12 maja 2021

Czym charakteryzują się rolety plisowane?

Rolety są aktualnie najpopularniejszym dopełnieniem okien, pozwalającym zaciemnić pomieszczenie. Powszechnie znane są tylko standardowe rolety wolnowiszące, regulowane za pomocą odpowiednich sznurków przymocowanych do odpowiedniego mechanizmu. Okazuje się, że na rynku dostępna jest dużo bardziej funkcjonalna alternatywa w postaci rolet plisowanych.

Rolety plisowane – co to jest?

Rolety plisowane są bardzo uniwersalnym rodzajem rolet wewnętrznych. Są w zasadzie pojedynczym kawałkiem tkaniny, która składa się w harmonijkę w momencie zwijania. Dlatego rolety plisowane często nazywane są też roletami harmonijkowymi.

Naturalnie tkanina ta montowana jest wewnątrz odpowiednich prowadnic bocznych, które gwarantuje naciągnięcie jej na całej szerokości okna.

Rodzaje rolet plisowanych

Oprócz najpopularniejszych rolet plisowanych, w tak zwanych prowadnicach lub kasetach, na rynku dostępne są także rolety plisowane wolno-wiszące. Wyróżnia je łatwość montażu, który polega jedynie na zamocowaniu odpowiednich wieszaków na ścianie lub bezpośrednio na ramie okna.

Jednocześnie, ten typ montażu rolet wolno-wiszących sprawia, że nie są tak praktyczne, jak te przylegające ściśle do ramy. Rolety w prowadnicach i kasetach pozwala na montaż w zasadzie na każdym typie okna, także tych dachowych.

Rolety plisowane – zalety i wady

Głównymi zaletami rolet harmonijkowych jest ich uniwersalność i funkcjonalność. Ścisłe przyleganie do ram okiennych i brak wszelkiego rodzaju sznurków oraz łańcuszków – koniecznych do regulacji innych typów rolet – pozwala na wygodne sprzątanie i korzystanie z przestrzeni przy oknie.

Z tego względu rolety plisowane są popularne nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w pomieszczeniach biurowych. Ich uniwersalność odnosi się również do możliwości montowania ich w oknach o niestandardowych wymiarach i kształtach. Zamawiając rolety plisowane na wymiar, otrzymujesz możliwość zamontowania ich nawet w oknach trójkątnych, łukowatych, czy trapezowych.

Rolety plisowane niestety mają tendencję do wilgotnienia, jeśli zamontowane zostają ściśle przy szybach, na których regularnie skrapla się woda. Należy mieć też na uwadze, że stale rozciągnięta roleta będzie traciła formę plisu, co w konsekwencji doprowadzi do jej deformacji.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści