Domy szkieletowe kojarzą się z nowoczesnymi, pasywnymi i energooszczędnymi konstrukcjami. Okazuje się jednak, że niektóre starsze budowle warto dodatkowo ocieplić, aby w pełni wykorzystać potencjał termoizolacyjny tego naturalnego materiału konstrukcyjnego. Istnieje kilka rozwiązań na bazie włókien drzewnych, które sprawdzą się w przypadku każdego projektu, którego celem jest ocieplenie domu szkieletowego lub budowanego w technologii tradycyjnej.
Ocieplenie domu drewnianego w Poznaniu – postaw na sprawdzone rozwiązania
Domy drewniane kojarzą się z lekkimi i ciepłymi budynkami. Drewno to doskonały materiał konstrukcyjny i dobry izolator. Jednak z czasem może się okazać, że drewniany czy szkieletowy budynek warto dodatkowo ocieplić, aby zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie.
Jak ocieplić lekką drewnianą konstrukcję?
Możliwości jest wiele. Wybór odpowiedniego rodzaju ocieplenia zależy od istniejącej konstrukcji i oczekiwań inwestora.
- Wdmuchiwane izolacje z włókna drzewnego – to technika, która pozwala wypełnić izolacją puste przestrzenie. Sprawdza się na dachach, stropach, poddaszach oraz jako ocieplenie szkieletowych ścian.
- Wewnętrzne płyty izolacyjne – będą idealne, gdy trzeba wykończyć lub wyremontować wnętrze. Montaż wewnętrznych płyt izolacyjnych oszczędzi czas i pozwoli szybko przygotować powierzchnię pod ułożenie wybranej warstwy wykończeniowej.
- Zewnętrzne płyty izolacyjne – dodatkowe ocieplenie od zewnątrz stanowi sposób na termomodernizację bez ingerencji w to, co dzieje się we wnętrzach eksploatowanych budynków oraz pozwala na odświeżenie lub kompletną zmianę elewacji i wyglądu budynku. To rozwiązanie, które sprawdzi się również jako ocieplenie domów murowanych.
Ocieplenie domu drewnianego izolacją wdmuchiwaną
Wdmuchiwane izolacje z włókien drzewnych stanowią doskonałe rozwiązanie do izolowania stropów, dachów i ścian, które nie zostały wcześniej wypełnione materiałem izolacyjnym. Sprawdzają się szczególnie dobrze podczas projektów termomodernizacyjnych realizowanych w istniejących budynkach. Zaletą tej techniki jest możliwość wprowadzenia izolacji do pustych przegród bez konieczności demontażu całej warstwy wykończeniowej. Wystarczy przygotowanie niewielkich otworów, które po zakończeniu prac izoluje się i wykańcza w sposób wybrany przez inwestora.
Ocieplenie domu szkieletowego w Poznaniu zewnętrznymi płytami izolacyjnymi
Domy szkieletowe można ocieplać dokładnie tak samo, jak obiekty wznoszone w technologii tradycyjnej. Jednym z prostszych rozwiązań w tym zakresie wydaje się montaż zewnętrznych płyt ociepleniowych z włókna drzewnego. Inwestor może dobrać grubość płyt tak, aby uzyskać oczekiwane parametry izolacyjne przegrody. W trakcie doboru trzeba uwzględnić warstwę ocieplenia zamontowaną pomiędzy belkami konstrukcji szkieletowej oraz sposób wykończenia wewnętrznej strony ścian – które również mogą zostać dodatkowe ocieplone od wewnątrz. Ważną zaletą zewnętrznych płyt ociepleniowych jest ich hydrofobowość. Dobre zewnętrzne płyty izolacyjne z włókien drzewnych wytrzymają bez warstwy wykończeniowej nawet kilka tygodni.
Ocieplenie domu szkieletowego od wewnątrz
W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się montaż dodatkowych płyt izolacyjnych wewnątrz budynku. To dobre rozwiązanie, gdy planowany jest poważniejszy remont wnętrza i zmiana aranżacji pomieszczeń. Wewnętrzne płyty izolacyjne z włókien celulozowych mogą pełnić funkcje wykończeniowych płyt k-g, co pozwala ocieplić i odświeżyć pomieszczenia zgodnie z nowym projektem. Montaż płyt z włókien drzewnych jest niezwykle prosty. Co ważne, mogą one zostać pokryte dowolnie wybranym materiałem wykończeniowym.
Treść sponsorowana.