Łącznik oświetleniowy to urządzenie do sterowania oświetleniem lub innymi urządzeniami zainstalowanymi w domu, lokalu czy obiekcie. W zależności od rodzaju pomieszczenia i zastosowanej w nim instalacji łączniki montuje się na stałe w puszkach podtynkowych lub natynkowych. Łącznik elektryczny powinien być zamontowany w taki sposób, aby jego położenie umożliwiało komfortowy dostęp do niego. Popularne pstryczki elektryczne (łączniki elektryczne) montuje się w pobliżu drzwi i przejść. Łączniki można zainstalować tak, aby sterować oświetleniem z kilku miejsc. Dobrym przykładem są łączniki w długich ciągach komunikacyjnych czy w sypialni – montowane w okolicy szafek nocnych. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju łączników. Łączniki różnią się funkcjonalnością, jakością i materiałami, z których są wykonane. W naszym sklepie dostępne są wszystkie rodzaje łączników, które można zastosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu i estetyce.
Budowa łącznika oświetleniowego
Łącznik oświetleniowy składa się z mechanizmu i plakietki. Mechanizm montuje się w puszce montażowej. Większość instalacji w pomieszczeniach to instalacje podtynkowe, w których puszki montażowe montuje się pod warstwą wykończeniową wraz z montażem instalacji oświetleniowej. W pomieszczeniach gospodarczych i na zewnątrz budynków stosuje się łączniki oświetleniowe do montażu natynkowego. Kompletny typowy pstryczek elektryczny (łącznik oświetleniowy) do montażu podtynkowego składa się z mechanizmu, plakietki i ramki ozdobnej.
W zależności od potrzeb i przeznaczenia stosuje się mechanizmy pojedyncze lub wielokrotne. W naszym sklepie dostępne są również łączniki wyposażone w mechanizmy dotykowe (bez typowego pstryczka) oraz zbliżeniowe. Dużą popularnością wśród projektantów instalacji i użytkowników cieszą się także łączniki dzwonkowe, których mechanizm jest wyposażony w specjalną sprężynę, dzięki której przełącznik zawsze powraca do pierwotnej pozycji. Zastosowanie łączników dzwonkowych do sterowania oświetleniem wymaga montażu dodatkowych przekaźników bistabilnych.
Rodzaje i funkcjonalność łączników oświetleniowych
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łączników elektrycznych. W zależności od potrzeb można dobierać łączniki pojedyncze lub wielobiegunowe (świecznikowe). Odpowiednie łączniki stosuje też do zastosowań specjalnych np. łączniki schodowe i krzyżowe do oświetlania ciągów komunikacyjnych i klatek schodowych. Ciekawym rozwiązaniem są również łączniki do sterowania automatyką domową, w tym łączniki żaluzjowe, do rolet oraz różnego rodzaju regulatory, które można zainstalować w typowej puszce montażowej.
- Łączniki pojedyncze – to łącznik oświetlenia. Zmiana położenia łącznika pojedynczego włącza lub wyłącza zasilanie lampy, lub innego urządzenia, którego jest podłączony. Łącznik pojedynczy może obsługiwać jeden obwód.
- Łącznik wielobiegunowy – to łącznik z mechanizmem wielokrotnym, który pozwala włączać i wyłączać zasilanie dwóch lub trzech obwodów. Łącznik wielobiegunowy można rozpoznać po tym, że mechanizm jest osłonięty kilkoma mniejszymi plakietkami. Ilość plakietek mówi o krotności obwodów (ilości biegunów), które może zasilać dany łącznik wielobiegunowy.
- Łączniki schodowe – to łączniki do sterowania oświetleniem na klatkach schodowych. Dzięki ich zastosowaniu oświetlenie ciągu komunikacyjnego można załączać z kilku miejsc, w których zainstalowane zostały łączniki oświetlenia. W przypadku wielokondygnacyjnych klatek schodowych i rozbudowanych ciągów komunikacyjnych stosuje się krzyżowe łączniki oświetlenia.
Oznaczenie i inne funkcjonalności włączników światła
W przypadku montażu większej liczby łączników oświetleniowych w pomieszczeniu warto zastosować łączniki z plakietkami oznaczonymi w odpowiedni sposób. W sprzedaży dostępne są zestawy z naniesionymi symbolami ułatwiającymi rozpoznanie, który łącznik służy do włączania oświetlenia lub sterowania innymi urządzeniami, których zasilania załącza jeden z łączników zainstalowanych w danej grupie. Projektanci i inwestorzy mają do wyboru łączniki z symbolami oświetlenia, dzwonka czy lub ze strzałkami, które pomagają użytkownikom zorientować się, jak działa system sterowania oświetleniem i urządzeniami zainstalowanymi w lokalu.
Podczas dobierania osprzętu, warto rozważyć zakup i montaż łączników oświetleniowych z podświetleniem. To doskonałe rozwiązanie, które ułatwia odnalezienie właściwego łącznika po zmroku lub w zaciemnionym pomieszczeniu. Łączniki z podświetleniem stosuje się głównie na klatkach schodowych i w ciągach komunikacyjnych. Łączniki oświetleniowe mogą być podświetlane na różne kolory, dzięki czemu można dostosować estetykę podświetlenia do ogólnej aranżacji lub wyróżnić w ten sposób grupy łączników zainstalowanych w określonych strefach obiektu czy pomieszczenia.
Co to jest łącznik świecznikowy?
W codziennej komunikacji pomiędzy projektantami, instalatorami i inwestorami łączniki elektryczne są nazywane w różny sposób. Łącznik oświetlenia to popularny pstryczek elektryczny, włącznik i łącznik. Specjalne modele pstryczków do włączania i wyłączania światła są nazywane w sposób nawiązujący do ich budowy i zastosowania. Jednym z lepszych przykładów jest właśnie łącznik świecznikowy. Łącznik świecznikowy to zarówno dwu lub trzy biegunowy łączniki wielobiegunowy czy łącznik (włącznik, pstryczek) wielokanałowy – zazwyczaj dwu- lub trzykanałowy, który jest przystosowany do załączania światła na dwóch lub trzech obwodach oświetleniowych.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.