4 grudnia 2021

Dach dla domu jednorodzinnego – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Budowa domu to z pewnością przełomowy etap w życiu każdego z nas. Te osoby, które zdecydowały się na wybudowanie swojego wymarzonego domu jednorodzinnego muszą wiedzieć, że czeka na nich wiele trudnych do podjęcia decyzji. Wybór niektórych rzeczy do domu jest ciężki, a już na pewno wtedy, gdy musimy wspólnie się nad tym zastanawiać w gronie rodziny.

Taką rzeczą jest chociażby dach, o którym szerzej sobie dzisiaj powiemy. Sporo osób myśli, że najtrudniejszym zadaniem jest jedynie wybór pokrycia, jednak okazuje się, że problemów z tym jest dużo więcej. Podpowiemy również, w jaki sposób zbudować dach tanim kosztem, ale jednocześnie zapewnić prawidłowe bezpieczeństwo.

Więźba dachowa – czy warto na niej szukać oszczędności? 

Chcąc wybudować dom tanim kosztem, raczej nie zdecydujemy się na tworzenie indywidualnego projektu domu, a pewnie skorzystamy z gotowych projektów dostępnych do kupienia w niskiej cenie. Na tego typu rozpiskach mamy już bardzo dokładnie określone, jak ma wyglądać nasza więźba dachowa i co się ma tam znaleźć.

Nie jest jednak powiedziane, że nie możemy zmienić sobie projektu wedle naszych upodobań. Oczywiście, zmiana musi być zatwierdzona przez osobę wykonującą projekt, a za samą edycję również musimy zapłacić. Sumując jednak, edycja i tak będzie tańsza niż produkcja skomplikowanej więźby. Warto jednak pomyśleć o tym jeszcze przed kupnem projektu i wybrać taki, który ma przykładowo dach w formie dwuspadowej. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości drewna i materiału, który na późniejszym etapie trzeba będzie odciąć i wyrzucić.

Bardzo istotne w kontekście więźby jest również pokrycie dachowe. Niektóre pokrycia wymagają wzmocnień konstrukcji i to również trzeba koniecznie uwzględnić w projekcie.

Jakie pokrycie dachowe będzie najsensowniejsze?

Mając za priorytet wytworzenie niskich kosztów budowy dachu musimy wybrać materiał lekki oraz tani w produkcji. Pierwszy czynnik, a mianowicie lekkość jest istotna z tego względu, że nie ma konieczności umacniania konstrukcji dachowej w przypadku montażu na dachu. Cena produkcji oraz łatwość transportu, przekłada się rzecz jasna na późniejszą sprzedaż z uwzględnieniem marży. Ponadto, wybierając pokrycie dachowe możemy zawsze poszukać takich firm, które oferują sprzedaż materiałów z nadprodukcji czy posiadających minimalne wady w niczym nieprzeszkadzające.

Materiałem idealnym i w stu procentach zgodnym z powyższym opisem jest blacha trapezowa. Jej cena jest bardzo niska, natomiast w kwestii jakości nie można się do niczego przyczepić. Blacha ta należy do grupy materiałów lekkich i jest bardzo łatwa w montażu, a także transporcie. Dostępna jest w różnorakich kolorach i grubościach, przez co każdy znajdzie coś dla siebie.

Drewno na więźbę 

Często problemem jest zdobycie wystarczającej ilości drewna, które przecież pełni kluczową rolę na dachu.  Pamiętajmy, że do uzyskania pełnej konstrukcji potrzebne są nam łaty, murłaty, płatwie, krokwie, słupy i inne, istotne elementy.

Drewno jest aktualnie bardzo drogim surowcem i ciężko na ten moment poradzić coś na to, aby znaleźć je w przystępnej cenie. Najlepiej jest udać się do tartaku i poprosić o wycenę oraz o kontakt do osoby, która zajmuje się sprzedażą tego materiału. Czasami uda się nam kupić coś taniej po znajomościach. Dlatego właśnie warto jest jak najbardziej uprościć konstrukcję dachu.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści