30 stycznia 2021

Co musisz zrobić w ogrodzie zimą?

Pozornie, kiedy spadnie śnieg wydaje się, że w ogrodzie mamy niewiele pracy, jednak nic bardziej mylnego. Nawet wtedy, gdy jest śnieg i mróz trzeba dbać o rośliny, by nie zmarniały w trudnym okresie przymrozków, a potem przedwiośnia. Warto zatem wiedzieć, jakie czynności należy wykonać i jakich błędów nie popełniać. Oto nasze przydatne rady.

Odkopanie ścieżek ze śniegowego puchu i usunięcie nadmiaru śniegu z kolumnowych roślin

Puchowa śniegowa kołderka otulająca rośliny zielone wygląda jak z obrazka, ale aby można było jako tako funkcjonować trzeba odśnieżyć wszystkie ścieżki w ogrodzie. Trzeba pamiętać, by brudnego śniegu nie sypać na trawnik, bowiem przez sól drogową i inne zanieczyszczenia darń może zmarnieć. Dobrze przygotowana do zimy trawa, to znaczy zasilona nawozem jesiennym powinna sobie poradzić i zregenerować się wiosną. Śnieg należy odgarnąć także z roślin, zarówno krzewów, jak i choinek, jest to ważne by gałęzie nie uginały się pod ciężarem puchu i nie łamały.

Przycinanie drzew i krzewów czas zacząć

Wbrew pozorom zima jest najlepszym czasem na formowanie roślin. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry sekator, a także elektryczny rozdrabniacz do gałęzi. Świetniej jakości sprzęt znajdziesz w sklepie ogrodniczym Euro ogród. Jeśli rośliny nie noszą śladów chorób, to takie gałęzie mogą trafić po rozdrobnieniu do kompostownika. Warto go założyć, by ściółkować rośliny, a także mieć naturalny nawóz do trawnika. Pozostałe gałęzie przeznaczone są na odpady biodegradowalne, zatem musisz zapakować je do odpowiednio oznaczonych worków i oddać do PSZOK albo też poczekać aż według harmonogramu przyjdzie kolej na odbiór odpadów biodegradowalnych. W zimie można formować drzewa liściaste. Wyjątkami w tym przypadku są klon, grab i brzoza, które przycina się w czerwcu, gdyż źle znoszą zimowe cięcie. W zimie możesz formować też iglaki. Ich gałęzie także mogą trafić do kompostownika albo stać się naturalną ściółką dla roślin. Oczywiście usuwa się pędy obumarłe, chore i uszkodzone.

Nie chodź po zasypanym śniegiem trawniku i zabezpiecz korę przed promieniowaniem UV

Kiedy spadnie śnieg jest duża pokusa, by wyjść do ogrodu i pobawić się z dzieckiem lub psem. Niby dorośli robią to dla nich, ale czasem ma się wrażenie, że bawią się równie dobrze. Niemniej jednak harce warto zachować na wędrówki po górskich dolinach czy stoki narciarskie, bo okazuje się, że musimy się liczyć z tym, że przez intensywne użytkowanie takiego ogrodu będziemy musieli reanimować darń wiosną, ponieważ źdźbła trawy tego nie wytrzymają, a uszkodzona może zostać także struktura gleby. Ważne jest także znaczenie drzew. Charakterystyczne wymalowane białe pasy to nie sposób wyróżnienia ogrodu czy sadu, a wapniowanie, które ma ochronić korę drzewną przed działaniem silnych promieni słonecznych i zmianami temperatury. Dzięki temu nie będzie pękała.

Co z choinką bożonarodzeniową?

Wiele osób chcąc być eko kupuje żywą choinkę z myślą, że zasadzi ją w ogrodzie. Niestety często okazuje się, że korzenie są tak bardzo przycięte, że choinka się nie przyjmie, a zdarza się, że obcięta choinka włożona jest w ziemię i tych korzeni nie ma wcale. Oczywiście taką choinkę, która nie rokuje trzeba zutylizować. Tu również sprawdzi się rozdrabniarka. Jeśli jednak choinka ma korzeń można spróbować przezimować ją w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura to 10 stopni. Należy ją regularnie podlewać, a wiosną w końcu marca lub na początku kwietnia można spróbować wysadzić ją do ogrodu.

Porady dla miłośników fauny

Oczywiście w ogrodzie warto przygotować karmniki dla ptaków i regularnie uzupełniać ziarna czy też słoninę. Jeśli ptaki przyzwyczają się do nowego „bufetu” to chętnie będą z niego korzystać. Osoby, które w swoim ogrodzie posiadają oczka wodne muszą pamiętać o dostarczeniu tlenu rybom do zbiornika. Zatem w warstwie lodu należy wykonać niewielki przerębel styropianowy z grzałką. W celu jego umieszczenia należy polać gorącą wodą fragment lodu. Nigdy nie można używać narzędzi do łamania lodu.

Warto pamiętać, by zabezpieczyć rośliny agrowłókniną to pozwoli im przetrwać okres przymrozków. Dzięki takiemu ociepleniu lód szybciej stopnieje, a korzenie roślin będą mogły pobierać wodę.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści