19 września 2022

Do czego budowlańcy wykorzystują podnośniki koszowe? Rodzaje i zastosowanie podnośników na budowie

Prace na wysokości nie wymagają rozstawiania rusztowań. Zamiast nich można wykorzystać sprzęt, który nie tylko pozwala na dotarcie na konkretną wysokość, ale również jest bezpieczniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu. Podnośniki, ponieważ to właśnie o nich mowa, są dzisiaj powszechnie używane na budowach. W jakich pracach sprawdzają się najlepiej?

Co warto wiedzieć o podnośnikach?

Podnośniki koszowe to urządzenia przeznaczone do prac na wysokości, które umożliwiają uniesienie pracowników wraz z używanym przez nich sprzętem na dany poziom, także nad różnymi przeszkodami.

Wśród wielu wariantów podnośników znajdują się podnośniki samojezdne, które nazywane są też podestami ruchomymi albo zwyżkami. Dzięki temu, że wyposażone są w napęd, poruszają się we własnym zakresie z użyciem silnika spalinowego lub elektrycznego.

Podnośniki dzielone są na trzy główne kategorie ze względu na ich konstrukcję:

  1. Podnośniki nożycowe – charakteryzują się wysokim udźwigiem i dużą powierzchnią platformy. W wybranych modelach dostępne są wysuwane pomosty boczne.
  2. Podnośniki teleskopowe – regulowane ramię umożliwia ustawienie kosza w dalszej odległości od podstawy urządzenia, co pozwala na prowadzenie robót nad przeszkodami.
  3. Podnośniki masztowe – dzięki pionowym masztom i niewielkim wymiarom pozwalają na prowadzenie robót w ograniczonych przestrzeniach. Wybrane modele wyposażone są w łamane maszty, dzięki czemu mogą uzyskać większy zasięg boczny.

Powyższe warianty mogą również oferować zróżnicowane parametry techniczne, co pozwala na dopasowanie ich do rodzaju i miejsca prowadzonych robót. Przykładowe modele podnośników wraz z ich parametrami i opcja najmu znajdziesz na stronie podnosnikikoszowe.pl

Podnośniki – do użytku na zewnątrz i wewnątrz obiektów

Podnośniki są urządzeniami o wszechstronnym zastosowaniu, które sprawdzają się na placu budowy zarówno przy pracach na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów.

Na zewnątrz używane są podnośniki spalinowe. Stosowane w nich silniki Diesla w połączeniu z napędami 4×4 i ogumieniem terenowym powodują, że poruszanie się nawet po ciężkim terenie nie jest dla nich problemem.

W obiektach wykorzystuje się podnośniki elektryczne. Ich silniki zasilane akumulatorami działają cicho i nie emitują spalin. Takie urządzenia mogą być też używane do prac na zewnątrz na równych, utwardzonych terenach, na przykład przy obiektach.

W jakich pracach budowlanych używane są podnośniki?

Z podnośników koszowych można skorzystać w pracach jak:

Budowa obiektów

Budowa hali stalowych, budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz innych konstrukcji wymagających prac wysokościowych, między innymi obiektów infrastrukturalnych.

Prace elewacyjne

Wykończenie elewacji poprzez montaż płyt elewacyjnych, tynkowanie i malowanie elewacji, montaż elementów na ścianach zewnętrznych obiektów.

Prace dekarskie

Montaż konstrukcji i układanie pokryć dachowych na obiektach.

Termoizolacja

Prowadzenie prac dociepleniowych ścian, dachów przez montaż materiałów termoizolacyjnych.

Prace montażowe, instalacyjne

Montowanie instalacji, na przykład wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, systemów bezpieczeństwa, oświetlenia.

Warto pamiętać, że budowy to nie jedyne miejsce w których codziennie wykorzystuje się zwyżki. Sposobów, miejsc i możliwości wykorzystania podnośników koszowych jest znacznie więcej – podobnie jak miejsc i sytuacji, w których istnieje potrzeba wykonania prac na wysokości.

Galeria z pracy podnośników

podnosniki koszowe teleskopowy przy instalacji konstrukcji stalowych

podnosniki nozycowe prace serwisowe w tunelu

podnosnik koszowy teleskopowy montaz rynien

podnosniki teleskopowe na budowie

podnosnik gasienicach pracujaca przy elewacji inwestycji mieszkaniowej

podnosnik teleskopowy przy budowie ekranow autostrady

Jak skorzystać z podnośnika na placu budowy?

By prowadzić prace wysokościowe z użyciem podnośników, nie trzeba decydować się na zakup tego typu sprzętu, co związane jest też ze sporym wydatkiem. Korzystnym rozwiązaniem jest wynajem, który daje dostęp do zróżnicowanych urządzeń bez ponoszenia wysokich kosztów.

Dostępne w wypożyczalniach podnośniki koszowe to urządzenia, które są regularnie kontrolowane i serwisowane, a także dostarczane bezpośrednio na plac budowy. Wypożyczalnie mogą również zaoferować szkolenia pracowników oraz mobilny serwis w przypadku usterek.

Do skorzystania z oferty wynajmu podnośników zaprasza AA Herkules – wypożyczalnia z ponad 14-letnim doświadczeniem – https://podnosnikikoszowe.pl/

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści