Dlaczego i kiedy należy stosować nauszniki przeciwhałasowe?

Hałas jest jednym z istotnych rodzajów zagrożenia. Nadmierny i długotrwały hałas może prowadzić do uszkodzeń słuchu, bólów i zawrotów głowy i złego samopoczucia. Z tego też względu skuteczna ochrona słuchu pracowników powinna stanowić bezwzględny priorytet pracodawcy. Sprawdź, w jakich warunkach pracy konieczne jest stosowanie nauszników przeciwhałasowych, jakie powinny być takie nauszniki oraz dlaczego należy je stosować.

Warunki, w których należy stosować nauszniki przeciwhałasowe

Nadmierny hałas, który panuje w miejscu pracy, jest realnym zagrożeniem nie tylko dla komfortu pracy, ale również dla zdrowia, a także życia pracowników. Pierwszym progiem hałasu szkodliwego dla pracowników, który regulują przepisy BHP, jest długotrwały hałas o natężeniu 70-85 dB. Praca w takich warunkach może prowadzić do trwałego osłabienia słuchu.

Z kolei hałas o natężeniu 85-120 dB może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń narządów słuchu oraz schorzeń układu nerwowego i układu krążeniowego. Warto również zdawać sobie sprawę, że w przypadku hałasu impulsowego 140 dB stanowi próg bólu oraz potencjalnego uszkodzenia narządu słuchu.

W związku z tym pracodawca zobligowany jest do zapewnienia swoim pracownikom skutecznej ochrony narządu słuchu, która nie tylko skutecznie odizoluje zewnętrzne hałasy, ale również zapewni odpowiedni poziom komfortu pozwalający na długotrwałe noszenie nauszników.

W jaki sposób dobierać nauszniki przeciwhałasowe?

Nauszniki przeciwhałasowe powinny być dobierane przede wszystkim względem środowiska, w jakich będą wykorzystywane oraz na podstawie specyfiki pracy i preferencji samych pracowników.

Podstawowym kryterium podziału, które należy uwzględnić podczas dobierania nauszników przeciwhałasowych, jest ich konstrukcja. Na rynku możemy spotkać się z dwoma rozwiązaniami: nausznikami niezależnymi oraz nausznikami nahełmowymi.

Nauszniki przeciwhałasowe niezależne konstrukcyjnie przypominają zwykłe słuchawki nauszne. Są połączone ze sobą pałąkiem, paskiem lub innym uchwytem, który dociska czasze ochronne do uszu pracownika.

Z kolei nauszniki nahełmowe montowane są bezpośrednio do otworów w kaskach ochronnych. Nie są przeznaczone do samodzielnego montażu bez kasku. Zarówno kask, jak i nauszniki, które mogą być zamontowane do kasku, muszą spełniać wymagania normy PN-EN 352-3.

Drugim istotnym parametrem jest sposób ochrony słuchu. W ofercie sklepu Pronar: https://eshop.pronar.com.pl znajdziemy zarówno nauszniki przeciwhałasowe pasywne, jak i aktywne. Te pierwsze wygłuszają dźwięki zewnętrzne pasywnie – za pomocą pianek, wody czy innych izolatorów dźwięku.

Nauszniki aktywne wyposażane są w elektroniczne filtry dźwięków, które wygłuszają niskie i średnie częstotliwości docierające do narządu słuchu. Dzięki temu nauszniki te są w stanie skutecznie tłumić niepożądane i szkodliwe hałasy, jednocześnie zapewniając pracownikom możliwość słyszenia innych, ważnych dźwięków pochodzących z otoczenia. Niezależnie od rodzaju wybranych nauszników, powinny one spełniać wymagania normy EN 352-1 albo EN 352-3.

Podobne posty

  • Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego?Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego? Garaż wolnostojący jest nie tylko budynkiem chroniącym samochód przed zmiennymi warunkami pogodowymi, ale także miejscem spełniającym wiele innych funkcji. Można w nim urządzić mały warsztat, pozwala też na przechowywanie narzędzi i sprzętów […]
  • Na jakie naturalne nawozy do kwiatów warto postawić?Na jakie naturalne nawozy do kwiatów warto postawić? Kwiaty to piękna ozdoba ogrodu i domu. Aby rosły zdrowo, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Poza nawadnianiem rośliny warto też nawozić. Do tego celu świetnie sprawdzą się naturalne nawozy do kwiatów bez szkodliwej chemii. Co […]
  • Czy warto montować regulatory temperatury w instalacji grzewczej?Czy warto montować regulatory temperatury w instalacji grzewczej? Przy projektowaniu instalacji grzewczej należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników – od rozmieszczenia kotłowni, przez rodzaj grzejników, a skończywszy na sposobie sterowania całym systemem. Regulatory temperatury w ogrzewaniu domu Aby […]
  • Ogrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedziećOgrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedzieć Gdy pogoda się ochładza, nic nie przebije luksusu ciepła – zwłaszcza wstając z nagrzanego łóżka rankiem. Ogrzewanie podłogowe jest również energooszczędne, wygodne, zwalnia miejsce na ścianie i może stanowić wartość dodaną dla Twojego domu. […]
  • Fotowoltaika i jej rola w kryzysie klimatycznymFotowoltaika i jej rola w kryzysie klimatycznym Energetyka to temat, którym powinni interesować się wszyscy – w końcu dotyczy nas wszystkich. Konsumentów zwłaszcza dotykają podwyżki cen za prąd, a wielu coraz uważniej przygląda się stosowanym przy produkcji energii praktykom, które stanowią […]
Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]