21 kwietnia 2021

5 skutecznych sposobów zwalczania mchu

Mech to roślina, która może rosnąć niemal w każdych warunkach, dlatego jej zwalczanie nie należy do najprostszych. W ogrodach zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana, a ziemia jest ciężka i zbita. Jak zwalczać mech? Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów.

Mechaniczne usuwanie mchu

Jedną z najprostszych, choć czasochłonnych metod usuwania mchu jest jego mechaniczne usunięcie, czyli wyrywanie i wygrabianie go z murawy. Można zrobić to ręcznie, chociaż najłatwiej wykonać to przy pomocy grabi lub weltykulatora.

Chemiczne usuwanie mchu

Mech na trawniku można też usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Preparaty są skuteczne, choć efekty mogą być krótkotrwałe, dlatego opryskiwanie należy powtarzać co kilka tygodni. Zwalczanie mchu warto zacząć, kiedy jest on w fazie wzrostu, czyli wczesną wiosną. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu trawnika – przed opryskiem powinien zostać krótko skoszony, aby preparat dotarł we wszystkie miejsca z mchem.

Odpowiedni nawóz

Nawozy, które eliminują mech oraz zapobiegają jego ponownemu wzrostowi, powinny zawierać siarczan żelaza. Ten związek chemiczny doskonale przeciwdziała różnym chorobom traw oraz pobudza system odpornościowy roślin. O działaniu preparatu świadczy zmiana koloru trawnika na czarny, jest to naturalny proces, który ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach. Martwy mech można usunąć z trawy za pomocą grabi.

Wapnowanie trawnika

Doskonałym środowiskiem do rozwoju mchu jest kwaśna gleba, dlatego należy zmienić jej pH. Aby zmienić odczyn można wykorzystać nawóz wapniowo-magnezowy, który poprawi przyswajalność niezbędnych składników pokarmowych. Wapnowanie trawnika wykonuje się wczesną wiosną lub jesienią.

Profilaktyka

Zdecydowanie łatwiej jest odpowiednio pielęgnować trawnik niż zwalczać mech. Warto więc zadbać o odpowiednie nawożenie, podlewanie, dosiewanie, wapnowanie i koszenie. Co najmniej raz w roku wykonać należy wertykulację trawnika, aby cieszyć się jego doskonałym wyglądem przez cały rok. Więcej o pielęgnacji trawy poczytać można na Lovethegarden.com.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści