Obornik, niezawodny nawóz dla warzyw

Obornik to skuteczny i naturalny nawóz stosowany tradycyjnie do użyźniania gleby, bogaty w cenne składniki odżywcze i poprawiający strukturę gleby.

Obornik krowi stanowi cenne źródło minerałów azotu, fosforu, potasu, magnezu i innych cennych pierwiastków wpływających na jakość gleby, co przekłada się następnie na wysokość plonów. Ponadto obornik przyciąga dżdżownice które poprawiają strukturę gleby.
Latem, kiedy krowy korzystają z pastwisk, obornik jest bardziej zasobny w azot, więcej fosforu w oborniku otrzymamy od bydła hodowanego na mięso, natomiast więcej potasu otrzymamy od młodych cieląt.

Wpływ obornika na glebę.

Ziemia wzbogacana obornikiem odkwasza glebę – zawiera odczyn zasadowy (posiada PH 7,5), dzięki czemu nie musimy stosować wapnowania gleby jeśli w ogrodzie mamy ziemię kwaśną. Obornik najczęściej zmieszany jest ze słomą lub trawą – taka mieszanina przeorana ziemią w okresie jesiennym sprawi, że ziemia uzyska pożądają próchnicę zasobną w składniki mineralne, poprawiającą strukturę gleby i jej przepuszczalność. Do ogródków przydomowych powinniśmy jednak stosować obornik przekompostowany, gdyż świeży obornik zawiera zbyt dużo azotu, co może niekorzystnie wpłynąć na uprawiane w ogrodzie rośliny.

Formy zastosowania obornika w ogrodzie warzywnym.

Warzywa możemy wzbogacać obornikiem w formie kompostu, podlewania gnojowicą oraz rozrzucaniem obornika na glebę:

kompostowanie – obornik pomaga przyspieszyć kompostowanie roślin oraz dodatkowo wzbogaca kompost w dodatkowe składniki pokarmowe. Tak przygotowanym kompostem możemy świetnie nawozić np. pomidory, winorośle czy róże;

podlewanie warzyw – polega na rozpuszczeniu obornika w wodzie i po przefermentowaniu, tak zwany krowieniec, rozcieńcza się w proporcji 1:10 i bezpośrednio podlewa warzywa (duże efekty daje podlewanie w ten sposób pomidorów), drzewka owocowe lub rośliny ozdobne. W tym przypadku należy pilnować proporcji aby nie „spalić” roślin (zbyt duża dawka nawozu może zniszczyć rośliny);

nawożenie gleby obornikiem – tę formę nawożenie stosujemy jesienią, po zbiorze roślin. Takie nawożenie powinno się stosować co 3 lub 4 lata ( w zależności od rodzaju gleby) w proporcjach 10 litrów na 10 m. kw. powierzchni ogrodu. Bezpośrednio po rozrzuceniu obornika należy go przekopać glebą na głębokość do 20 cm. Nie powinniśmy zwlekać z przekopaniem aby nie dopuścić do strat azotu w oborniku.

ziemia gnojowa – przygotowuje się przekopując ziemią obornik ze słomą i po dwóch latach stosuje do nawożenia. Taka ziemia jest szczególnie cenna do uprawy pomidorów.

Jakie warzywa oprawiać aby plon był najlepszy.

Obornik jest nawozem długo działającym, czyli po przekopaniu obornika jesienią, powinniśmy zaplanować na kolejne lata rożne uprawy roślin aby ich plon był jak największy. Ponadto, zwierzęta które żywią się surowymi roślinami np. burakami czy ziemniakami mogą zostawić w wydalonym oborniku choroby tych roślin. Dlatego w pierwszym roku na glebie nawożonej obornikiem nie należy oprawiać tych warzyw.

W pierwszym roku po nawożeniu obornikiem kiedy składniki mineralne nie wniknęły jeszcze dostatecznie do gleby, powinniśmy oprawiać warzywa które nie mają wysokich wymagań pokarmowych, np. arbuzy, rośliny kapustne, sałaty, papryka, cukinie, ogórki, kukurydzę.

W drugim roku od nawożenia obornikiem możemy wysiać cebule, rośliny strączkowe, marchew, seler, sałaty, karłowate pomidory.

W trzecim roku po oborniku możemy oprawiać bardziej żarłoczne w składniki pokarmowe warzywa jak pomidory, soję, buraki, pasternak, pietruszkę.

Obecnie coraz trudniej zdobyć świeży obornik do przydomowych ogrodów, dlatego możemy wykorzystywać dostępny obornik granulowany, który z powodzeniem możemy stosować do poprawy naszych plonów. Posiada on właściwości świeżego obornika ale pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Smart House – dlaczego warto zacząć od oświetlenia?Smart House – dlaczego warto zacząć od oświetlenia? Smart House zyskuje rzesze zwolenników, złaknionych wygody oraz praktycznych rozwiązań do domu. Pozwala na stworzenie optymalnych warunków do codziennego życia oraz zbudowanie znaczących oszczędności. Inteligentny dom słusznie kojarzy się z […]
  • Jak zrobić wino z winogron we własnym domu?Jak zrobić wino z winogron we własnym domu? Wino to napój towarzyszący człowiekowi już od dawien dawna, głównie ze względu na walory smakowe, ale też i zdrowotne – w końcu zawiera w sobie cenne minerały, aminokwasy oraz witaminy, oczywiście ich ilość zależy od rodzaju wina i winogron […]
  • Parapet a remont / wykończenie mieszkaniaParapet a remont / wykończenie mieszkania Deweloperskie mieszkania oddawane do użytku posiadają najczęściej standardowe, proste wykończenia. Oszczędność dewelopera można również zauważyć w kontekście dobranych okiennic, parapetów czy listw podłogowych. Najczęściej są to najtańsze […]
  • Jakie czujniki warto zainstalować w domu?Jakie czujniki warto zainstalować w domu? Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, pewnie i bezpiecznie. Zwykle przywiązujemy wagę do solidnych drzwi wejściowych, antywłamaniowych zamków, okien, bram garażowych. Skupiamy się zatem głównie na zabezpieczeniach przed […]
  • Impregnacja kamienia naturalnego jest ważnaImpregnacja kamienia naturalnego jest ważna Kamień naturalny jest bardzo mile widziany we wnętrzach, odnajdzie się niemalże w każdej aranżacji. Pomimo tego, że jest to surowiec bardzo trwały, wraz z upływem czasu zaczyna tracić swoją pierwotną świetność na skutek eksploatowania. Można […]