Co to jest łącznik oświetleniowy i jakie ma zastosowania?

Łącznik oświetleniowy to urządzenie do sterowania oświetleniem lub innymi urządzeniami zainstalowanymi w domu, lokalu czy obiekcie. W zależności od rodzaju pomieszczenia i zastosowanej w nim instalacji łączniki montuje się na stałe w puszkach podtynkowych lub natynkowych. Łącznik elektryczny powinien być zamontowany w taki sposób, aby jego położenie umożliwiało komfortowy dostęp do niego. Popularne pstryczki elektryczne (łączniki elektryczne) montuje się w pobliżu drzwi i przejść. Łączniki można zainstalować tak, aby sterować oświetleniem z kilku miejsc. Dobrym przykładem są łączniki w długich ciągach komunikacyjnych czy w sypialni – montowane w okolicy szafek nocnych. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju łączników. Łączniki różnią się funkcjonalnością, jakością i materiałami, z których są wykonane. W naszym sklepie dostępne są wszystkie rodzaje łączników, które można zastosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu i estetyce.

Budowa łącznika oświetleniowego

Łącznik oświetleniowy składa się z mechanizmu i plakietki. Mechanizm montuje się w puszce montażowej. Większość instalacji w pomieszczeniach to instalacje podtynkowe, w których puszki montażowe montuje się pod warstwą wykończeniową wraz z montażem instalacji oświetleniowej. W pomieszczeniach gospodarczych i na zewnątrz budynków stosuje się łączniki oświetleniowe do montażu natynkowego. Kompletny typowy pstryczek elektryczny (łącznik oświetleniowy) do montażu podtynkowego składa się z mechanizmu, plakietki i ramki ozdobnej.

W zależności od potrzeb i przeznaczenia stosuje się mechanizmy pojedyncze lub wielokrotne. W naszym sklepie dostępne są również łączniki wyposażone w mechanizmy dotykowe (bez typowego pstryczka) oraz zbliżeniowe. Dużą popularnością wśród projektantów instalacji i użytkowników cieszą się także łączniki dzwonkowe, których mechanizm jest wyposażony w specjalną sprężynę, dzięki której przełącznik zawsze powraca do pierwotnej pozycji. Zastosowanie łączników dzwonkowych do sterowania oświetleniem wymaga montażu dodatkowych przekaźników bistabilnych.

Rodzaje i funkcjonalność łączników oświetleniowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łączników elektrycznych. W zależności od potrzeb można dobierać łączniki pojedyncze lub wielobiegunowe (świecznikowe). Odpowiednie łączniki stosuje też do zastosowań specjalnych np. łączniki schodowe i krzyżowe do oświetlania ciągów komunikacyjnych i klatek schodowych. Ciekawym rozwiązaniem są również łączniki do sterowania automatyką domową, w tym łączniki żaluzjowe, do rolet oraz różnego rodzaju regulatory, które można zainstalować w typowej puszce montażowej.

  • Łączniki pojedyncze – to łącznik oświetlenia. Zmiana położenia łącznika pojedynczego włącza lub wyłącza zasilanie lampy, lub innego urządzenia, którego jest podłączony. Łącznik pojedynczy może obsługiwać jeden obwód.
  • Łącznik wielobiegunowy – to łącznik z mechanizmem wielokrotnym, który pozwala włączać i wyłączać zasilanie dwóch lub trzech obwodów. Łącznik wielobiegunowy można rozpoznać po tym, że mechanizm jest osłonięty kilkoma mniejszymi plakietkami. Ilość plakietek mówi o krotności obwodów (ilości biegunów), które może zasilać dany łącznik wielobiegunowy.
  • Łączniki schodowe – to łączniki do sterowania oświetleniem na klatkach schodowych. Dzięki ich zastosowaniu oświetlenie ciągu komunikacyjnego można załączać z kilku miejsc, w których zainstalowane zostały łączniki oświetlenia. W przypadku wielokondygnacyjnych klatek schodowych i rozbudowanych ciągów komunikacyjnych stosuje się krzyżowe łączniki oświetlenia.

Oznaczenie i inne funkcjonalności włączników światła

W przypadku montażu większej liczby łączników oświetleniowych w pomieszczeniu warto zastosować łączniki z plakietkami oznaczonymi w odpowiedni sposób. W sprzedaży dostępne są zestawy z naniesionymi symbolami ułatwiającymi rozpoznanie, który łącznik służy do włączania oświetlenia lub sterowania innymi urządzeniami, których zasilania załącza jeden z łączników zainstalowanych w danej grupie. Projektanci i inwestorzy mają do wyboru łączniki z symbolami oświetlenia, dzwonka czy lub ze strzałkami, które pomagają użytkownikom zorientować się, jak działa system sterowania oświetleniem i urządzeniami zainstalowanymi w lokalu.

Podczas dobierania osprzętu, warto rozważyć zakup i montaż łączników oświetleniowych z podświetleniem. To doskonałe rozwiązanie, które ułatwia odnalezienie właściwego łącznika po zmroku lub w zaciemnionym pomieszczeniu. Łączniki z podświetleniem stosuje się głównie na klatkach schodowych i w ciągach komunikacyjnych. Łączniki oświetleniowe mogą być podświetlane na różne kolory, dzięki czemu można dostosować estetykę podświetlenia do ogólnej aranżacji lub wyróżnić w ten sposób grupy łączników zainstalowanych w określonych strefach obiektu czy pomieszczenia.

Co to jest łącznik świecznikowy?

W codziennej komunikacji pomiędzy projektantami, instalatorami i inwestorami łączniki elektryczne są nazywane w różny sposób. Łącznik oświetlenia to popularny pstryczek elektryczny, włącznik i łącznik. Specjalne modele pstryczków do włączania i wyłączania światła są nazywane w sposób nawiązujący do ich budowy i zastosowania. Jednym z lepszych przykładów jest właśnie łącznik świecznikowy. Łącznik świecznikowy to zarówno dwu lub trzy biegunowy łączniki wielobiegunowy czy łącznik (włącznik, pstryczek) wielokanałowy – zazwyczaj dwu- lub trzykanałowy, który jest przystosowany do załączania światła na dwóch lub trzech obwodach oświetleniowych.

Podobne posty

  • 5 skutecznych sposobów zwalczania mchu5 skutecznych sposobów zwalczania mchu Mech to roślina, która może rosnąć niemal w każdych warunkach, dlatego jej zwalczanie nie należy do najprostszych. W ogrodach zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana, a ziemia jest ciężka i zbita. Jak […]
  • Dom parterowy czy piętrowy – jak dokonać odpowiedniego wyboru?Dom parterowy czy piętrowy – jak dokonać odpowiedniego wyboru? Budowa domu to poważna inwestycja, która realizowana jest na lata. Przed rozpoczęciem budowy nasuwa się wiele pytań. Co będzie lepsze? Dom parterowy czy piętrowy? Warto dobrze przemyśleć obie opcje. Zalety domu parterowego Każdy z nas marzy […]
  • Wino z marketu – czy to dobry pomysł?Wino z marketu – czy to dobry pomysł? Wino do kolacji czy obiadu to prosta sprawa? Niekoniecznie, jeśli nie wiecie jaki rodzaj wina kupić. Biorąc pod uwagę, że najchętniej po wina udajemy się do marketu – ciężko tam znaleźć naprawdę dobrą pozycja, a gdy się to nam uda – wówczas […]
  • Grzejnik elektryczny do łazienki – najważniejsze cechyGrzejnik elektryczny do łazienki – najważniejsze cechy Instalacja grzewcza odgrywa istotną rolę w budynku, bez niej nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich urządzeń, które spełniać będą swoją podstawową funkcję.Instalacja grzewcza odgrywa […]
  • Sztuczna trawa – praktyczne rozwiązanie na każdą kieszeńSztuczna trawa – praktyczne rozwiązanie na każdą kieszeń Piękny, zielony trawnik to duma każdego gospodarza domu. Niestety wymaga nieustannej pielęgnacji i licznych zabiegów, które pozwolą na utrzymanie go w dobrej formie. W obecnych szybkich czasach nie każdy może sobie na to pozwolić. W takich […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]