Obornik, niezawodny nawóz dla warzyw

Obornik to skuteczny i naturalny nawóz stosowany tradycyjnie do użyźniania gleby, bogaty w cenne składniki odżywcze i poprawiający strukturę gleby.

Obornik krowi stanowi cenne źródło minerałów azotu, fosforu, potasu, magnezu i innych cennych pierwiastków wpływających na jakość gleby, co przekłada się następnie na wysokość plonów. Ponadto obornik przyciąga dżdżownice które poprawiają strukturę gleby.
Latem, kiedy krowy korzystają z pastwisk, obornik jest bardziej zasobny w azot, więcej fosforu w oborniku otrzymamy od bydła hodowanego na mięso, natomiast więcej potasu otrzymamy od młodych cieląt.

Wpływ obornika na glebę.

Ziemia wzbogacana obornikiem odkwasza glebę – zawiera odczyn zasadowy (posiada PH 7,5), dzięki czemu nie musimy stosować wapnowania gleby jeśli w ogrodzie mamy ziemię kwaśną. Obornik najczęściej zmieszany jest ze słomą lub trawą – taka mieszanina przeorana ziemią w okresie jesiennym sprawi, że ziemia uzyska pożądają próchnicę zasobną w składniki mineralne, poprawiającą strukturę gleby i jej przepuszczalność. Do ogródków przydomowych powinniśmy jednak stosować obornik przekompostowany, gdyż świeży obornik zawiera zbyt dużo azotu, co może niekorzystnie wpłynąć na uprawiane w ogrodzie rośliny.

Formy zastosowania obornika w ogrodzie warzywnym.

Warzywa możemy wzbogacać obornikiem w formie kompostu, podlewania gnojowicą oraz rozrzucaniem obornika na glebę:

kompostowanie – obornik pomaga przyspieszyć kompostowanie roślin oraz dodatkowo wzbogaca kompost w dodatkowe składniki pokarmowe. Tak przygotowanym kompostem możemy świetnie nawozić np. pomidory, winorośle czy róże;

podlewanie warzyw – polega na rozpuszczeniu obornika w wodzie i po przefermentowaniu, tak zwany krowieniec, rozcieńcza się w proporcji 1:10 i bezpośrednio podlewa warzywa (duże efekty daje podlewanie w ten sposób pomidorów), drzewka owocowe lub rośliny ozdobne. W tym przypadku należy pilnować proporcji aby nie „spalić” roślin (zbyt duża dawka nawozu może zniszczyć rośliny);

nawożenie gleby obornikiem – tę formę nawożenie stosujemy jesienią, po zbiorze roślin. Takie nawożenie powinno się stosować co 3 lub 4 lata ( w zależności od rodzaju gleby) w proporcjach 10 litrów na 10 m. kw. powierzchni ogrodu. Bezpośrednio po rozrzuceniu obornika należy go przekopać glebą na głębokość do 20 cm. Nie powinniśmy zwlekać z przekopaniem aby nie dopuścić do strat azotu w oborniku.

ziemia gnojowa – przygotowuje się przekopując ziemią obornik ze słomą i po dwóch latach stosuje do nawożenia. Taka ziemia jest szczególnie cenna do uprawy pomidorów.

Jakie warzywa oprawiać aby plon był najlepszy.

Obornik jest nawozem długo działającym, czyli po przekopaniu obornika jesienią, powinniśmy zaplanować na kolejne lata rożne uprawy roślin aby ich plon był jak największy. Ponadto, zwierzęta które żywią się surowymi roślinami np. burakami czy ziemniakami mogą zostawić w wydalonym oborniku choroby tych roślin. Dlatego w pierwszym roku na glebie nawożonej obornikiem nie należy oprawiać tych warzyw.

W pierwszym roku po nawożeniu obornikiem kiedy składniki mineralne nie wniknęły jeszcze dostatecznie do gleby, powinniśmy oprawiać warzywa które nie mają wysokich wymagań pokarmowych, np. arbuzy, rośliny kapustne, sałaty, papryka, cukinie, ogórki, kukurydzę.

W drugim roku od nawożenia obornikiem możemy wysiać cebule, rośliny strączkowe, marchew, seler, sałaty, karłowate pomidory.

W trzecim roku po oborniku możemy oprawiać bardziej żarłoczne w składniki pokarmowe warzywa jak pomidory, soję, buraki, pasternak, pietruszkę.

Obecnie coraz trudniej zdobyć świeży obornik do przydomowych ogrodów, dlatego możemy wykorzystywać dostępny obornik granulowany, który z powodzeniem możemy stosować do poprawy naszych plonów. Posiada on właściwości świeżego obornika ale pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Podobne posty

  • Jakie krzesła do białego stołu?Jakie krzesła do białego stołu? Biel i czerń od kilku lat stały się jednymi z najmodniejszych kolorów. Trudno dziwić się temu trendowi, gdyż to najbardziej uniwersalne barwy. Ich łączenie ze sobą jest bardzo proste, a dodatkowo umożliwia optyczne powiększenie pomieszczenia, […]
  • Odpowietrzanie kaloryferów i grzejników krok po krokuOdpowietrzanie kaloryferów i grzejników krok po kroku Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, zazwyczaj z radością odkręcamy kaloryfery w domach. Czasem czeka nas jednak niemiła niespodzianka, kiedy pozostają one zimne, zaczynają dziwnie bulgotać lub szumieć, a ciepło rozchodzi się nierównomiernie - […]
  • Meble designerskie – nowoczesność w luksusowym wydaniuMeble designerskie – nowoczesność w luksusowym wydaniu Rynek meblarski ewoluuje, a meble designerskie są tego najlepszym dowodem. Czym różnią się one od klasycznych modeli? Są bardziej nowoczesnej i oryginalne jednocześnie. To śmiałe rozwiązania, a jak pokazuje popyt na nie – właśnie takich mebli […]
  • Kamienie naturalne we wnętrzach – dlaczego warto?Kamienie naturalne we wnętrzach – dlaczego warto? Wnętrza łazienek i kuchni są szczególnie narażone na zniszczenie. Ze względu na panującą w pomieszczeniach wilgoć oraz wysokie temperatury, ich wyposażenie powinno być niezwykle odporne na uszkodzenia. W takich miejscach dobrze sprawdza się […]
  • Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać!Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać! Życie często nas zaskakuje i to nie zawsze pozytywnie. Konieczność wykonania remontów i napraw nie musi wiązać się z wierceniem i używaniem wkrętów. Szczeliny można wypełniać nie tylko piankami, ale również odpowiednio wiążącymi się klejami. […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]