17 listopada 2020

Dom bez pozwolenia na budowę w 2023 – Nowe prawo na domy powyżej 70m2

Dom bez pozwolenia powyżej 70m2? To już możliwe! W marcu 2023 rząd przyjął nowe przepisy. Dzięki temu budowa domu powyżej 70m2 bez pozwolenia stała się faktem. Jakie wymogi musi spełniać taki budynek, by zatwierdził go kierownik budowy? Co lepiej wybrać mały dom bez pozwolenia na budowę, czy duży dom całoroczny?

Dom bez pozwolenia 70m2 – od 2023 roku uproszczone procedury

Domy do 35m2 bez pozwolenia można budować już od dawna. Natomiast od 2023 roku bez pozwolenia na budowę możemy postawić każdy dom, niezależnie od metrażu. Oczywiście chodzi wszelkiego rodzaju domy bez pozwoleń, całoroczne. Nowe zasady mają uprościć proces inwestycyjno-budowlany. Dom bez pozwolenia 70m2 i większy wymaga tylko zgłoszenia projektu i obecności kierownika budowy. To właśnie on potwierdzi gotowość do zamieszkania w budynku. Co ciekawe: organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może wnieść sprzeciwu co do Twojego zgłoszenia. Czy nieograniczone metrażem domy bez pozwolenia na budowę mają jakieś… ograniczenia? Tak. Dotyczą one wysokości: budynek może mieć tylko 2 kondygnacje.

Dom bez pozwolenia na budowę od 2023 roku: 

 • poniżej 70m2 nie wymaga dziennika budowy i nadzoru kierownika budowy,
 • powyżej 70m2 wymaga prowadzenia dziennika budowy i kontroli kierownika.

Jakie kryteria muszą spełniać domy bez pozwoleń całoroczne?

Zastanawiasz się, jakie kryteria powinien spełniać budynek, aby można było klasyfikować go jako dom całoroczny? Wyjaśniamy! 

 • To jednorodzinny, wolnostojący budynek mieszkalny.
 • Całoroczny dom bez pozwolenia ma maksymalnie dwie kondygnacje.
 • Powinien w całości mieścić się na działce, na której będzie wybudowany.
 • Jest to dom postawiony wyłącznie do prywatnych celów mieszkaniowych.

Czy potrzebny jest projekt domu do 70 m2?

W 2023 wciąż wymagany jest projekt domu 70 m2 bez pozwolenia, jednak możesz go złożyć drogą elektroniczną. To zdecydowanie oszczędza czas i przyspiesza budowę domu na zgłoszenie. Uwzględniono też względy ekologiczne: nie dostarczamy do urzędu wersji papierowej projektu. Niestety wiele biur wciąż jeszcze nie ma sprzętu dostosowanego do przeglądania takiego trybu zgłoszeń. Oczywiście w przyszłości ma się to zmienić. Nowelizacja przepisów budowlanych obejmuje rozszerzenie systemu Elektronicznego Dziennika Budowy oraz wprowadzenie Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego.

Dom bez pozwolenia projekt: płatny czy darmowy?

W Internecie odszukasz wiele firm, które oferują gotowe projekty domów. Z pewnością znajdziesz wśród nich interesujący projekt domu 70 m2 bez pozwolenia. Oczywiście zarówno sam plan, jak i budowa to spory wydatek. Może kosztować od 2 do nawet 15 tys. zł, jeśli zdecydujesz się na projekt indywidualny. Warto jednak wiedzieć, że od II kwartału 2022 roku możesz pobrać bezpłatny projekt domu. Znajdziesz go na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

projekt domu 70 m2 bez pozwolenia

Budowa domu bez pozwolenia 2023 – formalności

Aby skorzystać z programu „dom bez pozwolenia 70m2” należy złożyć poniższe dokumenty: 

 • Potwierdzenie, że masz prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
 • Projekt domu 70 m2 w 4 egzemplarzach. Wystarczy szkic lub rysunek planowanej zabudowy.
 • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego działki.
 • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
 • Dom powyżej 70m2 wymaga oświadczenia kierownika budowy.

Stawiasz mały dom bez pozwolenia na budowę i bez kierownika budowy? Pamiętaj: musisz oświadczyć, że bierzesz na siebie kierowanie i nadzór nad budową. Następnie po prostu składasz dokumenty organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Może nim być starosta lub prezydent miasta. Od tej chwili Twój “dom na zgłoszenie” staje się pełnoprawny! Pamiętaj też, by podać Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego termin rozpoczęcia i zakończenia budowy. Jeśli w ciągu 2 tygodni od dnia zgłoszenia nie otrzymasz odmowy, możesz zamieszkać swoim domu! Oczywiście wszystkie pisma możesz złożyć drogą internetową. Dobra informacja: nie musisz czekać na odpowiedź z urzędu! Od razu możesz rozpocząć budowę swojego domu całorocznego.

Duży, czy mały dom całoroczny – który się opłaca?

Duży dom Cię przerasta? Marzysz o budynku, który da Ci wygodę oraz przestrzeń, lecz skłaniasz się ku prostszym i tańszym rozwiązaniom? Jak wspomnieliśmy, domy poniżej 70 m2 można budować nie tylko bez pozwolenia na budowę, ale i bez kierownika budowy. Z tego względu Polacy wciąż częściej wybierają małe projekty i budują domy 35m2 bez pozwolenia, lub rozbudowują je do metrażu nieprzekraczającego 70m2. Jednak budowa małego domu to spore wyzwanie aranżacyjne. Wnętrza mają niewielki metraż, więc adaptując je, warto kierować się funkcjonalnością oraz minimalizmem. Pomogą w tym sprytne rozwiązania architektoniczne, które optycznie powiększą przestrzeń.

jak urządzić małe wnętrze

Małe domy 35m2 bez pozwolenia, wielkie aranżacje. Jak urządzić dom o małej powierzchni?

To pewne: mały dom bez pozwolenia projekt musi mieć przemyślany i to w każdym detalu. Dobra aranżacja sprawi, że nawet taki budynek będzie w pełni funkcjonalny i wygodny. Właściciele małych domów całorocznych dobrze wiedzą, jak stworzyć przytulną, ale funkcjonalną przestrzeń. Unikają podwieszanych sufitów, sprytnie zabudowują każdą wnękę i skos. Wybierają meble pod wymiar, sięgające pod sufit. Modne i pomysłowe jest zbudowanie antresoli. Dzięki temu nawet małe domy 35m2 bez pozwolenia stają się w pełni funkcjonalne, wygodne i przede wszystkim… o wiele tańsze!

Jak wybrać meble i dekoracje do małego wnętrza?

Meble w domu o niewielkim metrażu powinny być ograniczone wyłącznie do tego, co niezbędne. Dzięki temu unikniemy wrażenia zagracenia przestrzeni i stworzenia ciężkiej, nieestetycznej aranżacji. Jakie meble do małego wnętrza są na topie? Efekt lekkości i optycznego powiększenia wnętrz można osiągnąć dzięki wykorzystaniu jasnych mebli. Pomogą też fronty wykończone na wysoki połysk. Zamiast ciężkich meblościanek lepiej wybrać smukłe, otwarte regały, a witrynę na szkło zastąpić wiszącą półką. Mała przestrzeń lubi też jasne kolory ścian i lustra. Jak wybrać dekoracje do małego wnętrza? Najlepiej unikać krzykliwych kolorów i wzorów, ponieważ będą dawać wrażenie chaosu. Tam, gdzie tylko jest to możliwe, warto tworzyć pomieszczenia wielofunkcyjne, np. salon z aneksem kuchennym lub sypialnia z kącikiem na domowe biuro. Wykorzystując powyższe porady sprawisz, że nie tylko budowa domu bez pozwolenia 2023, ale także jego aranżacja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo!

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]

Powiązane treści