28 listopada 2024

Dlaczego ubezpieczenie budynku w trakcie budowy to konieczność?

Budowa – zwłaszcza domu jednorodzinnego – wiąże się z dużymi emocjami i koniecznością podejmowania przez inwestorów wielu decyzji. W konsekwencji łatwo zapomnieć o tym, co istotne – o ubezpieczeniu budynku na czas budowy. Dlaczego budynek powinien zostać ubezpieczony na długo przed oddaniem go do użytku? Gdzie kupić ubezpieczenie budynku w trakcie jego budowy? Poznaj odpowiedzi.

Ryzyka związane z budową – co może pójść nie tak?

Budowa czy przebudowa każdego obiektu wiąże się z przygotowaniem harmonogramu prac. Ale nie zawsze wszystko idzie zgodnie z ustalonym planem – zdarza się, że w trakcie budowy ma miejsce zdarzenie, które skutecznie wstrzymuje inwestycję. I właśnie z myślą o takich sytuacjach inwestorzy powinni pomyśleć o zakupie ubezpieczenia budynku w trakcie budowy. Co może pójść nie tak? Oto kilka przykładów:

  • Obiekt w budowie zostanie uszkodzony przez żywioły. Intensywne opady gradu, deszcz nawalny czy uderzenie pioruna – czasem to wystarczy, aby powstała znaczna szkoda materialna. Wówczas inwestor może liczyć na odszkodowanie – koszty budowy nie ulegną zwiększeniu o dodatkowe wydatki.
  • Na budynek pozostający w budowie przewróci się drzewo. Jeżeli obiekt znajduje się na działce, na której rośnie dużo drzew, istnieje ryzyko, że silny wiatr je przewróci. Ubezpieczenie budynku w trakcie budowy zapewnia ochronę na taką okoliczność – właścicielowi zostanie wypłacone odszkodowanie.
  • Dojdzie do katastrofy budowlanej. Do takiego zdarzenia może dojść np. w związku z wyładowaniami atmosferycznymi. Niekiedy przyczyną są porywiste wiatry lub bardzo intensywne opady deszczu. To kolejna sytuacja, gdy przydaje się ubezpieczenie budynku w trakcie budowy.

Jakie są kluczowe korzyści z posiadania ubezpieczenia budynku w trakcie budowy?

Ubezpieczenie domu w budowie, podobnie jak ubezpieczenie lokalu użytkowego w budowie, nie jest obowiązkowe – inwestor nie musi się na nie zdecydować. Jednak taką polisę warto kupić. Dlaczego? Dzięki niej inwestor może być spokojny – ubezpieczenie obiektu w budowie zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Gdyby doszło do uszkodzenia budynku przez wiatr, deszcze czy uderzenie pioruna, właściciel otrzyma odszkodowanie – środki będzie mógł przeznaczyć na zlikwidowanie szkód. W konsekwencji przestój na budowie nie będzie trwał dłużej niż to konieczne.

Trzeba pamiętać, że budynek w trakcie budowy ma już pewną wartość – to składnik majątku, o który warto należycie zadbać. W przypadku budynku komercyjnego zaawansowany etap budowy może oznaczać, że jego wartość jest liczona nawet w milionach złotych. Wówczas też inwestor nie powinien pozwolić sobie na ryzyko – ubezpieczenie, którego zakres można w każdej chwili rozszerzyć, to najlepsze rozwiązanie.

Jak dobrać odpowiednią polisę?

W przypadku obiektu, który dopiero powstaje, ubezpieczeniem obejmuje się mury i elementy stałe. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) wskazuje, za jakie szkody odpowiada. Przykładowo firma InterRisk wypłaca odszkodowanie, gdy szkodę spowoduje m.in. pożar, uderzenie pioruna, deszcz nawalny, lawina, trzęsienie ziemi, powódź, uderzenie pojazdu i przepięcie.

Wraz z postępami prac na placu budowy ubezpieczenie można rozszerzyć. Najczęściej jest to możliwe po ukończeniu etapu surowego zamkniętego – gdy budynek ma już dach, okna i drzwi wejściowe. Wówczas zakres ochrony można poszerzyć o dodatkowe klauzule. InterRisk proponuje dwie takie klauzule – są to:

  • Ubezpieczenie stałych elementów wyposażenia od kradzieży z włamaniem. Stałe elementy wyposażenia to m.in. wbudowane meble, instalacje fotowoltaiczne wraz z panelami i urządzenia wodno-kanalizacyjne.
  • Ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych od stłuczenia. Do takich przedmiotów należą choćby: oszklenia dachów, szyby okienne i drzwiowe, szyldy i transparenty, płyty ceramiczne i witraże.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia budynku w trakcie budowy?

Wybierając ubezpieczenie obiektu w trakcie budowy, należy sprawdzić zakres ochrony i wyłączenia. W pierwszym przypadku mowa o szkodach spowodowanych przez różne zdarzenia losowe. Ich lista u każdego ubezpieczyciela może prezentować się nieco odmiennie. Drobnych różnic nie można lekceważyć, gdyż tutaj zastosowanie ma prosta zasada: im szerszą ochronę zapewnia firma ubezpieczeniowa, tym lepiej.

Z perspektywy inwestora, który poszukuje ubezpieczenia budynku w trakcie budowy, istotne są także wszelkie ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Kiedy ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku wypłacić odszkodowania? Choćby wówczas, gdy szkoda będzie wynikać z korozji, normalnego zużycia czy powstanie w związku z przerwą w dostawie wody, gazu lub energii elektrycznej.

Jak uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia budynku w trakcie budowy? Podstawą jest dokładne zapoznanie się z treścią OWU. W razie wątpliwości warto przygotować sobie listę pytań do ubezpieczyciela. To prosty, ale skuteczny sposób na upewnienie się, że budynek pozostanie pod ochroną ubezpieczeniową przez cały okres budowy, a po jej zakończeniu możliwe będzie rozszerzenie zakresu polisy o kolejne ryzyka.

Gdzie kupić ubezpieczenie budynku w trakcie budowy?

Planujesz budowę domu jednorodzinnego lub lokalu użytkowego? Jeżeli chcesz chronić swój majątek, potrzebujesz odpowiedniego ubezpieczenia. Możesz je kupić w firmie InterRisk. Przejrzyste warunki, prosta umowa i ochrona na wypadek różnych zdarzeń – to główne korzyści przemawiające za wyborem tego ubezpieczyciela.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści