8 grudnia 2022

Czy kabel i przewód to na pewno to samo?

W codziennym języku przyjęło się stosowanie zamiennie określeń „przewód” i „kabel”. Jednak z punktu widzenia każdego elektryka pojęcia te dotyczą dwóch kategorii osprzętu. Czym zatem różnią się przewody od kabli i w jaki sposób dokonać dobrego wyboru takich akcesoriów?

Czym są przewody elektryczne?

Próbując możliwie jak najkrócej zdefiniować, czym jest przewód elektryczny, należałoby określić go elementem łącznikowy pomiędzy źródłem zasilania, a odbiornikiem, który to element przewodzi prąd elektryczny. Podstawowym akcesorium będzie przewód jednożyłowy – w przypadku połączenia kilku takich wariantów uzyskuje się bardziej złożony przewód wielożyłowy, chroniony w tym przypadku zewnętrzną warstwą izolacyjną. To właśnie żyła (lub żyły), zbudowane z takich surowców, jak aluminium czy miedź, odpowiedzialne są w konstrukcji przewodu za prawidłowe przewodzenie prądu elektrycznego.

Izolacja przewodu, jeśli ją ma (w przypadku braku izolacji mówimy o „gołym” przewodzie) również może zostać wykonana z różnych materiałów. Najczęściej jest to polwinit, chociaż na rynku dostępne są także warianty gumowe. Przewody elektryczne są odpowiednio znakowane, dzięki czemu specjaliści zajmujący się ich montażem są w stanie od razu rozszyfrować, z jaką konstrukcją mają do czynienia. Najchętniej wybierane są przewody z żył miedzianych, jeśli natomiast są one wykonane z aluminium, w oznakowaniu widnieć będzie litera „A”. Kolejne litery będą się odnosiły do rodzaju przewodu (drut, linka lub linka giętka), czy też materiału izolacji.

W liniach napowietrznych montuje się gołe przewody elektryczne, to jest takie, które nie zostały zaizolowane. W innych instalacjach elektroenergetycznych zazwyczaj konieczne jest już wykorzystanie wariantu izolowanego.

Kable elektryczne – charakterystyka osprzętu

Znając już ogólną charakterystykę przewodów, warto zadać sobie pytanie, czym w takim razie są kable elektryczne? W celu łatwiejszego rozróżnienia można określić je rodzajem przewodów składających się z jednego lub więcej odrębnych przewodów (które są zazwyczaj osobno izolowane) objętych wspólną powłoką ochronną. Nie występuje w tej sytuacji możliwość, by kabel był „goły” – izolacja jest w tym wypadku obowiązkowym elementem jego konstrukcji. Zapewnia ona wyższy poziom ochrony żył, a także sprawia, że okablowanie staje się bardziej wszechstronne i możliwe do montażu w różnym środowisku (w tym również w gruncie, gdzie ma kontakt z ziemią oraz wodą).

Kable elektryczne również są odpowiednio oznaczane, by możliwe było dobieranie ich tak pod kątem budowy, jak i przeznaczenia. Tym samym można przykładowo wymienić takie oznakowanie literowe, jak:

  • S – kabel sygnalizacyjny,
  • T – kabel telekomunikacyjny,
  • Y – powłoka kabla wykonana z polwinitu,
  • G – kabel górniczy.

Pełna legenda oznaczeń jest oczywiście znacznie dłuższa, jednak elektromonterzy są w stanie szybko i często bez dodatkowych wzorów określić, z jakim kablem mają do czynienia w trakcie wykonywania prac.

Czy rodzaj żyły kabli i przewodów ma znaczenie?

Zarówno w przypadku przewodów, jak i kabli elektrycznych elementem przewodzącym prąd jest żyła. Jak wspomnieliśmy, może być wykonana z miedzi lub aluminium, zdarzają się także warianty produkowane ze stali. Czy wybór okablowania lub przewodów pod kątem właśnie surowca wykorzystanego do budowy żyły będzie miał znaczenie dla funkcjonalności osprzętu?

Miedź jest właściwie podstawowym i najpopularniejszym metalem stosowanym w produkcji żył do przewodów elektrycznych. Chociaż aluminium wykazuje bardzo podobne właściwości, to materiał miedziany cechuje wydajniejsze przewodnictwo prądu. To oznacza, że w odróżnieniu od żył aluminiowych, te z miedzi mogą mieć znacznie mniejszy przekrój, zapewniając te same możliwości utrzymania obciążenia elektrycznego. Przekłada się to zarówno na mniejszą średnicę samego przewodu, jak i zwiększenie jego giętkości bez ryzyka uszkodzenia żył. Jednym z nielicznych argumentów mogących przemawiać za koniecznością wykorzystania aluminium jest jego waga – jako dużo lżejsze jest bezpiecznie stosowane w przypadku przewodów napowietrznych.

W wyborze odpowiednich kabli pomóc może profesjonalna hurtownia eklektyczna.

Treść promowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 4]

Powiązane treści