1 marca 2021

Elektrody spawalnicze – co to jest i jakie są ich rodzaje?

Spawanie to metoda łączenia materiałów za pomocą specjalnego urządzenia oraz przy użyciu specjalnych akcesoriów. Podstawowym urządzeniem, aby móc w ogóle planować spawanie jest oczywiście spawarka. Istnieje kilka rodzajów spawarek pozwalających na różne metody spawania. To, jakie urządzenie i jaką metodę wybierzemy, zależy przede wszystkim od planowanych prac i spawanych materiałów. Kiedy już wybierzmy odpowiednią spawarkę, pora zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Jeden z nich to elektrody spawalnicze.

Jaką funkcję pełnią elektrody spawalnicze?

Aby zrozumieć, do czego potrzebne są elektrody spawalnicze, należy zacząć od przybliżenia, na czym polega proces spawania. Spawanie jest to łączenie materiałów poprzez ich stopienie, a następnie zespolenie. W większości metod spawalniczych to właśnie elektrody spawalnicze umożliwiają stworzenie trwałego spojenia. Elektrody są to metalowe rdzenie okryte specjalnymi otulinami. Występują one w różnych grubościach oraz długościach a ich zastosowanie również może być różne w zależności do metody spawania, oraz łączonych materiałów.

Rodzaje elektrod do spawania

Występuje kilka rodzajów elektrod do spawania, które różnią się od siebie właściwościami. Wyróżniamy elektrody:

  • Rutylowe – są to najczęściej stosowane elektrody do spawania. Elektrod rutylowe są tanie oraz proste w użyciu. Są łatwotopliwe i nie rozpryskują się, dzięki czemu pozwalają na tworzenie gładkich spoin. Najczęściej stosowane są do łączenia cienkich elementów oraz krótkich łączeń. Można z nimi pracować w dowolnej pozycji, z użyciem zarówno prądu stałego, jak i naprzemiennego.
  • Celulozowe – są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego bez problemu można z nimi pracować na świeżym powietrzu. Są ekonomiczne i użyteczne – można nimi pracować w każdej pozycji. Z pomocą elektrod celulozowych można spawać prądem przemiennym lub prądem stałym z dodatnią biegunowością na elektrodzie.
  • Kwaśne – znacznie mniej trwałe niż elektrody rutylowe, jednak podobnie jak one pozwalają na tworzenie płaskich oraz gładkich spoin. Pozwalają na spawanie prądem stałym z ujemną biegunowością na elektrodzie lub z prądem przemiennym.
  • Zasadowe – charakteryzują się obniżoną zawartością wodoru, pozwalają na tworzenie mocnych, odpornych na pękanie spoin. Można nimi spawać metal o zróżnicowanej grubości. Nie pozwalają na spawania w pozycji z góry na dół.
  • Specjalne – to elektrody będące mieszanką, np. rutylowo-kwaśne, rutylowo-zasadowe, czy rutylowo-celulozowe. Są to elektrody łączące najlepsze właściwości dwóch połączonych rodzajów elektrod. Tworzone są w celu zwiększenia efektywności pracy z konkretnymi materiałami.

Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści