Księga wieczysta to najważniejszy dokument dla danej nieruchomości, ponieważ przedstawia jej stan prawny. Co dokładanie się w nim znajduje? Gdzie wyszukać numer księgi wieczystej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jakie informacje zawiera księga wieczysta?
Jak wspomniano we wstępie księga wieczysta to dokument opisujący stan prawny nieruchomości. Od strony formalnej zawsze wygląda tak samo, składając się z czterech odrębnych działów oraz tzw. okładki. W praktyce księgę wieczystą tworzy:
- Okładka – określa m.in. nr księgi, a także jej typ oraz dane o założeniu;
- Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” – określa m.in. położenie nieruchomości, czy przeznaczenie lokalu;
- Dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością” – w tym miejscu mogą znajdować się informacje o wielkości udziału w nieruchomości wspólnej;
- Dział II „Własność” – określa właściciela nieruchomości;
- Dział III „Prawa, roszczenia i ograniczenia” – zawiera informacje w zakresie praw i roszczeń do nieruchomości, np. dożywotniej służebności mieszkania;
- Dział IV „Hipoteka” – przedstawia informacje o hipotece ustanowionej na nieruchomości.
Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?
Zgodnie z polskim prawem informacje zapisy znajdujące się w księgach wieczystych uznawane są za wiążące, a dostęp do ich treści jest jawny. Aby jednak go uzyskać należy dysponować numerem księgi wieczystej, który posiada z reguły jedynie właściciel danej nieruchomości. Czy można go samodzielnie ustalić? Otóż, warto wiedzieć, że tak, ponieważ można to zrobić korzystając z internetowej wyszukiwarki znajdującej się na portalu www.ksiegiwieczyste.pl. Ustalenie numeru księgi wieczystej w taki sposób jest szybkie i wygodne, a szukający musi dysponować jedynie adresem nieruchomości lub numerem działki. W odróżnieniu od drogi urzędowej nie wymaga nie tylko składania wniosku, ale również wykazania interesu prawnego w stosunku do danej nieruchomości.
W jakim celu warto ustalić numer księgi wieczystej?
Dysponowanie numerem księgi wieczystej pozwala zgodnie z polskim prawem uzyskać swobodny wgląd do jej treści. W jakich sytuacjach warto skorzystać z tej możliwości? Przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem danej nieruchomości. Inną sytuacją może być uczestnictwo w postępowaniu spadkowym, którego dana nieruchomość jest przedmiotem. W obu przypadkach weryfikacja zapisów w księdze wieczystej pozwala uniknąć wielu negatywnych konsekwencji.
Podsumowując należy stwierdzić, że samodzielne ustalenie numeru księgi wieczystej nie jest trudne. Konieczna jest jednak znajomość adresu danej nieruchomości lub numeru działki, co pozwoli skorzystać z internetowej wyszukiwarki ksiąg wieczystych.
Materiał promowany.