21 czerwca 2022

3 rzeczy, których nie wiesz o łazienkach

Czeka Cię remont łazienki? A może rozpoczynasz pracę nad aranżacją wnętrz w nowym domu lub mieszkaniu i nie masz pomysłu na udekorowanie pomieszczeń sanitarnych? Zanim przystąpisz do prac wykończeniowych, sprawdź kilka cennych wskazówek i porad na temat tego, jak urządzić stylową łazienkę. Pomogą Ci uchronić się przed błędami remontowymi i ułatwią codzienne korzystanie z pomieszczenia. Sprawdź trzy rzeczy, których nie wiesz o urządzaniu łazienki.

W łazience nie powinniśmy przechowywać ręczników

Wydaje Ci się, że pojemna szafka pod umywalką lub wiszący słupek to świetne miejsce na przechowywanie ręczników? Niestety, to jeden z najczęściej pojawiających się błędów w urządzaniu naszych łazienek. Łazienka nie jest odpowiednim miejscem na przechowywanie żadnych materiałów tekstylnych, w tym także ręczników. Panująca w pomieszczeniu wilgoć z parujących pryszniców i umywalek przenosi się na materiał i może powodować ich pleśnienie. Na ręcznikach namnażają się drobnoustroje, a sam materiał przesiąka nieprzyjemnym zapachem.

Oczywiście to nie oznacza, że łazienka musi być całkowicie pozbawiona ręczników. Warto jednak wyposażyć się w praktyczne akcesoria łazienkowe w postaci stylowych haczyków lub zawieszek i rozwiesić ręcznik w pobliżu umywalki. Jeżeli pomieszczenie wyposażone jest w ogrzewanie podłogowe, duże ręczniki kąpielowe możesz powiesić przy wannie lub ustawić na gustownym stojaku. Dzięki temu szybciej wyschną i dłużej będą cieszyć Cię swoją świeżością.

Wysokość szafki łazienkowej musi być dopasowana do rodzaju umywalki

Montując szafkę łazienkową, na której ustawimy umywalkę, sugerujemy się standardowymi wymiarami producenta. Najczęściej wysokość blatu określana jest na wysokości około 80 centymetrów od ziemi. Część fachowców zaleca dopasowanie szafki do wzrostu użytkowników. Im wyższy domownik, tym szafka powinna być zawieszona wyżej. Nie zawsze da się to jednak precyzyjnie określić, ponieważ z umywalki korzysta kilka osób o różnym wzroście (często rodzice i dzieci).

Ważne jednak, aby przy montażu szafki wziąć pod uwagę rodzaj umywalki, w którą wyposażymy łazienkę. W przypadku standardowej umywalki wpuszczanej w blat możemy zastosować standardową wysokość szafki. Jeśli planujemy montaż umywalki nablatowej, należy obniżyć szafkę o wysokość umywalki. Ma to duże znaczenie w przypadku wysokich „mis” – umywalek. Zbyt wysoko powieszona szafka może sprawić, że umycie rąk będzie wyjątkowo niewygodne i trudne. Montując wysoką umywalkę pamiętaj koniecznie o wyborze odpowiedniej baterii. Wybierając baterie łazienkowe, dostosuj ich wysokość do wielkości umywalki. Bateria musi być co najmniej kilka centymetrów wyższa od umywalki, a środek wylewki powinien znajdować się mniej więcej w połowie umywalki.

Baterie termostatyczne pozwalają na oszczędność wody i ogrzewania

Coraz popularniejszym trendem w łazienkach są montowane w prysznicach lub wannach baterie termostatyczne. Część osób uważa to za zbędny gadżet, który generuje dodatkowe koszty. Czy tak jest rzeczywiście? Tradycyjna bateria prysznicowa pozwala na regulację ilości przepływu wody i ustawienia jej temperatury. Za pomocą pokrętła ustalamy odpowiednią dla nas temperaturę. Zanim to jednak nastąpi mija co najmniej kilkadziesiąt sekund, podczas których marnujemy nieodpowiednią dla nas wodę.

Korzystając z baterii termostatycznych, możemy ustawić od razu pożądaną dla nas temperaturę, dzięki której woda w mig podgrzewa się do oczekiwanego poziomu. Oszczędzamy w ten sposób wodę, energię oraz czas. Raz ustawiony poziom temperatury pozwala zawsze cieszyć się oczekiwaną wodą. Temperatury nie zmienimy nawet podczas codziennego sprzątania i przypadkowego przekręcenia pokrętła.

Materiał partnera.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści