4 grudnia 2023

Budowa domu pasywnego: Wymagania, koszty i korzyści długoterminowe

Dom pasywny może się okazać wyjątkowo opłacalny, zwłaszcza dla inwestorów dysponujących dość sporym budżetem. Budynki tego typu są bardzo energooszczędne i ekologiczne, a zarazem wyjątkowo funkcjonalne. Zapotrzebowanie domu pasywnego na energię pierwotną dla ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji nie przekracza w ciągu roku 15 kWh na metr kwadratowy. Budynek taki generuje znacznie niższe koszty eksploatacyjne, niż przeciętny obiekt bazujący na tradycyjnych rozwiązaniach technologicznych.

Charakterystyka domów pasywnych

Budowa domów pasywnych wiąże się z zapewnieniem pewnych cech charakterystycznych, które decydują o ich specyfice. Podstawowym elementem umożliwiającym klasyfikację takich budynków jest odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła, który występuje w przypadku poszczególnych przegród budowlanych obiektu. Każda firma budująca domy pasywne musi zatem zadbać o zastosowanie wysokojakościowych materiałów izolacyjnych, a także uwzględnienie odpowiednio zaprojektowanych okien i drzwi zewnętrznych. Do specyficznych cech takich budynków należy także ich minimalistyczny wygląd. Z reguły domy pasywne mają stosunkowo prostą bryłę, która jest pozbawiona nadmiernie dekoracyjnych elementów architektonicznych. Takie rozwiązanie dodatkowo redukuje ryzyko występowania mostków termicznych.

Podstawowe wymagania dla domów pasywnych

Warunkiem uzyskania dobrej charakterystyki energetycznej jest budowa domów jednorodzinnych z uwzględnieniem efektywnym systemów grzewczych. Z reguły jest to pompa ciepła, ponieważ zapewnia ona wysoki stosunek wytworzonej energii cieplnej względem zużytej energii elektrycznej. W domach pasywnych wykorzystuje się też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do szczególnie praktycznych rozwiązań należą systemy, które bazują na odnawialnych źródłach energii – np. instalacje fotowoltaiczne. Domy pasywne coraz częściej bazują również na innowacyjnych systemach smart home, umożliwiających minimalizację zużytej energii np. na oświetlenie.

miejsce na foto1

Koszty inwestycji w dom pasywny

Firmy budujące domy pasywne korzystają z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych, co przekłada się na większe koszty inwestycji. W porównaniu ze standardowymi budynkami, całościowy budżet powinien być znacznie wyższy. Wydatek w przypadku rozwiązań pasywnych sięga obecnie około 4,500 – 6,000 zł za jeden metr kwadratowy. W praktyce oznacza to, że budowa domu pod klucz o powierzchni 100 m2 wymaga dysponowania kapitałem na minimalnym poziomie 600,000 – 700,000 zł. Taka inwestycja może się jednak okazać bardzo opłacalna, z uwag i na zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości. Zróżnicowane projekty budynków pasywnych posiada w swojej ofercie generalny wykonawca domów jednorodzinnych, czyli firma New-House. W katalogu dostępne są gotowe rozwiązania zgodne z wszystkimi wymaganiami, włącznie z odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na energię pierwotną na ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. Warto pamiętać, że budowa domu pasywnego zawsze wymaga kompleksowej współpracy z doświadczonymi i odpowiednio wyszkolonymi specjalistami.

Korzyści zapewniane przez domy pasywne

Domy pasywne bazują na bardzo specyficznych rozwiązaniach technologicznych i konstrukcyjnych, dzięki czemu mogą być wznoszone zgodnie ze zróżnicowanymi potrzebami inwestorów. Podstawową korzyścią zapewnianą przez takie budynki jest wyjątkowo niskie zużycie energii, a tym samym znacznie mniejszy koszt ich eksploatacji w stosunku do standardowych obiektów. W skali jednego roku, oszczędności na utrzymaniu domu mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Niemałą zaletą pozostaje wysoka funkcjonalność budynków pasywnych, ponieważ są one projektowane z myślą o zapewnieniu użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Nie bez znaczenia pozostaje ich przyjazność dla środowiska naturalnego, ze względu na ograniczone z użycie energii ze źródeł nieodnawialnych. Domy pasywne są przede wszystkim bardzo dobrą inwestycją długoterminową, przez co zyskują coraz większą popularność.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści