Sprężarki śrubowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – mają one szereg zastosowań, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w różnych instalacjach przemysłowych. Kompresory śrubowe gwarantują wysoką jakość sprężonego powietrza, a ponadto posiadają wiele dodatkowych funkcji, które znacząco ułatwiają ich użytkowanie. Jeżeli jesteś ciekaw mechanizmu działania i właściwości tych maszyn, to koniecznie zostań do końca artykułu.
Czym jest sprężarka śrubowa?
Kompresor śrubowy to rodzaj sprężarki, w której sprężenie gazu następuje w efekcie zmniejszania się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie czystego, sprężonego gazu do różnego rodzaju instalacji oraz zapewnienie odpowiedniego ciśnienia roboczego powietrza.
Są to maszyny, które spopularyzowane są w wielu branżach na całym świecie. Powodem tego jest fakt, że koncepcja konstrukcji sprężarek śrubowych opiera się na dążeniu do jak najbardziej kompaktowych rozmiarów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności i łatwości w obsłudze. Podczas poszukiwań odpowiedniej sprężarki śrubowej, warto zapoznać się z ofertą sklepu Pneumatik: https://www.pneumatik.pl/produkty/sprezarki-srubowe/
Kompresory śrubowe posiadają bardzo łagodny, pozbawiony wibracji rozruch. Jest to właściwość, która zapewnia pracownikom komfort i możliwość skupienia swoich myśli.
Istnieje wiele rodzajów kompresorów śrubowych, które różnią się od siebie mechanizmem działania, rozmiarem oraz generowanym stopniem hałasu. Jednakże możemy wyróżnić dwa główne typy maszyn – sprężarki olejowe i bezolejowe.
Sprężarki olejowe – wydajność połączona z praktycznością
Śrubowe kompresory olejowe napędzane są przez smar. Olej wpryskiwany jest do komory sprężenia, dzięki czemu możliwe jest uszczelnienie przestrzeni między obracającymi się śrubami oraz chłodzenie elementu sprężającego. Cząsteczki oleju oraz wody obecne sprężonym powietrzu znajdują się na wylocie elementu sprężającego, co wpływa na jakość gazu – dlatego też powstałe zanieczyszczenia eliminowane są we wkładach filtracyjnych.
Śrubowe sprężarki olejowe wykorzystywane są głównie w miejscach pracy, gdzie zachowanie maksymalnej sterylności warunków środowiskowych nie jest wymagane. Są to takie obiekty jak zakłady ślusarskie, lakiernicze czy wulkaniczne. Ponadto maszyny stosowane są do realizacji prac z wykorzystaniem narzędzi pneumatycznych, np. tych używanych w budownictwie. Oprócz tego znalazły swoje zastosowanie w kolejnictwie, gdzie sprężony gaz odpowiada za ciśnienie robocze powietrza, m.in. w przewodach hamulcowych.
Sprężarki bezolejowe – powietrze najwyższej klasy
Proces sprężania powietrza w tego rodzaju instalacjach odbywa się poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy dwoma wirnikami bez uszczelnienia obszaru między nimi. Ich maksymalne ciśnienie obrotowe jest zazwyczaj niższe niż w sprężarkach olejowych, dlatego też zostały one wyposażone w śrubowe elementy sprężające.
Kompresory śrubowe bezolejowe znalazły szerokie zastosowanie w gałęziach przemysłu, w których to powietrze musi być pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń ze względów sanitarnych.
Przemysł spożywczy
Sprężone powietrze, które wykorzystywane jest w gałęzi tego przemysłu, musi być wolne od szkodliwych substancji. Z tego powodu w branży spożywczej kompresory bezolejowe są niezastąpione po dziś dzień. Są głównie traktowane jako źródło powietrza sterującego, które kontroluje zaworami oraz siłownikami w automatycznych liniach. Tego typu sprężarki są również stosowane do:
- transportu – powstały gaz używany jest szczególnie do przewożenia sproszkowanych produktów, ponieważ wówczas zanieczyszczenia się z nimi nie mieszają;
- fermentacji – podczas tego procesu sprężone powietrze dostarcza bakteriom tlen, który niezbędny jest, aby przeżyły i wytworzyły glukozę;
- czyszczenia – powietrze wykorzystywane jest do oczyszczania butelek oraz opakowań przed umieszczeniem w nich produktu,
- przechowywania żywności – azot powstały na skutek procesu separacji używany jest do konserwacji żywności w puszkach w magazynach, ale i również do transportu morskiego;
- chłodzenia – sprężone powietrze stosowane jest do chłodzenia świeżo wypieczonych wyrobów, np. piekarniczych.
Przemysł farmaceutyczny i medycyna
Wyrób medykamentów wymaga wysokiej jakości warunków środowiskowych, dlatego też sprężarki bezolejowe są niezbędnym elementem instalacji laboratoriów. Typowymi obszarami zastosowania sprężonego powietrza w tym przemyśle jest m.in. mieszanie, filtrowanie hormonów, wydmuchiwanie butelek i ampułek czy sterowanie zaworami do urządzeń laboratoryjnych.
Ponadto sterylny, sprężony gaz wykorzystywany jest również w szpitalach czy placówkach medycznych. Szczególnie istotną rolę odgrywa na salach pooperacyjnych, anestezjologicznych bądź też oddziałach intensywnej terapii.
Przemysł papierniczy
Struktura i jakość papieru jest wizytówką każdego producenta produktów papierniczych, dlatego też kluczową kwestią jest dla nich zachowanie jak najwyższych standardów na halach produkcyjnych i magazynach. Jest to możliwe m.in. dzięki stosowaniu bezolejowych sprężarek śrubowych, które zaopatrują zamontowane instalacje w sprężone powietrze pozbawione zbędnych cząsteczek oleju. Powstały gaz wykorzystywany jest do zasilania pomp, urządzeń drukarskich czy maszyn do przenoszenia produktów.
FAQ:
- Jaką funkcję pełni sprężarka śrubowa?
Sprężarka śrubowa jest odpowiedzialna za dostarczanie oczyszczonego sprężonego gazu do instalacji oraz narzędzi. Oprócz tego w niektórych okolicznościach zapewnia odpowiednie ciśnienie robocze powietrza.
- Jakie rodzaje sprężarek śrubowych możemy wyróżnić?
Głównymi typami kompresorów śrubowych, jakie dostępne są na rynku, jest sprężarka olejowa i bezolejowa. Obie maszyny mają wiele zastosowań, które cenione są przez użytkowników – dlatego też są częściej wybierane niż sprężarki tłokowe.
- Czy warto zaopatrzyć się w ten rodzaj sprężarki?
Jest to zdecydowanie zależne od Twoich potrzeb, niemniej jednak kompresory śrubowe często spełniają nawet najbardziej wygórowane wymagania użytkowników. Nie ma w tym zaskoczenia, ponieważ tego rodzaju sprzęt jest połączeniem komfortu z wysoką wydajnością.
Materiał partnera.