Czym charakteryzują się rolety plisowane?

Rolety są aktualnie najpopularniejszym dopełnieniem okien, pozwalającym zaciemnić pomieszczenie. Powszechnie znane są tylko standardowe rolety wolnowiszące, regulowane za pomocą odpowiednich sznurków przymocowanych do odpowiedniego mechanizmu. Okazuje się, że na rynku dostępna jest dużo bardziej funkcjonalna alternatywa w postaci rolet plisowanych.

Rolety plisowane – co to jest?

Rolety plisowane są bardzo uniwersalnym rodzajem rolet wewnętrznych. Są w zasadzie pojedynczym kawałkiem tkaniny, która składa się w harmonijkę w momencie zwijania. Dlatego rolety plisowane często nazywane są też roletami harmonijkowymi.

Naturalnie tkanina ta montowana jest wewnątrz odpowiednich prowadnic bocznych, które gwarantuje naciągnięcie jej na całej szerokości okna.

Rodzaje rolet plisowanych

Oprócz najpopularniejszych rolet plisowanych, w tak zwanych prowadnicach lub kasetach, na rynku dostępne są także rolety plisowane wolno-wiszące. Wyróżnia je łatwość montażu, który polega jedynie na zamocowaniu odpowiednich wieszaków na ścianie lub bezpośrednio na ramie okna.

Jednocześnie, ten typ montażu rolet wolno-wiszących sprawia, że nie są tak praktyczne, jak te przylegające ściśle do ramy. Rolety w prowadnicach i kasetach pozwala na montaż w zasadzie na każdym typie okna, także tych dachowych.

Rolety plisowane – zalety i wady

Głównymi zaletami rolet harmonijkowych jest ich uniwersalność i funkcjonalność. Ścisłe przyleganie do ram okiennych i brak wszelkiego rodzaju sznurków oraz łańcuszków – koniecznych do regulacji innych typów rolet – pozwala na wygodne sprzątanie i korzystanie z przestrzeni przy oknie.

Z tego względu rolety plisowane są popularne nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w pomieszczeniach biurowych. Ich uniwersalność odnosi się również do możliwości montowania ich w oknach o niestandardowych wymiarach i kształtach. Zamawiając rolety plisowane na wymiar, otrzymujesz możliwość zamontowania ich nawet w oknach trójkątnych, łukowatych, czy trapezowych.

Rolety plisowane niestety mają tendencję do wilgotnienia, jeśli zamontowane zostają ściśle przy szybach, na których regularnie skrapla się woda. Należy mieć też na uwadze, że stale rozciągnięta roleta będzie traciła formę plisu, co w konsekwencji doprowadzi do jej deformacji.

Podobne posty

  • Kto realizuje odbiór odpadów i wywóz w miejsce utylizacji?Kto realizuje odbiór odpadów i wywóz w miejsce utylizacji? Produkcja odpadów nieustanie wzrasta. Z roku na rok gromadzone są większe ilości śmieci, których odpowiednie składowanie gwarantuje prawidłowo funkcjonującą gospodarkę odpadami.Produkcja odpadów nieustanie wzrasta. Z roku na rok gromadzone […]
  • Parawan nawannowy idealny do Twojej łazienkiParawan nawannowy idealny do Twojej łazienki Z całą pewnością parawan nawannowy w pierwszej kolejności powinien spełniać swoją funkcję - chronić przed nadmiernym rozlewaniem wody i zalaniem pomieszczenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również jako element […]
  • Pompy do wody po które warto sięgnąćPompy do wody po które warto sięgnąć Pompowanie wody a także różnych innych płynów wymaga solidnych rozwiązań technicznych na odpowiednim poziomie. Ważną sprawą jest więc tutaj znalezienie odpowiedniego dostawcy, który zapewni nam np. pompy głębinowe, które będą w stanie pracować […]
  • Agrowłóknina na wiosenne przymrozki oraz zimowe chłody – kiedy i po co ją stosować?Agrowłóknina na wiosenne przymrozki oraz zimowe chłody – kiedy i po co ją stosować? Wiosna – okres wysiewów i sadzenia, niestety jest to również czas niestabilnej pogody. Jak więc ochronić rośliny przed przymrozkami, intensywnymi opadami oraz zapewnić im optymalne warunki do szybkiego wzrostu? Odpowiedź jest prosta, wystarczy […]
  • Płyty SBR, maty Viton i sznur silikonowy – produkty o wielkiej wytrzymałościPłyty SBR, maty Viton i sznur silikonowy – produkty o wielkiej wytrzymałości Niezależnie od branży wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia materiałów to jeden z głównych czynników, który kieruje przedsiębiorcami do zakupu danego towaru. Ze względu na specyficzne warunki panujące w różnych gałęziach przemysłu, […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]