6 marca 2022

Centrale sterujące a komfort życia w domu

Kilkadziesiąt lat temu do biało czarnego telewizora producent dołączył pilota połączonego z telewizorem kablem. Wydawało się wówczas, że nastąpił właśnie czas niezwykłego komfortu. Oto, by włączyć telewizor i podkręcić głośność, nie trzeba było już wstawać z kanapy. Z czasem doszła możliwość zmiany kanałów w ten sam sposób, a było ich dwa. Rewolucją stały się telewizory ze zdalnym pilotem, całkowicie niezależnym od odbiornika. Tak wyglądały początki zarządzania funkcjami domu.

Centrale sterujące, czyli inteligentny dom

Centrale sterujące (zob. https://sklep.alfabram.pl/produkty/radioodbiorniki,2,19483) zarządzające poszczególnymi systemami instalacji sprawiają, że wiele z codziennych czynności dzieje się poza nami. Wyobraźmy sobie, że ogrzewanie w domu reaguje na zmieniające się warunki pogodowe na zewnątrz i temperaturę oraz wilgotność wewnątrz. Zamyka automatycznie i otwiera okna, włącza światło, reguluje pracą wszystkich odbiorników elektrycznych.

Dzięki centralom sterującym nasz dom wpisuje się w najważniejsze idee ochrony środowiska. Nie pozwala bowiem na marnotrawienie energii elektrycznej w żadnym obszarze domu. Dodatkową i niezwykle istotną zaletą jest oszczędzanie na wydatkach związanych z mediami. Inteligentny dom umożliwia zredukowanie kosztów związanych z zużyciem energii i ogrzewaniem powierzchni mieszkalnej. Chroni też urządzenia elektryczne przed awariami związanymi ze spadkami napięcia czy przegrzaniem.

Centrale sterujące dają poczucie bezpieczeństwa

Montaż centrali sterującej w domu zabezpieczającej obiekt i użytkowników przed włamaniem, pożarem i zalaniem, sprawia że podnosi się poczucie bezpieczeństwa. Zarówno wtedy, gdy przebywa się w domu jak i przy okazjach, gdy dom zostawia się pusty. I właśnie kwestie bezpieczeństwa znajdują się na samej górze listy korzyści przynoszonych przez instalację centrali. Kolejne z korzyści to łatwość osiągnięcia optymalnej temperatury w domu, czujniki sterowania, inteligentne oświetlenie i funkcjonalne gniazda elektryczne.

Centrale sterujące do bram

Na liście korzyści z tytułu posiadania centrali sterującej znajduje się również jeden wyjątkowy aspekt. Możliwość sterowania bramą wjazdową czy bramą garażową. Centrale sterujące do bram umożliwiają otwieranie jej i zamykanie bez wysiadania z samochodu i co więcej, regulację bramy w zależności od potrzeb. Ustawienie parametrów centrali sterującej sprawi, że bramy zamykają się samoczynnie, po określonym czasie, przewidzianym do wjazdu czy wyjazdu. W zależności od cech systemu sterującego bramą pozostaje ona tak długo otwarta jak sobie tego życzymy.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści