9 grudnia 2020

Dotacje dla firm, czyli skąd pozyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy często borykają się z problemem pozyskania środków finansowych. Rozwiązaniem są między innymi dotacje dla firm. Sprawdzamy, gdzie można je pozyskać oraz na jakie środki możemy liczyć.

Dotacje z urzędu pracy

Osoby fizyczne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą ubiegać się o dofinansowanie dla firm z urzędu pracy, jeśli przed dniem założenia działalności pozostawały one bezrobotne. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek w urzędzie pracy, a następnie przedstawić swój biznesplan. Urząd, na podstawie oceny biznesplanu, może zadecydować o przydzieleniu dotacji. Zwykle jest one bezzwrotna, chyba że pieniądze zostaną wydane niezgodnie z umową. Z dotacji należy się również rozliczyć w określonym terminie. Przedsiębiorcy mogą obecnie liczyć na środki finansowe w wysokości około 30 tysięcy złotych, choć dokładna kwota zależna jest od decyzji poszczególnych urzędów pracy.

Dotacje z UE

Pieniądze z Unii Europejskiej to bezzwrotne środki, które trafiają przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Unia dofinansowuje głównie działalności, które mają na celu działania korzystne społecznie bądź też przeprowadzanie innowacyjnych badań lub projektów infrastrukturalnych. Aby pozyskać dotację z Unii, należy złożyć wniosek, który można wypełnić osobiście lub z pomocą ekspertów specjalizujących się w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Dofinansowanie dla firm, które pochodzi ze środków unijnych, trzeba rozliczyć w okresie, jaki przewiduje umowa. Ważne jest, aby działalność na dzień rozliczenia nie została zamknięta, zawieszona czy też by środki pieniężne nie zostały wydane niezgodnie z przeznaczeniem.

Dofinansowanie prywatne

Obecnie często spotykaną formą finansowania działalności gospodarczej są środki pochodzące z prywatnych funduszy inwestorów. Nie chodzi tutaj o spółki giełdowe, a niewielki start-upy, które skupiają jednego bądź dwóch strategicznych inwestorów. Kapitałodawcę należy przekonać do swojego pomysłu na biznes – to od jego decyzji zależy, czy zechce zaangażować on środki finansowe. Co więcej, warunki, na jakich zawierana jest umowa, są zupełnie dowolne. Dawca kapitału może wymagać znacznych udziałów w zyskach bądź zwrotu zainwestowanych pieniędzy po jakimś czasie, jednak wszystko zależy od jego indywidualnego podejście inwestorskiego.

Pierwszy kredyt lub pożyczka

Jeszcze do niedawna nowo powstałe firmy nie mogły ubiegać się o kredyt lub pożyczkę. Dziś jednak sytuacja uległa zmianie – banki udzielają młodym przedsiębiorców kredytów, które najczęściej zabezpieczone są zastawem na nieruchomości, rzadziej zaś poręczeniem. Sama kwota kredytu jest znacznie niższa niż przy kredycie hipotecznym, lecz na początek prowadzenia działalności powinna okazać się wystarczająca. Niższa kwota kredytu oznacza też krótszy czas spłaty, co na początku prowadzenia działalności gospodarczej wydaje się być korzystnym rozwiązaniem. Z czasem, w przypadku osiągania wysokich przychodów, można ubiegać się o kredyt na lepszych warunkach.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści