26 listopada 2020

Fotowoltaika i jej opłacalność w polskich warunkach klimatycznych

Z korzyści, jakie dają instalacje fotowoltaiczne, korzysta coraz więcej Polaków. Dzięki rządowym dopłatom, a co ważniejsze, rosnącej świadomości o konieczności inwestowania w ekologiczne rozwiązania i odnawialne źródła energii, fotowoltaika stała się procesem wykorzystywanym w Polsce na szeroką skalę.

  1. Jak zamontować instalacje fotowoltaiczne?
  2. Fotowoltaika w polskich warunkach klimatycznych
  3. Moduły fotowoltaiczne na wyciągnięcie ręki

Wiele osób jednak nadal wątpi, czy w polskich warunkach klimatycznych inwestowanie w tak kosztowną instalację jest opłacalne. Nie ma wątpliwości, że tak, a dowodem na to jest liczba użytkowników instalacji fotowoltaicznych, która rośnie z roku na rok.

Jak zamontować instalacje fotowoltaiczne?

Przeciętnej jakości instalacje fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet dużego gospodarstwa domowego. Kluczem do osiągnięcia efektywności działania tej instalacji jest właściwy sposób montażu. Nie bez przyczyny panele fotowoltaiczne montowane są pod kątem z przedziału 30-60° i w kierunku południowym. Taki kąt nachylenia pozwala na maksymalne „wyłapywanie” promieni słonecznych niemal non stop. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest zlokalizowanie paneli w miejscu, w którym będą one miały dostęp do promieni słonecznych, przy czym nie ma znaczenia, czy będzie to dach domu, pole czy wiata garażowa – panele można zamontować wszędzie.

Fotowoltaika w polskich warunkach klimatycznych

Warunki klimatyczne panujące w Polsce nie różnią się zbytnio od tych, których doświadczają mieszkańcy Niemiec czy Francji, a to właśnie te dwa kraje uważane są za liderów na rynku fotowoltaiki. Zatem głosy przeciwników instalacji fotowoltaicznych, według których w Polsce jest zbyt niskie nasłonecznienie, aby inwestycja w panele mogła się opłacać, są całkowicie błędne. Zawiedzie się jedynie ten, kto wybierze instalację o zbyt małej mocy lub nieprawidłowo zamontuje panele. Fotowoltaika to skuteczna metoda na ekologiczne pozyskiwanie prądu na użytek własny, która doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych.

Moduły fotowoltaiczne na wyciągnięcie ręki

Chcąc efektywnie wykorzystywać moduły fotowoltaiczne, konieczna jest konsultacja ze specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki, np. z firmą Solarx. Profesjonaliści pomogą dobrać odpowiednią instalację oraz zajmą się wszystkimi formalnościami. Podpowiedzą też gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, aby czerpać z nich maksymalne korzyści. Jednorazowa inwestycja we współpracę z profesjonalistami w dziedzinie fotowoltaiki przekłada się na oszczędności na wiele kolejnych lat.

Materiał promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści