28 marca 2022

Czym jest warystor i do czego można go wykorzystać?

Okazuje się, że każde urządzenie elektroniczne lub elektryczne jest mocno narażone na zagrożenie związane z gwałtownymi skokami napięcia. Co więcej takie sytuacje są szczególnie niebezpieczne w momencie, kiedy napięcie jest zbyt wysokie. Wówczas może dojść nawet do trwałego uszkodzenia sprzętu i jego całkowitego zniszczenia. W związku z tak dużym ryzykiem, niezbędna staje się odpowiednia ochrona urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a w tym celu wykorzystuje się właśnie warystor. Jednak muszą być one przed wszystkim odpowiednio dobrane, by rzeczywiście zapewniały wystarczający poziom ochrony antyprzepięciowej. Tak więc czym jest warystor i do czego się go wykorzystuje?

Czym jest warystor?

Warystor to nazwa, która z pewnością dla wielu z nas brzmi mocno enigmatycznie. Chcąc jednak w możliwie jak najprostszych słowach wyjaśnić czym jest warystor, można powiedzieć, że jest to bierny i półprzewodnikowy podzespół elektryczny. Można dokładnie sprawdzić jak on wygląda na tej stronie: https://www.tme.eu/pl. Warystor posiada nielimitowaną charakterystykę rezystancji, a ona z kolei uzależniona jest od wysokości przyłożonego napięcia elektrycznego. Śmiało można powiedzieć, że dla niewielkich napięć warystor wykazuje ogromną rezystancję, jeśli jednak napięcie sukcesywnie wzrasta i przekroczy ono pewną, dozwoloną wartość, wówczas rezystancja warystora szybko maleje do zaledwie kilkunastu omów. Warto w tym momencie podkreślić również fakt, że napięcie najwyższe, jakie posiada warystor musi być zawsze wyższe od tego, które jest do niego doprowadzone w sposób stały. Charakterystyka warystora jest nieliniowa, oznacza to, że rezystancja tego podzespołu obniża się wraz ze wzrostem przyłożonego do niego napięcia. Co więcej metoda do wytwarzania warystorów również przykuwa sporą uwagę. Otóż produkuje się je przy pomocy prasowego spiekania ze sobą suchych proszków. Składają się one głównie z tlenków cynku czy także chromu, mangany lub innych metali. W efekcie struktura warystora jest strukturą polikrystaliczną i to właśnie dzięki niej to urządzenie może cieszyć się niesamowitymi właściwościami. Co ciekawe ziarna tlenku cynku w warystorach są elementami przewodzącymi prąd, jednak oddziela je od siebie inny tlenek metalu, który charakteryzuje się z kolei ogromną odpornością.

Gdzie wykorzystuje się warystory?

Zgodnie z charakterystyką tego typu podzespołów jasno można stwierdzić, że warystory wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie występuje konieczność ochrony urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed wysokimi skokami napięcia. Warystory spełniają więc rolę swoistych zabezpieczeń. W momencie gdy napięcie prądu przekracza dozwoloną wartość warystor po prostu pracuje jako bezpiecznik i ogranicznik przepięć. Tak więc znajduje on zastosowanie w przypadku wielu urządzeń i maszyn w firmach produkcyjnych, gdzie występują różnorodne zmiany napięcia prądu, ale także i w elementach, które mają to napięcie ustabilizować. Co więcej warystor znajduje także zastosowanie w układach przetworników częstotliwości, a także w zabezpieczeniu telefonów i urządzeń mobilnych oraz różnych systemów elektronicznych.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]

Powiązane treści