11 kwietnia 2024

Jak wybrać najlepsze obuwie robocze?

Odzież ochronna w wielu zakładach pracy to obowiązkowy element wyposażenia pracownika. Obok odpowiedniej jakości ubrań każda osoba rozpoczynająca pracę w trudnych warunkach, np. na budowie czy hali produkcyjnej, powinna posiadać również solidne i odporne na zniszczenia buty robocze.

ICD oferuje obuwie ochronne damskie i męskie od renomowanych producentów, zgodne z najnowszą wersją normy, co potwierdzają certyfikaty jakości. Właściwej grubości obuwie, wykonane z wytrzymałych, elastycznych materiałów, ochroni stopę przed stłuczeniami oraz innymi urazami, na które może zostać narażona w trakcie wykonywania pracy.

Jakie parametry techniczne powinno posiadać obuwie robocze?

Aby buty robocze zapewniały optymalną ochronę i zabezpieczały stopę przed możliwymi urazami, powinny być wykonane wysokiej klasy materiałów o właściwościach, które wpłyną na żywotność produktu. Równie ważną cechą półbutów roboczych są ich dodatkowe zabezpieczenia, takie jak:

  • metalowe wzmocnienia na palcach,
  • gruba podeszwa,
  • metalowe blaszki w podeszwach.

Odpowiednio dopasowane buty, spełniające warunki określone przez przepisy BHP, to gwarancja bezpieczeństwa pracowników.

Kiedy należy zaopatrzyć się w buty robocze?

Obuwie ochronne spełni swoją funkcję na placach budowy, w magazynach czy w sklepach budowlanych, ale także we wszelkich zakładach przemysłowych, gdzie istnieje ryzyko urazu stopy. Grube buty zabezpieczone metalowymi wzmocnieniami sprawdzą się również w służbach ratunkowych, podczas pracy w trudnych i często nieprzewidywalnych warunkach.

Wzmocniona, antypoślizgowa podeszwa butów roboczych uchroni użytkownika przed upadkiem, a także zabezpieczy stopę w momencie nadepnięcia na ostry przedmiot, taki jak odłamek szkła czy gwóźdź. Z kolei niezwykle gruby materiał półbutów ochronnych pomoże zapobiec poparzeniu, wywołanym np. substancjami żrącymi, dlatego tego typu obuwie będzie doskonałym rozwiązaniem dla pracowników, którzy na co dzień mają kontakt z niebezpiecznymi, silnymi substancjami chemicznymi.

Rodzaje butów roboczych

W zależności od miejsca pracy oraz jej warunków obuwie robocze niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa będzie posiadać inne cechy i funkcje. Wśród różnych propozycji dostępnych na rynku znajdują się przede wszystkim ochronne półbuty, sandały i trzewiki. Każdy z tych modeli cechuje się nieco innymi parametrami, głównie grubością materiału oraz mocą dodatkowych zabezpieczeń, a także docelowym przeznaczeniem.

Wybierając buty robocze do pracy, należy kierować się zarówno ich przydatnością w danych warunkach pracy, jak i wygodą. Odpowiednio dobrane obuwie robocze nie może być za małe ani za duże, a użytkownik powinien czuć się w nim komfortowo. Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na zalecenia producenta i zawsze stosować produkt zgodnie z jego przeznaczeniem.

Funkcje obuwia ochronnego

Każdy model butów ochronnych projektowany jest według określonych standardów, które różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Produkty, które cechują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, zalecane są do pracy w halach produkcyjnych, natomiast obuwie wykonane z materiałów odpornych na oleje, benzynę czy rozpuszczalniki, sprawdzi się przede wszystkim podczas pracy w transporcie.

Osoby pracujące w przemyśle elektronicznym oraz mające kontakt z mieszaninami gazów wybuchowych powinny wyposażyć się w obuwie antyelektrostatyczne oraz antymagnetyczne, nieposiadające metalowych elementów, które odprowadzają ładunki elektryczne z dotykanych przedmiotów do ziemi. Ten rodzaj butów roboczych chroni zdrowie i życie pracownika w miejscach zagrożonych wybuchem.

Obuwie ochronne – funkcjonalność a wygoda

Obok bardzo dobrych właściwości zabezpieczających przed ewentualnymi urazami lub toksycznymi substancjami buty robocze mają za zadanie pełnić jeszcze jedną funkcję – zapewniać użytkownikom jak największy komfort. Najlepsze półbuty robocze powinny zatem cechować się giętkością i elastycznością, a także absorbować uderzenia, co pozwoli zredukować zmęczenie użytkownika podczas wielogodzinnej pracy.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści