31 marca 2022

Blat meblowy drewnopodobny – co to oznacza w praktyce?

Wybór blatu do kuchennego może stanowić dla wielu osób nie lada wyzwanie. Jednak często wybierane są blaty drewnopodobne, ponieważ pasują do mebli w różnym stylu. Natomiast wybierając tego typu blat, trzeba poznać jego zalety, dowiedzieć się, z czego jest wykonany i czy będzie praktycznym rozwiązaniem.

Blat meblowy drewnopodobny — z czego jest wykonany?

Blat meblowy drewnopodobny bardzo często wykonuje się z płyt wiórowych, które są laminowane, po to, aby blat zachował większą trwałość. Następnie taką płytę okleja laminatem, który jest termoutwardzalny, a później zabezpiecza się go folią od spodu. Jeżeli chodzi o laminat, to w jego skład wchodzą warstwy papieru, który jest zaimpregnowany za pomocą syntetycznych żywic. Dzięki temu blat meblowy na powierzchni błyszczy się i jest gładki. Aby blat wyglądał jak wykonany z prawdziwego drewna, dobiera się odpowiednie kolory.

Jakie są zalety takiego blatu?

Na pewno jest to tańsza opcja niż blat wykonany z prawdziwego drewna. Drewniany blat kosztuje kilkakrotnie więcej niż blat meblowy drewnopodobny. W dodatku taki blat da się łatwo przerobić w razie potrzeby. Pasuje do każdego wnętrza  niezależnie od koloru ścian czy mebli i nigdy się nie odbarwi, gdyż jest łatwy w pielęgnacji. Natomiast warto uważać na wodę i wysoką temperaturę, gdyż może to uszkodzić blat meblowy. Nie można więc stawiać na blacie gorących naczyń i zostawiać mokrego blatu, gdyż może pęcznieć. Natomiast jedną z ich mocniejszych stron jest szeroki wybór barw i wzorów i niemalże idealne naśladowanie wyglądu drewna.

Na co trzeba uważać, wybierając drewnopodobny blat meblowy?

Blat meblowy drewnopodobny, który dodatkowo pokryty jest laminatem, nie jest jednym z odporniejszych blatów. Nie można na nich niczego kroić ani tym bardziej używać jak stolnicy. Natomiast takie blaty są odpowiednio przygotowane, aby zachowały odporność na uszkodzenia, w zależności od rodzaju laminatu, który zostanie wybrany. Warto wybrać te, które mają większą wytrzymałość na uszkodzenia. Jest również opcja wybrania blatu, który jest odporny na stawianie ciepłych naczyń, ale nie można kłaść na nim tych gorących. Dobrym wyborem jest blat meblowy pokryty laminatem wysokiej jakości, gdyż chroni blat przed wilgocią. To sprawi, że nie powinien pęcznieć pod wpływem wody.

Blat meblowy ma swoje zalety. Warto go wybrać, ponieważ jest on zdecydowanie tańszy. Pomimo że może być mniej odporny na temperaturę i wilgoć, można wybrać taki, który ma lepszej jakości laminat. Wówczas można zminimalizować uszkodzenia.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści