Panele podłogowe to najczęściej wykorzystywany materiał wykończeniowy we wnętrzach mieszkalnych. Cieszy się popularnością ze względu na łatwość montażu, atrakcyjne ceny oraz ciekawe wzornictwo oferowane przez producentów. Przygotowując się do ich zakupu, a zwłaszcza do samodzielnego montażu, warto znać wymiary panela podłogowego takie jak jego grubość, długość i szerokość. Pozwoli to wybrać ich najlepszy rodzaj oraz kupić odpowiednią ilość paneli, nawet na ewentualne docinanie materiału. Jakie są standardowe wymiary paneli i na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Panele podłogowe wymiary – grubość
Grubość paneli podłogowych to parametr, nad którym rzadko się zastanawiamy przy ich zakupie. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza w przypadku paneli o grubości niższej niż 6 mm. Nie sprawdzają się one w domach lub mieszkaniach, ze względu na ich niższą trwałość czy gorsze właściwości izolacyjne. Najpopularniejsze i najlepsze w użytkowaniu są panele o grubości w przedziale od 6 do 20 mm. Dostępne są również panele o grubości wyższej, jednak w takim przypadku wyższa będzie także ich cena. W warunkach domowego użytkowania, panele o maksymalnej grubości 20 mm w zupełności wystarczają. Jeśli chcemy zrównać podłogę z paneli z inną, już istniejącą podłogą, sprawdźmy również szczególnie uważnie, czy możliwe będzie w takim przypadku ułożenie paneli o wybranej grubości. Najczęściej wybierana grubość paneli przeznaczonych do wykończenia domów i mieszkań to 8 mm. Pamiętajmy, że grubszy panel jest bardziej trwały, daje również lepszą izolację akustyczną i termiczną. Często niekonieczne jest układanie pod nim rozbudowanego systemu izolacyjnego. Oczywiście, im grubszy panel podłogowy, tym wyższa jest jego cena. Jednak jeśli szukamy podłogi, która posłuży nam przez lata i nie straci efektownego wyglądu po krótkim czasie, lepiej zainwestować w produkt o wyższej jakości.
Długość paneli podłogowych i ich szerokość
Panele podłogowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie wariantów, jeśli chodzi o ich szerokość i długość. Najczęściej ich szerokość mieści się w przedziale od 13 do ok. 21 cm, natomiast długość to zarówno 80 cm, jak i ponad 2 metry. Im większa jest całkowita powierzchnia paneli, tym szybciej się je układa. Jednak wybierając wymiary paneli podłogowych, najczęściej bierzemy pod uwagę kryterium estetyczne. Zbyt szerokie panele mogą gorzej prezentować się w niedużych pomieszczeniach mieszkalnych, zmniejszając je dodatkowo optycznie. Problemem będzie również konieczność przycinania długich i szerokich paneli do rozmiarów mniejszych pomieszczeń, przez co podłoga nie wygląda jakby była zrobiona z drewnianych desek. Zdaniem niektórych profesjonalistów panele węższe i krótsze tworzą bardziej wytrzymałą konstrukcję podłogi. Ponadto ich wybór minimalizuje konieczność przycinania paneli na załamaniach w pomieszczeniu i w rogach, co nadaje całości konstrukcji zdecydowanie bardziej efektownego wyglądu i daje złudzenie podłogi z drewnianych desek.
Ile jest paneli w paczce?
Panele podłogowe w rzadkich przypadkach dostępne są sklepach budowlanych na sztuki. Najczęściej kupuje się je w paczkach ważących ok. 15 kg. W zależności od producenta w paczce znajduje się od 8 do 10 paneli, co umożliwia zazwyczaj pokrycie ponad 2 m2 powierzchni podłogi. Wszystko jednak zależy również od wymiarów paneli, dlatego tak istotna jest wiedza o ich wielkości, szerokości i grubości, zwłaszcza w przypadku chęci wykonania samodzielnego montażu podłogi. Czasem paczka zawierająca 8 paneli pokryje większą powierzchnię niż opakowanie z 10 sztukami. Powierzchnię, którą pokryjemy jedną paczką paneli, możemy również wyliczyć samodzielnie. Na każdej z nich podane są bowiem ich liczba oraz wymiary panela podłogowego. Mnożąc długość panela przez jego szerokość, a otrzymany wynik mnożąc z kolei przez liczbę paneli w paczce, możemy sprawdzić, jak obszar podłogi pokryje jedno opakowanie.
Ile paczek paneli należy kupić?
Niezależnie od długości, szerokości i grubości paneli, nie kupujmy ich nigdy „na styk”. Zawsze przyda się nieco więcej, ze względu na możliwość uszkodzenia jednego z elementów w trakcie montażu. Część paneli będzie trzeba przyciąć do wymiarów pomieszczenia, co również powoduje konieczność wyrzucenia pewnej partii materiału. Standardowo naddatek paneli powinien wynosić ok. 10%. Wszystko jednak zależy od wymiarów i kształtów pomieszczeń wykładanych panelami. Jeśli nie mają one planu prostokąta lub kwadratu, a dodatkowo są w nim wnęki czy rury grzewcze od kaloryferów, czeka nas sporo dodatkowej pracy, do której przyda się naddatek paneli.
Jak ułożyć panele, aby były trwałe?
Niezależnie od wymiarów paneli, warto pamiętać o kilku zasadach, które powinny nam przyświecać w trakcie montażu, aby podłoga służyła nam przez kilkadziesiąt lat i cieszyła swoim widokiem. Paczki paneli należy pozostawić w pomieszczeniu, gdzie będą montowane przez minimum 24 godziny. Pozwoli to wyrównać ich wilgotność z warunkami panującymi w otoczeniu. Pomiędzy panelami a ścianami konieczne jest pozostawienie 1 centymetra wolnej przestrzeni, aby podłoga mogła pracować przy zmianach temperatury i wilgotności. Przestrzeń tę zakrywamy na koniec montażu paneli listwami przypodłogowymi. Panele bezwzględnie należy układać na suchej wylewce betonowej, a docinając je specjalną gilotyną do cięcia paneli lub tarczówką stolarską, zostawiajmy dokładnie zaznaczone całe miejsce cięcia. Aby wyłożyć panelami miejsca wokół rur kaloryfera, wycinamy w nich otwory używając sękownika. W trakcie łączenia paneli, dociskamy je, aby znalazły się jak najbliżej siebie, a w razie potrzeby używamy specjalnego młotka. Dzięki przestrzeganiu tych zasad podłoga wyłożona z paneli będzie trwała, odporna na nawet intensywne użytkowanie i efektowna. Pamiętajmy także o jej właściwej pielęgnacji. Panele nie lubią nadmiernej wilgotności, dlatego do ich czyszczenia używamy lekko zwilżonych szmaty lub mopa z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego do podłóg z paneli.