26 stycznia 2021

Dlaczego buty robocze mają duże znaczenie?

Myśląc o butach mamy najczęściej na myśli niezbędny element codziennej garderoby. Buty dopasowujemy zarówno do pozostałej części ubrania, okazji, na którą je zakładamy oraz warunków pogodowych. W poniższym tekście zwrócimy uwagę na buty robocze, które, pomimo że nie są zbyt popularne mają bardzo duże znaczenie dla części osób pracujących w warunkach podwyższonego ryzyka urazu.

Bezpieczeństwo i komfort pracy, czyli rola jaką pełnią buty robocze

Bezpieczeństwo to absolutny priorytet który powinien przemawiać za wyposażeniem pracowników w buty robocze, jeśli tylko wykonują oni swoją pracę w szczególnych warunkach. Zaliczyć do nich możemy pracę na budowie, magazynach, podczas wysokich i niskich temperatur, jak również w miejscach, gdzie mamy do czynienia z substancjami chemicznymi. Zarówno buty robocze męskie, jak i damskie zaliczamy do tzw. odzieży roboczej, w skład której wchodzą różnego rodzaju fartuchy, kamizelki, kaski, spodnie, okulary, rękawice. Pomimo że komfort w butach roboczych może wydawać się kwestią drugorzędną, w praktyce dobre buty robocze nie odbiegają aż tak bardzo od tych, które nosimy na co dzień. Istnieje zarówno kilka modeli, materiałów i rodzajów wykończenia, co sprawia, że każdy znajdzie buty dla siebie. Mniej obeznane w temacie osoby stykając się po raz pierwszy z obuwiem roboczym będą bez wątpienia zaskoczone mnogością wyboru. Sandały, trzewiki, z niską cholewką, buty robocze lekkie i ocieplane, buty do połowy łydki to tylko niektóre z dostępnych modeli.

Dobre buty robocze, to wydatek, na którym nie wolno oszczędzać

Pisząc dobre buty BHP wcale nie mamy na myśli najdroższych modeli, które bez problemu znajdziemy na rynku. Warto w tym miejscu odnieść do zwykłych butów, które nosimy na co dzień. Nie musimy wydawać od razu 1000 zł na parę butów. W zdecydowanej większości przypadków wydatek 250-300 będzie w pełni spełniał swoje zadanie. Jeśli jednak postanowimy maksymalnie oszczędzić i kupimy parę za 100 zł nie powinniśmy zbyt wiele od nich oczekiwać Takie tanie buty zazwyczaj nie przetrwają zbyt długo i wymusi na nas niejako konieczność sięgnięcia do kieszeni po raz kolejny. W przypadku butów roboczych mamy dodatkowo do czynienia z kwestiami bezpieczeństwa pracowników, które określa kodeks pracy. W przypadku jakiekolwiek wypadku, który miałby miejsce na skutek nieużywania właściwego obuwia, koszty odszkodowań, ewentualnych procesów sądowych nie mówiąc już o reputacji firmy przekraczałyby wielokrotnie koszty zakupu dobrej jakości butów roboczych. Każda osoba odpowiedzialna za ich zakup w firmie powinna być tego świadoma.

Artykuł promowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści