Drony podwodne ROV sposobem na eksplorację morskich głębin

Jeśli chcesz eksplorować wraki statków, zbliżyć się do przyrody wodnej lub przenieść wyprawy wędkarskie na inny poziom, zapoznaj się z tematem dronów podwodnych, znanych również jako ROV lub zdalnie sterowane pojazdy.

Rynek dronów konsumenckich wystartował 10 lat temu i od tej pory rósł w zawrotnym tempie. Najbardziej popularne są drony przeznaczone do stosowania z powietrza, ale coraz większe zainteresowanie zyskuje rodząca się podkategoria bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV), znana również jako podwodne drony.

Historia

Mimo, iż na rynek głównego nurtu trafiły niedawno, drony podwodne istnieją już od dłuższego czasu. Początkowo wykorzystywane były przez wojsko do  zamiatania min, później ich zastosowanie rozszerzono o cele przemysłowe i konstrukcje podwodne. Jednak ostatnio, pojazdy UUV zawładnęły również konsumencką przestrzenią technologiczną.

Podobnie jak drony lotnicze, drony podwodne mają więcej niż jedną nazwę. Powyżej wspomniano już o UUV, czyli bezzałogowym pojeździe podwodnym, co oznacza każdy statek podwodny mogący działać pod powierzchnią wody, bez bezpośredniego udziału człowieka. Jest to termin używany ogólnie, który obejmuje dwie klasyfikacje dronów: zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) i autonomiczny pojazd podwodny (AUV).

Sposób działania podwodnych dronów?

Można powiedzieć, że nowoczesne drony podwodne to miniaturowe łodzie podwodne bez załogi. Kontrolowanie ich płynności, może być autonomiczne, czyli za pomocą wbudowanych czujników, lub bardziej popularnie, za pomocą linii łączącej je ze sterownią, w której są obsługiwane. Operatorzy mogą zarządzać jego nachyleniem, podniesieniem i orientacją w czasie rzeczywistym. Kamery pełnią funkcje oczu, umożliwiając obsłudze kierowanie drona do celu. Drony podwodne mają określoną głębokość zgniotu i mogą być przeznaczone do różnych warunków pracy. Wyposażone są w silniki, które pchają wodę i pozwalają urządzeniu poruszać.

Czym są drony ROV?

Drony podwodne ROV zyskały większą popularność konsumencką. Jego konstrukcja składa się z podwodnego, bezzałogowego mobilnego korpusu, który może działać pod wodą. Sterowany za pomocą uwięzi przez jedną osobę lub załogę na lądzie lub sąsiednim statku. Jedną z najważniejszych funkcji podwodnego drona jest kamera, pełniąca rolę oczu pod wodą. Najlepszą rozdzielczosć oferuje Deep Trekker DTG3 oraz Deep Trekker REVOLUTION.

Dzięki zaawansowanej inteligencji kamera podwodna DTG3 jest niedościgniona w swojej klasie. Przeznaczona do pracy w słabym świetle, a wewnętrzna kamera 4K umożliwia pole widzenia w obrębie 270 stopni. Dzięki podglądowi bez opóźnień, piloci otrzymują wyraźny i dokładny obraz podwodnego świata.

Deep Trekker REVOLUTION to całkowicie odmienny dron podwodny, przystosowany do pracy z jeszcze większą ładownością, głębokością i zaawansowaną stabilizacją. Posiada obrotową głowicę umożliwiającą operatorom obracanie kamery i manipulatorów, jednocześnie utrzymując ruch w wodzie. Przeznaczona specjalnie do pracy w trudnych warunkach o słabym oświetleniu.

ROV są wykorzystywane nie tylko do fotografii podwodnej i kinematografii, ale także do eksploracji i łowienia ryb. 

Perspektywy

Przyszłość podwodnych dronów jest jasna i klarowna, ponieważ  popyt na te urządzenia stale rośnie. Dodatkowo zaawansowana technologia, powinna obniżyć koszty, zwiększyć dostępność i pobudzić zainteresowanie innowacjami. Wszystko razem sprawia, że ten rozwijający się segment w niedługim czasie zyska popularność na rynku dronów konsumenckich.

Podobne posty

  • Kto realizuje odbiór odpadów i wywóz w miejsce utylizacji?Kto realizuje odbiór odpadów i wywóz w miejsce utylizacji? Produkcja odpadów nieustanie wzrasta. Z roku na rok gromadzone są większe ilości śmieci, których odpowiednie składowanie gwarantuje prawidłowo funkcjonującą gospodarkę odpadami.Produkcja odpadów nieustanie wzrasta. Z roku na rok gromadzone […]
  • Listwy Lagrus – listwy ponadczasoweListwy Lagrus – listwy ponadczasowe Urządzanie wnętrza wbrew pozorom nie jest najłatwiejszym zadaniem i wymaga zadbania o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. W tym przypadku nie możemy zapominać o dobraniu do wystroju wnętrza listwy przypodłogowej, która jest niezbędnym […]
  • Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię?Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię? Kuchnia to serce domu, które zasługuje na szczególną uwagę podczas aranżacji wnętrza. Miejsce to powinno być nie tylko stylowe, ale także praktyczne, bezpieczne, energooszczędne i dobrze oświetlone. Na jakich czynnikach należy się najbardziej […]
  • Jak ciekawie urządzić mały przedpokój?Jak ciekawie urządzić mały przedpokój? Zazwyczaj główna uwaga podczas aranżowania domowych wnętrz skupia się na kuchni, salonie i sypialni. Często zapomina się o pomieszczeniu, które stanowi bramę do każdego mieszkania lub domu, czyli o przedpokoju. Bywa on zaniedbywany, zwłaszcza […]
  • Jakie krzewy ozdobne zaplanować w nowym ogrodzie?Jakie krzewy ozdobne zaplanować w nowym ogrodzie? Planując nasz nowy ogród musimy mieć na uwadze, że najlepszy efekt osiągniemy stosując różnorodne rośliny. Nie wystarczy posadzić samych drzew albo kwiatów. Ważne, aby wszystkie rodzaje mieszać ze sobą, aby uzyskać pewną strefowość szaty […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]