8 lipca 2022

Dlaczego obróbka CNC jest tak wszechstronnym i opłacalnym procesem produkcyjnym

Nowe technologie obrabiania materiału pozwalają na szybkie wytwarzania elementów, a dodatkowo zapewniają uzyskanie powtarzalnych kształtów. Jedną z częściej stosowanych technologii w obróbce materiału jest obróbka skrawaniem wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie. Co to jest obróbka CNC i na czym polega?

Co to jest obróbka CNC?

CNC to z języka angielskiego Computerized Numerical Control, czyli sterowanie komputerowe maszynami numerycznymi. Oznacza to, że maszyny działają automatycznie, a wszystkie czynności wykonywane są po przygotowaniu kodu alfanumerycznego. Zaprogramować w ten sposób można wiele procesów technologicznych, na przykład toczenie, szlifowanie frezowanie, gięcie czy cięcie. Obróbka skrawaniem CNC https://iguana.pl/oferta-obrobka-cnc/ jest nowocześniejszą wersją klasycznej obróbki, gdzie za ruch elementu roboczego odpowiadał operator poruszający dźwigniami i pokrętłami. Obróbka skrawaniem jest rodzajem obróbki ubytkowej polegającej na usunięciu wierzchniej warstwy obrabianego materiału celem nadania mu określonego kształtu.

Wszechstronna i opłacalna obróbka skrawaniem CNC

Obróbka CNC ma szereg zalet, które dają jej przewagę na konwencjonalnym obrabianiem elementów. Wśród nich wyróżnić można:

  • Powtarzalność – zaprogramowany kod numeryczny daje możliwość seryjnej produkcji tych samych elementów,
  • Szybkość – nowoczesne maszyny CNC pracują niemal bez przerwy i są w stanie wyprodukować elementy gotowe nawet w kilka sekund,
  • Precyzja – w obróbce CNC czynności manualne są ograniczone do minimum, co oznacza, że błędy ludzkie przy produkcji zostają wyeliminowane do minimum. Ponadto wymiany gotowych elementów nie przekraczają zakładanej tolerancji,
  • Automatyzacja – cała obróbka odbywa się automatycznie i wymaga wyłącznie nadzoru operatora,
  • Wszechstronność – obróbka skrawaniem umożliwia nie tylko obrabianie metalu. Świetnie nadaje się również do obrabiania elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Ponadto obrabiać można nie tylko duże elementy, ale również niewielkie wymagające precyzji. Obróbka CNC sprawdzi się w produkcji jednostkowej, jak i masowej,
  • Ekonomiczność – wykorzystanie maszyn CNC skraca czas obróbki i koszty procesu. Precyzyjne wykonywanie elementów ogranicza znacząco zużycie materiału, co przekłada się na oszczędność.

Oczekiwania rynku co do gotowych produktów stają się coraz bardziej drobiazgowe, stąd obróbka skrawaniem CNC jest niezastąpiona. Niewątpliwie jest procesem wszechstronnym, a precyzja działania czyni ją opłacalną zarówno w produkcji mebli, części samochodowych, jak i elementów do dekoracji wnętrz.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści