Powódź zawsze wiąże się ze stratami, a walka z jej skutkami jest procesem żmudnym i długotrwałym. Nie wystarczy pozbyć się wody z domu po jego zalaniu – wszystko wymaga gruntownego czyszczenia i odkażenia, a następnie trzeba zająć się wysuszeniem podłóg i ścian. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wieloma konsekwencjami, łącznie z pojawieniem się chorobotwórczych pleśni i grzybów. Nie mówiąc o niszczeniu materiałów budowlanych. W skrócie – dom po zalaniu wymaga jak najszybszej interwencji, aby przeciwdziałać kolejnym szkodom.
Dom po zalaniu? Konieczne będzie oczyszczanie i osuszanie po powodzi
Pierwszym krokiem w przypadku powodzi jest usunięcie wody z budynku. Im dłużej będzie zwlekało się z usuwaniem wody, tym gorzej, dlatego powinno zrobić się to jak najszybciej. Posiłkowanie się wyłącznie jest mało efektywne, warto sięgnąć po urządzenia takie jak odkurzacz zbierający wodę i pompę. Pozbycie się wody to dopiero początek, kolejnym etapem będzie oczyszczenie wszystkiego. Trzeba pamiętać o tym, że wraz z wodą powodziową do domu przedostaje się szereg toksycznych substancji i śmieci z zewnątrz. Przyczynia się ona do jego skażenia, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością wyrzuceni większości rzeczy – wszystkiego co nie nadaje się do umycia. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko rozwoju chorobotwórczych patogenów, których będzie się zdecydowanie trudniej pozbyć w przyszłości niż skażonych przedmiotów. Rzeczy mające długotrwały kontakt z wodą nadają się niestety tylko do wyrzucenia. Dotyczy to także tapet, wykładzin, parkietu, boazerii czy płyt kartonowo-gipsowych.
Jak poradzić sobie ze skutkami powodzi?
W przypadku zalanych tynków konieczne jest skucie ich do wysokości kilkudziesięciu centymetrów ponad poziom zawilgocenia. Po oczyszczeniu wszystkiego można przystąpić do dezynfekcji – środek dezynfekujący należy pozostawić na powierzchni ścian i sufitów przez dobę, pamiętając o intensywnym wietrzeniu. Kolejnego dnia można spłukać go wodą, po czym przejść do osuszania budynku. Naturalne suszenie jest skuteczne i tanie, ale długotrwałe. Cały proces można jednak przyspieszyć, sięgając po profesjonalne osuszacze powietrza o dużej wydajności. W okresie jesienno-zimowym niezbędne jest też włączenie ogrzewania, pilnując tego, aby temperatura nie przekraczała 35 stopni Celsjusza, co sprzyja wytwarzaniu się pary wodnej. Osuszacz można wynająć lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się osuszaniem budynków po powodzi. Dopiero po usunięciu wody, oczyszczeniu, odkażeniu i osuszeniu pomieszczeń, można przystąpić do jakichkolwiek prac remontowych.
Materiał reklamowy, przygotowany przez partnera serwisu.