28 marca 2020

Dom parterowy czy piętrowy – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Budowa domu to poważna inwestycja, która realizowana jest na lata. Przed rozpoczęciem budowy nasuwa się wiele pytań.
Co będzie lepsze? Dom parterowy czy piętrowy? Warto dobrze przemyśleć obie opcje.

Zalety domu parterowego

Każdy z nas marzy o własnym domu, który będzie dla niego azylem. Najczęstszym z dylematów jest wybór pomiędzy domem parterowym a piętrowym.
Z pewnością oba rozwiązania znajdą swoich zwolenników.
Dom parterowy jest z pewnością doskonały dla osób, które nie chcą gimnastykować się po schodach i cenią sobie komfort. Funkcjonalność to główna cecha takich domów.
Należy jednak pamiętać, że dom parterowy to także pomieszczenie gospodarcze czy kotłownia na jednym poziomie z sypialnią czy kuchnią.
W praktyce wygląda to tak, że kotłownia nie koliduje z niczym o ile dom ogrzewany będzie gazem bądź przy pomocy pompy ciepła. W przypadku kotła węglowego, sypialnia, pokój dzienny i inne pomieszczenia codziennego użytku będą wymagały bardzo częstego czyszczenia z oczywistych względów.
Nie stanowi to większej przeszkody, ale przysporzy pracy.
Dom parterowy ponadto, sprawdzi się dla osób które mają problemy z poruszaniem się, lub dla osób, które zabezpieczają się na starość w razie gdy takie ograniczenia ruchowe by wystąpiły.
Domki takie mają także szczególną a mianowicie – oszczędność.
Jest to cecha niesłychanie ważna w dzisiejszych czasach. Prosta konstrukcja domu oznacza niższy koszt budowy, mniejszy podatek, niskie koszty utrzymania domu. Co istotne, odpada koszt budowy schodów i pozwala na zainwestowanie pieniędzy w inny element domu.

Czy budowa domu piętrowego musi dużo kosztować?

O pozytywnych stronach domu parterowego można by długo pisać. Dom piętrowy także posiada wiele zalet o których warto wspomnieć.
Budowa domu piętrowego to doskonały pomysł dla kogoś, kto posiada dużą rodzinę.
W przyszłości można zagospodarować piętro dzieciom, co pozwoli im wystartować w dorosłość nie myśląc o kredycie na własne mieszkanie czy dom.
Obok względów rodzinnych, za budową domu piętrowego przemawiają względy ekonomiczne.
Dom piętrowy generuje mniejsze koszty zakupu działki.
Warto wspomnieć tu o fundamencie i o jego niskich kosztach budowy a także o kilkukrotnie mniejszym koszcie położenia dachu w stosunku do domu rozległego domu parterowego.
Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów ekonomicznych o prostym kształcie z dachem dwuspadowym. Jednocześnie zmniejsza się koszt materiałów, ale i zagospodarowanie poddasza użytkowego jest mniej problematyczne i kosztowne.
Ogromną zaletą takich domów są również przestronne pomieszczenia i korytarze.
Ze względu na mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, koszty ogrzewania są niskie.

Wady domu parterowego

Dom parterowy wymaga zagospodarowania dużej działki. Nie każdy może sobie na to pozwolić.
Jeżeli jest się w posiadaniu wystarczająco wielkiej działki, należy sprawdzić czy na przeszkodzie nie stoją plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.
Jeśli i te zapisy nie stoją na przeszkodzie, zatem można budować dom. Należy liczyć się jednak z wyższymi kosztami budowy fundamentów, ścian i dachu.
Wadą dla niektórych może okazać się rozmieszczenie pomieszczeń w domu parterowym. Ze względu na dużo otwartych przestrzeni, gorzej jest oddzielić pokój dzienny od innych pomieszczeń. Dom parterowy czy piętrowy koszty. Porównując oba rozwiązania i nowoczesne technologie. Oba budownictwa są korzystne, jednak dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej wyniesie więcej niż dom piętrowy o takiej samej powierzchni użytkowej. Różnica tkwi w poddaszu użytkowym, dom parterowy czy z poddaszem który tańszy, oczywiście że taniej wychodzi dom z poddaszem. Dom parterowy będzie droższy ze względu na swoją niestandardową kubaturę. W przypadku poddasza użytkowego odpadają schody i zbędne skosy. Co prowadzi do jeszcze większego zmniejszenia kosztów.

Wady domu piętrowego

Większe powierzchnie klatek i hol, co stanowi znaczną stratę powierzchni.
Niekwestionowaną wadą domów piętrowych są schody. Same w sobie nie stanowią wady, gdyż mogą być dodatkiem dekoracyjnym domu, ale ze względu na częste korzystanie mogą stanowić nie lada kłopot.
Szczególnie uciążliwe dla osób starszych, ale mało bezpieczne i nie praktyczne dla rodzin z małymi dziećmi.
Wadą domów piętrowych są nierównomierne temperatury zimą i latem.
Różnice wynikają z szybkiego nagrzewania się piętra latem a zimą chłodniejszej temperatury spowodowanej późniejszym obiegiem ciepła na piętro.

Ogrzewanie domu parterowego i piętrowego – co się bardziej opłaca ?

Często nasuwa się pytanie jaki dom łatwiej ogrzać parterowy czy piętrowy? Jeżeli chodzi o ogrzewanie domu parterowego i piętrowego, zdecydowanie większe straty cieplne ponosi dom parterowy, przyczyną jest niestandardowy dach.
Pod pojęciem niestandardowy dach kryje się dom o dachu innym niż dwuspadowy czy płaski.
Ważnym elementem jest także ocieplenie domu, materiały i grubość izolacji termicznej a także jakość wykonania tego ocieplenia, mają ogromny wpływ na energooszczędność domu. Warto dodać, że błędnym jest twierdzenie, że dom parterowy jest drogi w eksploatacji i nie energooszczędny.
Dom piętrowy jak i parterowy są energooszczędne, gdy zastosuje się wszystkie elementy ocieplenia dachu i murów.
Ogrzanie domu parterowego i piętrowego może się nie znacznie różnić. Warunkiem są tą wspomniane wyżej izolacja termiczna i systemy, które zapobiegają stratom ciepła.

Zanim dokona się wyboru i, należy ocenić stan działki, wziąć pod uwagę swoje potrzeby i zasób portfela.
Zarówno dom parterowy jak i piętrowy są dobrym wyborem, zależy tylko kto i jak będzie użytkować dom.
Warto obejrzeć gotowe projekty domów i stwierdzić, który będzie idealnie się nadawał.
Projekty domów są różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie.
Domy parterowe dedykowane częściej dla rodzin z dziećmi i ludzi starszych. Piętrowe budynki będą lepsze dla dużych rodzin i ludzi młodych.

Powiązane treści