3 maja 2022

Firany szyte na wymiar – jak zamówić je w prosty sposób?

Aranżując wnętrze, warto pamiętać o dodatkach, takich jak firany czy zasłony. Ich rolą jest nie tylko ozdabianie pokoju, ale też zmiękczanie dziennego światła i chronienie domowej prywatności. Poszukiwanie firanki idealnej nie jest łatwe. Ogrom dostępnych fasonów potrafi przyprawić o zawrót głowy, a trzeba też zadbać o odpowiednie wymiary zasłonki. Uszycie firany na wymiar to wygodne rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić sporo czasu przy planowaniu wystroju. Jak skorzystać z takiej usługi?

Modny fason

Wybór odpowiedniego fasonu to pierwszy krok przy zamawianiu firanki na wymiar. Na stronie sklepu internetowego należy znaleźć odpowiednią kategorię, oznaczoną jako „firany na metry” lub „szycie firan”. Jeśli w głowie mamy już przedstawienie tego, jak powinna wyglądać nasza firanka, możemy skorzystać z dostępnych filtrów, aby strona wyświetliła tylko te firany, które najlepiej odpowiedzą naszym oczekiwaniom.

Wymiary firanki

Po wyborze fasonu można przejść do podania wymiarów potrzebnej nam firany. Jeżeli zamawiasz firankę podobną do modelu, który już posiadasz, wystarczy wprowadzić do kalkulatora jej dokładne wymiary.

W innym przypadku, należy zmierzyć okna, na których chcemy zamontować zasłonki. Jak to zrobić? Jakie wymiary są potrzebne?

Szerokość

Szerokość mierzymy nie na samym oknie, lecz na zawieszonym ponad nim karniszu. Należy zmierzyć „użytkową” szerokość karnisza, czyli samą rurkę, bez ozdobnych końcówek. Uzyskana liczba nie jest jednak wynikiem końcowym! Firanka powinna być szersza od karnisza. Jak bardzo? To zależy od tego, na jaki sposób mocowania się decydujemy.

Firanki na taśmie marszczącej najczęściej marszczone są podwójnie (1:2). Jeśli właśnie taki jest twój wybór, pomnóż szerokość karnisza przez 2.

W przypadku firan mocowanych na szelkach lub kółkach, pomyśl jak intensywnie pofalowana ma być twoja zasłonka. Do wyniku dodaj 60% procent, aby uzyskać łagodne fale, lub 80% aby firana była mocno pofalowana.

Wysokość

Długość firany, tak samo jak szerokość, jest zależna od sposobu jej zawieszenia na karniszu.

Jeśli firanę będziemy mocować na tzw. żabkach, mierzymy wysokość od żabki do parapetu lub podłogi.

Wysokość firany na kółkach mierzymy od górnej krawędzi karnisza do podłogi lub parapetu. Do wyniku należy dodać 2 cm – bo właśnie o tyle ten typ firany wystaje ponad karnisz.

Długość jaką powinna mieć firana na szelkach lub z taśmą tunelową, to wymiar od górnej części karnisza do podłogi.

Następnie od wyniku odejmujemy kilka centymetrów, w zależności od tego, jaki ma być odstęp między końcem firanki a podłogą. Standardowy odstęp wynosi od 1 do 8 cm.

Wykończenie

Wiele sklepów, np. https://alena-firany.pl/ pozwala na wybór wykończenia zamawianego towaru. Co to oznacza?

Firana z wykończeniem to całkowicie gotowy produkt, wykonany według potrzeb klienta. Można zawiesić ją na karniszu zaraz po wyjęciu z opakowania.
Decydując się na zasłony lub firany bez wykończenia, będziemy musieli elementy takie jak obszycia wykonać samodzielnie. Ta opcja pozwala jednak na własnoręczne dostosowanie długości tkaniny bezpośrednio na oknie.

To ostatni krok tworzenia firanki na miarę swoich potrzeb – teraz wystarczy tylko opłacić zamówienie, a już wkrótce cieszyć się odświeżonym wyglądem wnętrza.

Materiał promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści