Budowa bez pozwolenia. Jak urządzić dom 35 m2?

Budowa małego domu to spore wyzwanie aranżacyjne. Wnętrza mają niewielki metraż i trudno w nich uniknąć efektu przeładowania. W trakcie adaptacji pomieszczeń należy kierować się funkcjonalnością, uniwersalnością, minimalizmem i stosować takie rozwiązania architektoniczne, które optycznie powiększą przestrzeń.

Aranżacje domów o małej powierzchni ‒ praktyczne wskazówki

Mała przestrzeń użytkowa to problem, z jakim najczęściej zmagają się posiadacze mieszkań w blokach, szczególnie tych skonstruowanych według dawnych technologii. Układ pomieszczeń jest tam sztywno zaprojektowany, a bieg instalacji najczęściej uniemożliwia ingerencję w lokalizację pomieszczeń. Ograniczona przestrzeń to także zmora właścicieli części domu (np. poddasza) oraz osób, które posiadają dom bez pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem taki dom może mieć maksymalną powierzchnię zabudowy 35 m2. W trakcie wykańczania i aranżacji takiego budynku trzeba liczyć się z każdym centymetrem, aby stworzyć możliwie jak największą przestrzeń użytkową. Do rozwiązań konstrukcyjnych należą przede wszystkim:

  • unikanie montażu sufitów podwieszanych;
  • zabudowa wnęk i skosów meblami pod wymiar;
  • projektowanie szaf i kompleksów meblowych sięgających od podłogi aż do sufitu;
  • wyburzanie zbędnych ścian działowych.

Jak wybrać meble i dekoracje do małego wnętrza?

Meble w domu o niewielkim metrażu powinny być ograniczone wyłącznie do tego, co niezbędne. Dzięki temu unikniemy wrażenia zagracenia przestrzeni i stworzenia ciężkiej, nieestetycznej aranżacji. Efekt lekkości i optycznego powiększenia wnętrz można osiągnąć dzięki wykorzystaniu mebli z jasnymi frontami wykończonymi na wysoki połysk. Zamiast ciężkich meblościanek lepiej wybrać smukłe, otwarte regały, a witrynę na szkło zastąpić wiszącą półką. Ograniczona przestrzeń lubi też jasne kolory ścian i lustra. Najlepiej unikać krzykliwych kolorów i wzorów, ponieważ będą dawać wrażenie chaosu. Tam, gdzie tylko jest to możliwe, warto tworzyć pomieszczenia wielofunkcyjne, np. salon z aneksem kuchennym lub sypialnia z kącikiem na domowe biuro. Funkcjonalnym rozwiązaniem polecanym do wysokich pomieszczeń jest budowa antresoli, która pozwala na wydzielenie dodatkowego miejsca np. na garderobę lub sypialnię w górnej części pokoju. Antresola daje duże możliwości aranżacyjne, jest estetyczna i nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter. Do małej łazienki lepiej wybrać kabinę prysznicową, a w przestrzeni nad muszlą toaletową umieścić szafkę na ręczniki i kosmetyki. Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest również wybór jasnych mebli z ażurowymi lub lustrzanymi drzwiczkami. Wyglądają na bardziej subtelne i nie dominują kompozycji wnętrza.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna