Zastanawiasz się, jaki stół do salonu lub jadalni wybrać? Dostępna na rynku oferta stołów jest ogromna i niezwykle różnorodna, a co za tym idzie – z łatwością może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli jednak zależy ci przede wszystkim na tym, aby wybrany przez ciebie model był nie tylko praktyczny w codziennym użytkowaniu, ale i pozostał z tobą na lata, jednym z możliwie najlepszych wyborów okaże się dębowy stół rozkładany. Dlaczego warto zdecydować się na taki zakup i czym najlepiej kierować się przy wyborze? Już podpowiadamy…
Stół dębowy – długoterminowa inwestycja i jakość na lata
Drewno dębowe to jedno z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna, co sprawia, że chętnie wykorzystywane jest do produkcji schodów, jak i często użytkowanych mebli, jak stoły czy stoliki kawowe. Jak to jednak zwykle w życiu bywa, za wysoką jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Jeśli zatem najważniejszym kryterium jest w twoim wypadku kryterium cenowe, lepszym rozwiązaniem na pewno będzie stół sosnowy.
Warto jednak mieć świadomość, że to tylko pozorna oszczędność – drewno sosnowe jest bardzo miękkie i choć jest to zaletą w kontekście jego obróbki, w kwestii odporności na codzienne użytkowanie bywa sporym mankamentem. Jeśli zdarzy ci się nieopatrznie upuścić ciężki przedmiot na sosnowy blat, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w miejscu upadku już na stałe pojawi się wyraźne zagłębienie w drewnie. Stół dębowy jest znacznie bardziej odporny na tego rodzaju uszczerbki, jak i wilgoć oraz przebarwienia.
Jak dbać o dębowy stół?
Stół dębowy, choć sam z siebie bardzo wytrzymały, aby mógł służyć ci możliwie najdłużej, dodatkowo powinien być pielęgnowany w odpowiedni sposób. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że zalecane zabiegi pielęgnacyjne nie są ani wymagające, ani czasochłonne. Najprostszy sposób codziennej pielęgnacji to unikanie stawiania na blacie gorących przedmiotów. Wystarczy, że zaopatrzysz się w podkładki, zarówno pod talerze z ciepłymi posiłkami, jak i pod kubki oraz szklanki – warto po nie sięgnąć, zwłaszcza że to nie tylko praktyczne akcesoria, ale i dobry sposób na przytulną dekorację stołu.
Dębowy stół nie przepada również za wilgocią, dlatego do jego czyszczenia najlepiej używać wilgotnej (ale nie mokrej!) ściereczki bawełnianej, a następnie wytrzeć czyszczoną powierzchnię do sucha. Jeśli zakupiony przez ciebie stół posiada olejowane wykończenie, koniecznie pamiętaj o jego systematycznym olejowaniu (zabieg ten w zupełności wystarczy powtarzać co 2-3 miesiące).
W jakich wnętrzach sprawdzi się stół rozkładany?
Jak nietrudno się domyślić, stół rozkładany to dobry wybór zwłaszcza w wypadku pomieszczeń o niedużym metrażu. Ale nie tylko – nawet jeśli twój salon lub pokój dzienny nie należy do najmniejszych, warto sięgnąć po stół rozkładany, choćby po to, aby optycznie wnętrze sprawiało wrażenie bardziej przestrzennego. Jeśli na co dzień nie korzystasz ze stołu lub korzystasz zaledwie z 2-4 miejsc do siedzenia, nie ma najmniejszego sensu, aby zagracać pomieszczenie dużym stołem. Jeśli większa liczba miejsc przy stole potrzebna jest zaledwie od czasu do czasu, stół rozkładany to zawsze dobry wybór, niezależnie od tego, czy pokój dzienny ma 15 czy 25 m2.
Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce ustawienia stołu rozkładanego
Jeśli decydujesz się na stół rozkładany, jedną z najbardziej kluczowych decyzji, którą będziesz musiał podjąć jeszcze przed jego zakupem, będzie wybór najlepszego miejsca do jego ustawienia. Czym przede wszystkim warto się tutaj kierować? Należy w szczególności pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości zarówno od ściany, jak i pozostałego umeblowania znajdującego się w pomieszczeniu. Najlepiej, aby ta odległość nie była mniejsza niż 60-70 cm (a jeśli tylko jest to możliwe – jeszcze więcej). W przeciwnym wypadku wstawanie z krzeseł będzie kłopotliwe i mało komfortowe. Jeśli kupujesz stół rozkładany, przed jego zakupem upewnij się, że krzesła można będzie swobodnie odsunąć od stołu zarówno przed, jak i po rozłożeniu jego blatu.
Jak wybrać właściwy rozmiar stołu do salonu lub jadalni?
Rozmiar stołu będzie w dużej mierze podyktowany metrażem wnętrza, w którym zamierzasz go umieścić, ale nie tylko – równie istotna będzie liczba użytkowników, którzy najczęściej będą spożywać przy nim posiłki. Aby posiłki można było spożywać w komfortowych warunkach (tj. bez konieczności nieprzyjemnego poszturchiwania się łokciami z sąsiadem), przyjmuje się, że każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do swojej wyłącznej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60 cm. Jeżeli zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, możesz mieć absolutną pewność, że zakupiony stół rozkładany będzie praktyczny i wygodny w użytkowaniu na co dzień, zarówno gdy jego blat będzie złożony, jak i po rozłożeniu.
Artykuł partnerski.