12 października 2020

Budki lęgowe i karmniki dla ptaków do ogrodu i nie tylko

Ptaki należą do niezwykle cennych stworzeń w naszym środowisku. To właśnie im zawdzięczamy wiele pozytywnych aspektów, w tym m.in. skuteczną walkę ze szkodnikami. Niestety w ostatnich latach ze względu na postęp technologii, rozwój cywilizacji oraz zastosowanie zupełnie nowszych materiałów w budownictwie ptaki mają problem z budowaniem gniazd w bezpiecznych dla nich miejscach. W jaki sposób możemy pomóc ptakom z osiadaniem w naszej okolicy, by czuły się bezpiecznie nie tylko podczas wylęgu jaj, ale przez cały okres? Warto w ogrodzie, na działce czy w lesie lub innym możliwym miejscu zamieścić budki lęgowe dla ptaków.

Bezpieczeństwo ptaków, czyli budki lęgowe

Budki lęgowe dla ptaków to doskonałe rozwiązanie nie tylko w miastach, ale obecnie także na przedmieściach i wsiach. W dzisiejszych czasach ciężko spotkać stare, opuszczone budynki, chropowate ściany, do których idealnie przylega gniazdo czy chociażby wystające poza ścianę zewnętrzną dachy. To właśnie w tych miejscach ptaki najczęściej budowały swoje schronienia. Obecnie nawet jeśli wybudują gniazdo, szybko się ześlizgnie po ścianie ze względu na gładkie materiały użyte podczas budowy domu lub mieszkania.

Najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach są budki lęgowe dla ptaków, które montuje się do drzewa lub do ściany budynku i w ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo tak cennych stworzeń. Zanim jednak przystąpisz do zakupu budek lęgowych musisz wiedzieć, że należy je dopasować do konkretnego rodzaju ptaków występujących w Twojej okolicy.

Jak wybrać typ budki lęgowej?

Budki lęgowe dla ptaków dzielą się ze względu na typ – odpowiednio dopasowany do rodzaju ptaków. Dlaczego? W ten sposób większa oraz silniejsze gatunki ptaków nie dostaną się do wnętrza i nie będą przejmować schronienia słabszym. Przed zakupem zorientuj się, jaki rodzaj ptaków dominuje w Twojej miejscowości. Do tego celu wystarczy jedno dniowa obserwacja. Gdy będziesz pewny, jakie ptaki przeważają wybierz odpowiedni typ budki.

Przykładowo dla Wróbla, Sikorki, Pleszki idealny będzie typ A, z kolei dla Kopciuszka idealnie sprawdzi się typ P.

Dlaczego warto montować karmniki dla ptaków w ogrodzie i na działce?

Co prawda karmniki dla ptaków nie stanowią takiego samego schronienia jak budki lęgowe, ale są równie cenne. Przede wszystkim karmniki – jak sama nazwa wskazuje to świetne miejsce do zapewnienia pożywienia ptakom, szczególnie w okresie zimowym. Ponadto w karmniku ptaki mogą schronić się przed intensywnymi opadami deszczu bądź śniegu.

Warto więc zaopatrzyć swoją okolicę w budki lęgowe i karmniki i zadbać o ptaki, których w naszym klimacie jest zdecydowanie coraz mniej.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści