5 września 2021

Brama na wąską działkę: jaką wybrać?

Wybór bramy wjazdowej uzależniony jest przede wszystkim od kształtu i wielkości działki. Brama wjazdowa ma zagwarantować komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Jaki model bramy najlepiej sprawdzi się w przypadku wąskiej działki?

Niewielkie działki a bramy wjazdowe

Obecnie bardzo popularne są osiedla domków z niewielkimi działkami w bliskim otoczeniu sąsiadów. Małe domki jednorodzinne lub bliźniaki z małymi ogródkami usytuowane w takim miejscu zazwyczaj są alternatywą dla mieszkań w centrum miasta. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak są też problemy.

Na takich osiedlach są wąskie drogi a wjazd na posesję może być utrudniony. Wąska działka generuje problem z doborem odpowiedniej bramy wjazdowej. Naprzeciw oczekiwaniom klientów z tego rodzaju problemem, rynek bram wjazdowych i ogrodzeń proponuje coraz nowocześniejsze rozwiązania i możliwości w ich użytkowaniu.

Rodzaj bramy a szerokość działki

W przypadku wąskiej działki i długiego podjazdu do garażu najlepiej wybrać bramę skrzydłową. Tego rodzaju brama otwiera się wewnątrz podjazdu. Musi mieć miejsce na swobodne otwieranie się skrzydeł (długie na 1,5 m) i możliwość swobodnego zamknięcia po wjeździe samochodu na posesję.

Brama przesuwna

Gdy działka nie daje możliwości zamontowania bramy skrzydłowej, optymalnym rozwiązaniem będzie brama przesuwna. Ten model nie zabiera miejsca na działce ponieważ przy otwieraniu chowa się wzdłuż ogrodzenia. Są dwa rodzaje takich bram: samonośne i szynowe. Bramy samonośne poruszają się kilka centymetrów ponad powierzchnią ziemi, co oznacza, że nierówności podłoża i warunki atmosferyczne nie wpływają na płynność jej pracy.

Do poprawnego  funkcjonowania takiej bramy potrzebna jest przeciwwaga zajmująca ok. 1/3 długości bramy. Przykładowo, dla 3,5-metrowej bramy potrzebne będzie ok. 5 metrów miejsca w ogrodzeniu, by brama mogła otworzyć się w całości. Dla zachowania prawidłowej przeciwwagi będzie niezbędny napęd do bramy przesuwnej.

Brama szynowa na wąską posesję

Wspomniane wcześniej bramy szynowe są tańszym rozwiązaniem, jednak nieco bardziej czasochłonne w montażu, ponieważ wymagają osadzenia w fundamencie szyny, po której skrzydło bramy będzie się przesuwać. Brama nie zajmie wiele miejsca, ponieważ tor jej pracy jest równoległy do ogrodzenia a brak przeciwwagi sprawia, że jej długość równa szerokości otworu bramowego. Decydując się na bramę szynową musimy wziąć pod uwagę przepisy prawne, według których brama dla komfortowego użytku powinna mieć ok. 3 m lub więcej.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści