18 maja 2021

Drzwi zewnętrzne – Jakie wybrać?

Osoby zastanawiające się jakie drzwi wejściowe wybrać powinny wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wybór stolarki drzwiowej do domu to bardzo ważna decyzja, która jeśli będzie źle podjęta, pociągnie za sobą niemiłe konsekwencje. W tym artykule postaram się przybliżyć kilka ważnych kwestii odnośnie wyboru drzwi zewnętrznych.

Rodzaje drzwi wejściowych

Podczas wyboru drzwi wejściowych warto kierować się nie tylko tym, czy będą one pasować do elewacji domu, czy będą po prostu ładne. Należy zwrócić również uwagę na to, z czego drzwi wejściowe są wykonane, jaka jest ich termoizolacja oraz czy drzwi wejściowe do domu są trwałe.

Drzwi wejściowe drewniane

W sklepach znajdziemy drzwi w dwóch wersjach:

  • ocieplane,
  • nieocieplane.

W drzwiach ocieplanych materiał izolacyjny znajduje się w płycinach (wypełnienie pól pomiędzy elementami ramy płycinami – kasetonami), drzwi te charakteryzują się też tym, że są lżejsze oraz cieńsze.

W drzwiach nieocieplanych duży wpływ ma grubość płycin, ponieważ to ona decyduje o termoizolacji. Drzwi takie są dosyć masywne i ciężkie.

drzwi drewniane

Drzwi wejściowe stalowe

Takie drzwi są jednymi z najtrwalszych na rynku. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i upływ czasu. Drzwi wejściowe stalowe nie muszą być szare, istnieje wiele możliwości ich upiększenia np.:

  • laminat imitujący drewno,
  • malowanie na dowolny kolor, wzór.

Minusem drzwi stalowych jest waga. Takie drzwi wejściowe są po prostu ciężkie. Formę termoizolacji pełni tu pianka, styropian lub wełna mineralna.

Drzwi wejściowe aluminiowe

Drzwi wejściowe aluminiowe charakteryzują się dużą dźwiękochłonnościom, wytrzymałością i sztywnością, są także dużo lżejsze od drzwi wejściowych stalowych. Niestety mają i swoje minusy takie jak większa podatność na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku drzwi stalowych. Funkcje ocieplenia takich drzwi pełni pianka, wełna mineralna albo styropian, czyli podobnie jak przy drzwiach stalowych. Przy drzwiach aluminiowych również można zadbać o kwestie estetyczne dzięki możliwości zastosowania np. okleiny.

Drzwi wejściowe z PVC

Są to drzwi wykonane ze specjalnego tworzywa, które często jest wzmacniane elementami aluminiowych lub stalowymi. Drzwi te są jednymi z tańszych. Są także dość lekkie i nie sprawiają wielu problemów podczas montażu. Mają one jednak wady np. łatwiej je uszkodzić niż inne drzwi wyżej opisane. Uszkodzenia powstają szybciej i ciężko je naprawić. Formę izolacji pełni tu pianka poliuretanowa. Drzwi zewnętrzne z PVC można wykończyć okleiną wedle uznania.

Drzwi wejściowe z włókna szklanego

Jest to rodzaj drzwi o dobrych parametrach akustycznych oraz izolacyjnych. Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego są jednak propozycją drogą w zakupie. Odwdzięczają się jednak wysoką trwałością oraz podatnością na modyfikacje wizualne.

Drzwi wejściowe antywłamaniowe

Jeżeli bardzo zależy nam na bezpieczeństwie w domu lub firmie, właśnie takie drzwi zewnętrzne powinniśmy wybrać. Należy jednak zwrócić uwagę na ich klasę. Do domu powinny nam wystarczyć drzwi klasy trzeciej, do firmy klasy 4. Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe zazwyczaj mają poprawione wartości względem zwykłych, czyli np.

  • Mają podwyższony stopień termoizolacji,
  • posiadają wyższy stopień akustyczny,
  • są zbudowane zazwyczaj z wielu różnych elementów.

Sprawdź więcej szczegółów.

Wybrać przeszklone czy pełne?

W tej kwestii powinniśmy się kierować aspektami wizualnymi i praktycznymi. Drzwi zewnętrzne przeszklone będą wyglądać bardziej nowocześnie i estetyczne, ale nie będą aż tak bezpieczne jak drzwi pełne. Chyba że będą to drzwi przeszklone antywłamaniowe. Szyby w drzwiach przeszklonych mogą być zwykłe, lusterkowe czy przyciemniane. Szkło zastosowane w drzwiach zewnętrznych przeszklonych jest zazwyczaj szkłem hartowanym.

drzwi przeszklone

Termoizolacyjność oraz akustyka drzwi

Wybierając drzwi wejściowe do domu, należy zwrócić uwagę na te dwie cechy. Jeżeli drzwi, które wybierzemy, będą miały wysoki stopień izolacji termicznej, odczujemy to najczęściej w zimie, ponieważ będą lepiej utrzymywać ciepło wewnątrz. Dotychczas współczynnik przenikania ciepła wynosił 1,5 W/(m²·K) i nie powinien być większy. W 2021 roku się to zmieniło i nie powinien przekroczyć 1,3 W/(m2.K). Na rynku są już dostępne drzwi, których współczynnik nie przekracza 1,0 W/(m2.K).

Akustyka jest równie ważna co termoizolacja. Wybierając drzwi drewniane, stalowe, aluminiowe lub inne należy zwrócić uwagę na to, jaką izolacyjność akustyczną posiadają. Przy zakupie drzwi wejściowych powinniśmy również zwrócić uwagę na lokalizację domu. Po prostu jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, będziemy potrzebować drzwi o wyższej akustyce niż, mieszkając w spokojnej dzielnicy. Na pewno jednak izolacja akustyczna nie powinna być niższa niż 30 dB. To absolutne minimum. Im współczynnik akustyczny jest wyższy, tym będziemy mieć mniej hałasu przepuszczanego przez drzwi w domu lub mieszkaniu.

Dodatki do drzwi zewnętrznych

Gdy już zdecydujemy się wybrać drzwi wejściowe w „pakiecie” startowym otrzymamy okucia, ościeżnice, dwa zamki, zawiasy, próg, uszczelki oraz klamki. Mamy jeszcze pełen wachlarz dodatkowych opcji do wyboru takich jak:

  • Odbojnik – będzie ochraniał skrzydła i ściany przed uszkodzeniem.
  • Łańcuch – zapewni większe bezpieczeństwo oraz dodatkowy komfort
  • Samozamykacz/siłownik – wspomoże domykanie się skrzydła

wełna mineralna

Podsumowanie

Zakup drzwi do domu to niełatwa decyzja, która jeśli zostanie źle podjęta, będzie niosła za sobą niemiłe konsekwencje. Wpierw powinniśmy przemyśleć jakich drzwi potrzebujemy. Zazwyczaj do domu wybierane są drzwi drewniane. Jeżeli zależy nam stricte na bezpieczeństwie, powinniśmy, wybrać drzwi antywłamaniowe. Do firmy, sklepu powinny nadać się drzwi stalowe albo aluminiowe bądź z tworzywa. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na izolację, gdyż skutki wyboru drzwi o słabej termoizolacji zostaną przez nas szybko zauważone, tym bardziej zważając na różną pogodę występującą w naszym kraju. Zły wybór odbije się bardzo szybko na rachunkach za ogrzewanie. Jeśli cenimy sobie ciszę, błogi spokój i lubimy się wyluzować w fotelu po pracy, bez niepotrzebnych dźwięków otoczenia z zewnątrz, musimy skupić się na akustyce podczas wyboru drzwi. Pamiętajmy, że im niższy współczynnik W/(m2.K) tym lepiej.

Na rynku mamy tak ogromny wybór podczas zakupu drzwi do domu, że naprawdę nie ma się co spieszyć z decyzją i warto ją przemyśleć kilkukrotnie, bo jednak drzwi do naszego domu są drzwiami do naszego świata, więc paradoksalnie są jednym z najważniejszych elementów domu, mieszkania i  firmy.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści