bezpieczeństwa (0, 1, 2). Gdzie można umieścić gniazda elektryczne? Powinno się je wprowadzić w strefie 2, czyli przynajmniej 60 centymetrów od krawędzi wanny lub kabiny prysznicowej.

Gniazda przy lustrze najlepiej umieścić na wysokości 140 centymetrów od podłogi. Gniazda zasilające pralkę lub inne na stałe podpięte urządzenia zazwyczaj znajdują się znacznie bliżej podłogi, co zwiększa komfort planowania przestrzeni.

Jakie gniazda do łazienki wybrać?

Nie tylko odpowiednie rozmieszczenie gniazd zwiększa poziom bezpieczeństwa dla użytkowników. Równie ważny jest wybór odpowiednich produktów, spełniających wysokie standardy. Szeroki wybór takich akcesoriów do budowy instalacji elektrycznych można znaleźć na przykład na stronie: https://gajwer.pl.

Jakie powinny być gniazda do łazienki? Bezwzględnie trzeba zastosować hermetyczne modele bryzgoszczelne. Oprócz standardowej ramki z tworzywa sztucznego wyposaża się je w specjalną klapkę z dodatkową uszczelką wzdłuż wszystkich krawędzi. Dzięki temu ryzyko zachlapania gniazda wodą znacząco spada. Należy wybierać modele o stopniu ochrony przynajmniej IP44, dzięki czemu gniazdo jest odpowiednio zabezpieczone przed wodą oraz dostaniem się do wnętrz kurzu i pyłu.

Gniazda do łazienki – bezpieczeństwo użytkowników ponad wszystko

Gdy tworzy się funkcjonalną i komfortową instalację elektryczną do łazienki, trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gniazd elektrycznych, dzięki którym podłączy się do sieci wszystkie przydatne urządzenia.

Oprócz względów estetycznych i praktycznych, należy zadbać o bezpieczeństwo. Gniazda powinny mieć wysoki stopień ochrony oraz znaleźć się we właściwym miejscu – dla pełnej ochrony zdrowia i życia użytkowników tej przestrzeni.

Podobne posty

  • Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć?Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć? Konwektory mają wiele zalet. Wyróżnia je przede wszystkim to, że są małe, wydajne, lekkie i proste w obsłudze. Na dodatek można je zamontować praktycznie wszędzie. Konwektory grzewcze to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przed sezonem […]
  • Dom po powodzi – co robić?Dom po powodzi – co robić? Powódź zawsze wiąże się ze stratami, a walka z jej skutkami jest procesem żmudnym i długotrwałym. Nie wystarczy pozbyć się wody z domu po jego zalaniu – wszystko wymaga gruntownego czyszczenia i odkażenia, a następnie trzeba zająć się […]
  • Czy warto instalować zmiękczacz wody?Czy warto instalować zmiękczacz wody? Twarda woda występuje na terenie całej Polski i może mieć negatywny wpływ nie tylko na skórę mieszkańców, ale również działanie i żywotność sprzętów domowych. Można temu zapobiegać, decydując się na uzdatniacz wody do domu. Jakie jest jego […]
  • JAK WYBRAĆ CYFRY NA DOM – PORADNIKJAK WYBRAĆ CYFRY NA DOM – PORADNIK Zostałeś ostatnio właścicielem domu lub mieszkania? A może organizujesz właśnie swoje biuro? Jeśli chcesz, by odwiedzający bez problemu do Ciebie trafili, koniecznie musisz im to ułatwić. Dzięki pomocy różnego rodzaju dostępnych na rynku […]
  • Ochrona pracownika na stanowisku pracyOchrona pracownika na stanowisku pracy Niektóre zawody są niebezpieczne i stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka. Wtedy do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy. Jego rola sprowadza się więc do zastosowania środków ochronnych, […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]