30 grudnia 2020

3 powody, dla których warto wybrać panele solarne do swojego domu

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Dla jednych to sposób, by ograniczyć wydatki w domowym budżecie, dla innych rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Niezależnie od przyczyny, panele solarne mogą okazać się świetnym wyborem. Poznaj 3 powody, dla których warto zdecydować się na taką inwestycję.

Nieograniczone źródło energii

Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych oparte jest na energii uzyskanej ze słońca. Promienie padające na ich powierzchnie dostarczają energii, która przekazywana jest do zainstalowanego w domu inwertera. Ta przekształcona w prąd może zasilać urządzenia codziennego użytku.

Fotowoltaika to przede wszystkim nieograniczone źródło energii. Przez lata w Polsce panowało błędne przekonanie, że panujący w kraju poziom nasłonecznienia uniemożliwi pełne wykorzystanie jej potencjału. Tymczasem średnie nasłonecznienie w ciągu roku wynosi między 996 a 1048 kWh/m2. To wystarczy, by móc spodziewać się zwrotu z inwestycji w ciągu kilku lat. Ponadto panele są w stanie pobierać energię również w pochmurne dni.

Panele przyjazne środowisku

Fotowoltaika to rozwiązanie działające na podstawie odnawialnych źródeł energii. Co to oznacza? Wiele z naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie ma charakter odnawialny. Korzystanie z wiatru, powietrza, nurtów wodnych lub promieni słońca ogranicza do minimum zużycie energii konwencjonalnej. To źródła niewyczerpalne, do których dostęp może uzyskać każdy. Panele solarne pomagają przekształcić tę energię do formy użytkowej. To również rozwiązanie bardzo bezpieczne – w wyniku jego funkcjonowania nie powstają groźne dla środowiska emisje zanieczyszczeń.

Oszczędność dla domu

Decyzja o wyborze fotowoltaiki jest korzystna nie tylko dla środowiska, ale także dla domowego budżetu. Wytwarzana energia oznacza mniejsze zużycie zasobów elektrowni, a to przekłada się na niższe rachunki za prąd. Co więcej, z konsumenta możesz stać się prosumentem i w przypadku wyprodukowania nadwyżki, przekazywać ją do sieci.

Po jakim czasie możesz spodziewać się zwrotu inwestycji? To kwestia indywidualna, zależna od kilku czynników. Wszystko zależy od zapotrzebowania na energię – na jej podstawie specjaliści dobierają rozmiar instalacji (można to także sprawdzić samodzielnie w kalkulatorze fotowoltaiki). Na podstawie kosztów i szacowanej produkcji można oszacować czas zwrotu.

Producenci oferują rozwiązania, które pomagają przyspieszyć ten proces. Systemy takie jak OPTI-ENER umożliwiają kontrolę dystrybucji energii, co pozwala na jej efektywne wykorzystanie. To pozwala na zminimalizowanie kosztów eksploatacji i szybszy zwrot inwestycji. Wynika to lepszego wykorzystania energii elektrycznej wytwarzanej na miejscu, dla bieżących potrzeb domu. Mniej energii oddawane do sieci, zmniejsza „prowizję”, jaką pobiera energetyka za jej odbiór i magazynowanie w sieci.

Treść promocyjna.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści