21 czerwca 2021

Estetyczny i funkcjonalny kominek z nadmuchem powietrza

Dom, w którym znajduje się salon z kominkiem opalanym drewnem to marzenie wielu osób. W sprzedaży dostępnych jest wiele konstrukcji, dlatego decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do potrzeb domowników.

Do ogrzewania całego domu świetnie nadają się kominki z nadmuchem powietrza. Poza funkcjonalnością charakteryzują się również efektownym wyglądem, pełniąc funkcję dekoracyjną.

Jak działa kominek z nadmuchem powietrza

Kominek to zgodnie z definicją palenisko umieszczone we wnęce ściennej, najczęściej tuż nad podłogą. Początkowo wykorzystywany był do przygotowywania posiłków, potem do ogrzewania domów. Obecnie coraz częściej kominki pełnią funkcję dekoracyjną. W sprzedaży dostępne są efektownie wyglądające wolnostojące kozy, kominki otwarte oraz zamknięte wkłady kominkowe. Wśród tych ostatnich na wyróżnienie zasługują konstrukcje z nadmuchem powietrza, które umożliwiają rozprowadzanie wytwarzanego ciepła po całym domu.

Chociaż kominek z nadmuchem powietrza zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, może stanowić jego podstawowe źródło uzupełnione np. o grzejniki elektryczne. Istota działania tego rodzaju urządzeń jest prosta i polega na ogrzewaniu przepływającego powietrza i rozprowadzaniu go do wybranych pomieszczeń. Skuteczność działania takich instalacji uzależniona jest od prawidłowego montażu. Kominek powinien być zainstalowany w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 30 m³. Niezwykle istotne jest zapewnienie dopływu do paleniska odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego przewodu nawiewowego. Przyjmuje się do do spalenia 1 kg drewna, potrzebne jest dostarczenie około 8 m³ powietrza. Odprowadzanie spalin umożliwia przewód dymowy podłączony do komina wytwarzającego odpowiedni ciąg.

Kominek z nadmuchem powietrza i jego zastosowanie

Ciepło wytwarzane przez kominek z nadmuchem powietrza dystrybuowane jest poprzez system kanałów powietrznych. W zależności od preferencji ciepłe powietrze może być rozprowadzane systemem grawitacyjnym lub wymuszonym. Układ grawitacyjny działa całkowicie naturalnie, dlatego jest niezawodny i nie wymaga stosowania żadnych nakładów finansowych. Jego zasadniczą wadą jest ograniczony zasięg działania. Stosowanie tego systemu wymaga również odpowiedniej filtracji. Ze względu na zwiększone ryzyko występowania zjawiska przypalania kurzu coraz powszechniejsze jest stosowanie wymuszonych systemów rozprowadzania ciepłego powietrza.

Chociaż tego rodzaju instalacje są droższe w montażu, dają użytkownikom większe możliwości sterowania przepływem ciepłego powietrza. Najważniejszym elementem całego systemu jest aparat nawiewny umieszczony nad kanałem nadmuchowym wyposażony w specjalne bypassy z filtrem, przepustnicą i termostatem. Jego podstawowe zadanie polega na zasysaniu ciepłego powietrza wytworzonego przez wkład i dostarczaniu go za pośrednictwem elastycznych rur izolowanych lub kwadratowych kanałów ocynkowanych do wylotów umieszczonych w pomieszczeniach na różnych kondygnacjach.

Kominek z nadmuchem powietrza to innowacyjny sprzęt, który może z powodzeniem zastąpić tradycyjny system centralnego ogrzewania. Dzięki temu, że ciepło dostarczane jest do pomieszczeń poprzez kanały wylotowe, nie trzeba montować w nich dużych, nieestetycznych grzejników. Takie rozwiązanie zwiększa funkcjonalność wnętrz i ułatwia ich aranżację. Ogrzewanie domu kominkiem jest ekonomiczne, a efektownie wyglądające palenisko działa relaksująco i kojąco, zwłaszcza w czasie długich zimowych wieczorów.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści