22 grudnia 2020

Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna?

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wymianę starych źródeł zasilania energetycznego na odnawialną zieloną energię. Fotowoltaika zyskała na dużej popularności ze względu na korzyści dla środowiska i samych inwestorów. O jakich korzyściach mowa i co wpływa na popularność fotowoltaiki?

Dofinansowania z programów dotacyjnych

Wiele można zaoszczędzić na inwestycji w fotowoltaikę dzięki dofinansowaniom takim jak z programu Mój Prąd. To właśnie dzięki niemu fotowoltaika zaskakująco szybko zyskała na popularności w Polsce. W ramach programu można uzyskać bezzwrotną i całkowicie darmową dotację na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie w kwocie 5 000 zł jest jednorazowe i program będzie kontynuowany od 2021 roku, poszerzając swoją działalność i zwiększając pulę pieniędzy dostępnych dla dofinansowań.

Fotowoltaika dla firm

Dzięki takiemu programowi jak Energia Plus, wsparcie inwestycji w fotowoltaikę jest możliwe również dla przedsiębiorców. Oprócz zmniejszenia niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne, nowelizacja ustawy OZE umożliwiła firmom korzystanie z systemu opustów na podobnych zasadach, co osoby fizyczne. Umożliwia to firmom odsyłanie i pobieranie nadwyżek energii z publicznej sieci energetycznej pod warunkiem, że instalacja ma do 50 kW mocy, a wytwarzana przez przedsiębiorców energia nie może stać się głównym przedmiotem ich działalności. Więcej informacji na ten temat fotowoltaiki dla firm znajduje się pod linkiem https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w poszczególne elementy instalacji będzie jednorazowym wydatkiem. Panele wymagają jedynie okresowo usługi konserwacji, o ile nie jesteśmy w stanie zająć się tym sami. Koszt zakupu i montażu domowej instalacji fotowoltaicznej zwróci się po kilku latach dzięki generowaniu własnej energii, a co za tym idzie – możemy całkowicie uniknąć rachunków za prąd. Ten czas może jeszcze bardziej się skrócić, jeśli skorzystamy z dotacji i ulgi termomodernizacyjnej.

Oszczędność na rachunkach za prąd

Oszczędność wynikająca z tego, że energia słoneczna jest całkowicie darmowa nie powinna wzbudzać wątpliwości. Wystarczy skorzystać z usług profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, jak SunErgo, która przeprowadzi audyt, podczas którego możliwe jest obliczenie rocznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Niezbędny jest w tym kalkulator fotowoltaiczny, który w szybki sposób pomoże w dobraniu odpowiedniej mocy i wielkości instalacji, a także oszacowaniu kosztów wynikających z całej inwestycji.

Nadwyżki produkowanej energii

Posiadając instalację fotowoltaiczną podłączoną do publicznej sieci energetycznej, stajemy się prosumentami. Oznacza to, że możemy jednocześnie wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby, a także zmagazynować wygenerowaną przez naszą instalację nadwyżkę energii w sieci energetycznej. Plusem tego rozwiązania jest możliwość uzyskania od sieci upustów na energię, którą możemy wykorzystać w momencie, kiedy będziemy mieli większe zapotrzebowanie na prąd.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Opłaca się montować panele słoneczne na dachu, gdzie będą one skierowane na południe, zachód lub wschód. Wówczas zapewnimy im dostęp do największego nasłonecznienia, a co za tym idzie – do wyprodukowania optymalnej ilości energii w ciągu całego roku. Pamiętajmy, że fotowoltaika spełni swoją rolę, jeśli panele nie będą zacienione, a dach zapewni im odpowiednie do promieni słonecznych nachylenie. Nie musimy się martwić opadami atmosferycznymi – panele są na nie odporne przy odpowiedniej, długoletniej gwarancji i konserwacji.

Artykuł partnerski.

Powiązane treści