13 grudnia 2021

Cebule kwiatowe jesienne – co musisz wiedzieć o ich sadzeniu i późniejszej uprawie?

Jesień to idealna pora na sadzenie cebulek kwiatów, które kwitną wczesną wiosną. Aby ogród nabrał kolorów już na przedwiośniu, należy zadbać o to, by cebulki znalazły się w glebie jesienią. Co musisz wiedzieć o sadzeniu i uprawie cebul kwiatowych jesiennych?

Na początek warto podkreślić, że nie ma z góry ustalonej pory na sadzenie cebulek kwiatowych. Przyjmuje się, że odpowiednim miesiącem jest październik, jednak wiele zależy od aktualnej pogody i prognoz na najbliższe tygodnie. Do sadzenia dobrze jest wybrać suchy i słoneczny dzień, ponieważ obfite opady mogłyby wypłukać świeżo posadzone cebulki.

Sadzenie i uprawa jesiennych cebul kwiatowych

Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju cebulek zimujących w gruncie ma odpowiednie przygotowanie podłoża, ale również samych cebulek.

  • Pierwszym krokiem powinno być dostosowanie gleby – piaszczyste i lekkie należy wymieszać z kompostem w proporcji 1:1. Z kolei gleby gliniaste trzeba rozluźnić gruboziarnistym piaskiem i przekopać. Co ważne, większość roślin cebulowych preferuje gleby obojętne o pH ok. 7,0. Zanim więc zabierzesz się za sadzenie wybranych cebulek, sprawdź kwasowość gleby w ogrodzie.
  • Zaleca się, by cebulki zaprawić środkiem grzybobójczym. Wystarczy pół godziny, by skutecznie zabezpieczyć je przed ewentualnymi chorobami, które mogłyby przyczynić się do zainfekowania i zahamowania rozwoju rośliny.
  • Cebulki powinny być sadzone na głębokość odpowiadającą ich trzykrotnej wysokości. Im większa cebula, tym dołek musi być głębszy. Ponadto, warto zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie cebulki w glebie – wierzchołek zawsze musi być skierowany do góry.
  • Po zasadzeniu należy przysypać dołek ziemią i dokładnie podlać.
  • Sadząc cebulki jesienią trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia przymrozków. Aby zabezpieczyć roślinę, zaleca się okrycie rabaty stroiszem lub suchymi liśćmi.
  • W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne koszyczki przeznaczone do sadzenia cebulek kwiatowych. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed gryzoniami, ale także, dzięki ażurowym ściankom, umożliwiają utrzymywanie właściwego poziomu wilgoci.

Posadzone i zabezpieczone przed zimowymi przymrozkami cebulki spokojnie przetrwają do wiosny. Warto zaznaczyć, że nawet zimą rośliny potrzebują wody. Jeśli więc zima jest sucha, nie można zapomnieć o podlewaniu rabat.

No i na koniec ważna uwaga. Do sadzenia wybieraj cebule, które są zdrowe, jędrne, bez uszkodzeń, pleśni, oznak infekcji lub obecności szkodników. Ponadto, cebulki nie powinny być ulistnione, dopuszczalne są niewielkie korzonki. Najlepiej wybierać egzemplarze dorodne, co daje większe prawdopodobieństwo przyjęcia się cebulki oraz prawidłowego rozwoju rośliny.

W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol znajdziesz ogromny wybór jesiennych cebulek kwiatowych oraz innych roślin ozdobnych. Wybierając sprawdzonego sprzedawcę możesz mieć pewność, że kupiony towar będzie wysokiej jakości, a sam proces zakupowy intuicyjny i prosty.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści