21 lutego 2023

Dofinansowanie budowy domu – sprawdź, jak je uzyskać

Budowa domu to ogromne wyzwanie, także finansowe. Wiąże się z dużymi wydatkami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli planujesz taką inwestycję, to koniecznie sprawdź, z jakich form dofinansowania możesz skorzystać. Są one przeznaczone głównie dla inwestorów stawiających energooszczędne budynki o niskiej emisji zanieczyszczeń.

W jaki sposób sfinansować budowę domu?

Zdecydowanie najczęściej wybieraną metodą finansowania budowy domu jednorodzinnego jest kredyt hipoteczny. Jego zabezpieczeniem jest nieruchomość, która ma powstać. Jest to produkt finansowy oferowany przez wszystkie największe banki działające na rynku.

Kredyty hipoteczne pozwalają uzyskać środki finansowe niezbędne do budowy domu. Z racji tego, że są one udzielane na duże kwoty, banki dokładnie weryfikują klientów, którzy chcą z nich skorzystać. Pod uwagę są brane następujące czynniki:

  • źródło i wysokość dochodów gospodarstwa domowego (zarobki, rodzaj umowy o pracę, czas, na który jest zawarta itp.),
  • koszt utrzymania gospodarstwa domowego (rachunki itp.),
  • wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych (raty kredytów, limity na kartach itp.),
  • dotychczasowa historia kredytowa (terminowość spłaty, liczba zobowiązań itp.).

Na ich podstawie obliczana jest zdolność kredytowa, a więc suma, jaką bank może przyznać w ramach kredytu hipotecznego.

Jak zdobyć dofinansowanie na budowę?

Dotacje na budowę domu jednorodzinnego są przyznawane w ramach programów samorządowych oraz rządowych. Mogą z nich skorzystać przede wszystkim osoby planujące postawić nowoczesne budynki, które wyróżniają się mniejszym zużyciem energii oraz ograniczoną emisją zanieczyszczeń.

Największą popularnością cieszą się trzy ogólnopolskie programy:

  • Moja Woda,
  • Mój Prąd,
  • Moje Ciepło.

W ramach pierwszego z nich możesz otrzymać maksymalnie 5 000 zł dofinansowania budowy instalacji pozwalającej zatrzymać wodę opadową oraz tą pochodzącą z roztopów. O dodatkowe środki mogą ubiegać się zarówno osoby będące w trakcie budowy nieruchomości, jak i te, które dopiero planują taką inwestycję na swojej działce.

Mój Prąd to z kolei program, który ma zachęcić do montażu instalacji fotowoltaicznych. Dzięki niej możesz skutecznie zmniejszyć zużycie energii, co z kolei wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Wysokość dotacji zależy głównie od tego, czy zdecydujesz się na połączenie instalacji z dodatkowym elementem. W przypadku montażu paneli PV z magazynem energii możesz otrzymać nawet 16 000 zł.

Kolejne dofinansowanie do budowy domu to program Moje Ciepło. Możesz z niego skorzystać, jeśli zamontujesz w swoim domu pompę ciepła. Jest to zachęta do inwestowania w odnawialne źródła energii, które są alternatywą dla tradycyjnych paliw kopalnych. W przypadku zakupu pompy gruntowej maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 21 000 zł.

Przed rozpoczęciem budowy domu sprawdź, z jakich dotacji możesz skorzystać. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z zasadami ich przyznawania oraz terminami składania dokumentów. Dofinansowanie to świetny sposób na obniżenie wydatków związanych z budową nieruchomości, a także na to, aby zamieszkać w budynku przyjaznym dla otoczenia.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści