19 września 2022

Do czego służy nitownica?

Nitownice są to urządzenia wykazujące wysoką skuteczność przy wielu pracach budowlanych i innych. Warto ją mieć w swoim przydomowym warsztacie.

Nitownica i jej zastosowanie

Za pomocą nitownicy można szybko i łatwo łączyć ze sobą elementy. Podczas dokonywania się tego procesu, najważniejsze stają się nity. Są to elementy konstrukcyjne wykonane z metalu, które scalają ze sobą dwie różne części. W skład nitu wchodzi główka oraz szyjki. Dzięki nitownicy można skutecznie zamknąć go w łączonych ze sobą elementach. Tym sposobem można połączyć razem fragmenty:

  • taśmowników,
  • kształtowników stalowych,
  • wsporników,
  • dźwigarów,
  • wiązarów
  • tworzyw sztucznych lub części maszyn.

Nitownica – rodzaje oraz jej nazwy

Nitownice pneumatyczne

Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnych rodzajów nitownic. Pozwala to na łatwe dopasowanie  danego produktu do konkretnego zadania, które jest przez nas wykonywane. Przede wszystkim nitownice powinno się podzielić na tzw. pneumatyczne oraz ręczne. Obydwa rodzaje dają możliwość zastosowania ich do nitów tradycyjnych, które posiadają postać krótkiego pręta. Zakończony on jest z jednej strony tzw. łbem, natomiast z drugiej zakuwką. Istnieją również nitownice do nitonakrętek. Są one rodzajem nitu gruntowego posiadającego część gruntowaną wewnętrznie. Mając na uwadze fakt, że podczas obsługiwania nitonakrętek nie zachodzi konieczność, żeby trzymać nit, nitownice rodzaju pneumatycznego mają przeznaczenie do używania ich podczas pracy ciągłej na liniach produkcyjnych. Z ich pomocą nitowanie okazuje się łatwe, szybkie oraz bardzo wygodne.

Nitownice ręczne

Podczas pracy, przy której używane są nitownice ręczne, koniecznością staje się jednoczesne użycie siły fizycznej – pomimo tego, że znajdują one zastosowanie zarówno hobbystyczne – przez majsterkowiczów, jak i profesjonalnych serwisantów oraz budowlańców. Niebagatelną zaletą nitownic ręcznych jest fakt, iż umożliwiają one pracę w dowolnym położeniu, idealnie nadają się także do tego, żeby wykonywać połączenia w konstrukcjach przestrzennych, takich jak obudowy, stelaże oraz osłony. Poza tym, na rynku można dostać też nitownice, które noszą nazwę oczkownice. Przeznaczone są do prac modelarskich i artystycznych. Można używać z nimi również wiertła do drewna w przypadku prac stolarskich.

Na co powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu nitownicy?

Kiedy mamy zamiar dokonać zakupu nitownicy, szczególnie ważne są wygoda i komfort pracy, przy której będziemy używać tego urządzenia. Dlatego warto poświęcić czas na to, żeby obejrzeć gumową rękojeść nitownicy, i jej ramię, które musi być odpowiedniej długości. Liczy się też wyważenie narzędzia dostosowanego do naszych możliwości. Znaczenie posiada także długość i szerokość części roboczej. Okazuje się, że powinna ona być dopasowana do zadań, jakie mamy zamiar wykonywać przy użyciu nitownicy. Przed dokonaniem zakupu trzeba też sprawdzić, z jakimi nitami będzie mógł współpracować wybrany przez nas model. Chodzi tutaj o rodzaj materiału, z którego są wykonane nity – np. miedź, aluminium, stal lub stal nierdzewna. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej informacje, z pewnością dokonamy dobrego wyboru podczas kupna nitownicy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści