2 kwietnia 2020

Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego?

Garaż wolnostojący jest nie tylko budynkiem chroniącym samochód przed zmiennymi warunkami pogodowymi, ale także miejscem spełniającym wiele innych funkcji. Można w nim urządzić mały warsztat, pozwala też na przechowywanie narzędzi i sprzętów ogrodowych. Warto wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem jego budowy i jak wybrać projekt garażu wolnostojącego pasujący do reszty otoczenia.

Budowa garażu, a prawo budowlane

Ustawa Prawo Budowlane Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z dn. 7 lipca 1994 r. uściśla, że garaż wolnostojący nie jest zwykłym budynkiem gospodarczym. Nie dotyczą go wyjątki prawne związane z budynkami gospodarczymi nieprzekraczającymi 25 m2 powierzchni, które można postawić na działce na zgłoszenie. Zgłoszenie budowy garażu wiąże się więc z koniecznością otrzymania pozwolenia na jego budowę.

Pozwolenie na budowę garażu

Wniosek o pozwolenie na budowę garażu wolnostojącego wraz z niezbędną dokumentacją składa się w wydziale architektury w starostwie powiatowym odpowiednim dla terenu budowy lub we właściwym urzędzie miasta. Podstawowe dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę garażu to: cztery egzemplarze projektu budowlanego, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz dokumentacja dodatkowa zgodna z aktualnymi przepisami prawa miejscowego.

Z czym wiąże się budowa garażu bez pozwolenia?

Wszystkie powyższe dokumenty oraz formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę garażu należy złożyć i dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Stojący już garaż bez pozwolenia, podobnie jak w przypadku innych samowoli budowlanych, może się wiązać z nakazem rozbiórki lub obowiązkiem wniesienia wysokiej opłaty legalizacyjnej.

Garaż murowany cena

Orientacyjny koszt budowy garażu wolnostojącego jest uzależniony między innymi od takich czynników, jak: jego rozmiary i materiały budowlane wykorzystywane do konstrukcji, więźby dachowej, formy bryły budynku lub rodzaju gruntu. Każdy taki projekt przygotowywany i wyceniany jest indywidualnie. W przypadku garaży blaszanych, będących gotowymi konstrukcjami, dodatkowym kosztem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, jak wylewka betonowa lub układane płyty betonowe. To, co jeszcze przyda się na etapie przygotowywania garażu, a w szczególności garażowej posadzki, to farba do posadzki. Dzięki niej pomalowana powierzchnia będzie odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu. Poza tym farbę można dostać w różnych kolorach, więc betonowa posadzka w garażu wcale nie musi pozostać szara i nudna. Większe i ocieplone garaże tego typu mogą kosztować ok. 7-8 tys. zł. Najprostsze konstrukcje blaszane dostępne są natomiast już za 2 tys. zł, a przygotowanie podłoża to koszt ok. 1 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że garaże blaszane nie mogą być dość zabezpieczone przed ryzykiem włamania. Trudno też utrzymać w nich podobną izolację cieplną, co w przypadku ich murowanych odpowiedników, a także odznaczają się niższą trwałością.

Decydując się na garaż z żelbetonu z bramą uchylną, elewacją wykończoną tynkiem żywicznym oraz dachem z papy termozgrzewalnej musimy liczyć się z wydatkiem od 5, 5 do nawet 6 tys. zł. Garaże wykonywane z betonu komórkowego, otynkowane i pokryte dachami z blachodachówki są jeszcze droższe. Potrafią kosztować nawet 20 tys. zł. W przypadku garażu z litego drewna z podwójnymi drzwiami należy przygotować się na koszt ok. 8 tys. zł, a garaż drewniany z dachem pokrytym gontem, podwójnymi drzwiami głównymi i doświetlającymi oraz nieotwieralnymi oknami kosztuje ok. 10 tys. zł. Wstępna cena garażu murowanego zawsze zostanie zawarta w projekcie budowlanym przygotowanym przez wynajętą firmę wykonującą tego rodzaju prace. Koszty można również oszacować samodzielnie w kalkulatorach dostępnych w sieci, w których podaje się szczegóły dotyczące materiałów, rozmiaru i innych kwestii wpływających na ostateczną cenę takiej inwestycji.

Jaki projekt garażu wolnostojącego wybrać?

Do najczęściej wybieranych projektów garaży wolnostojących należą budynki wykonywane z betonu komórkowego, z dachem jednospadowym, pokrywanym dachówką ceramiczną. Wiele firm oferuje gotowe już projekty, które są znacznie tańsze niż przygotowywane na indywidualne zamówienie. Odznaczają się one prostą bryłą, na planie kwadratu lub prostokąta. Dużo droższe są garaże z dachem wielospadowym, o skomplikowanej bryle. Projekt garażu powinien dopasowany wyglądem do budynku mieszkalnego i reszty otoczenia. Należy więc wybrać ten sam materiał budowlany, z którego wykonany został dom czy inne budynki gospodarcze oraz elewację. Ważne są również proporcje budynków. Garaż powinien być znacznie mniejszy niż dom, a jego rozmiary nie mogą wpływać na funkcjonalność części mieszkalnej.

Kiedy warto zainwestować w garaż wolnostojący?

Inwestycja w garaż wolnostojący to nie tylko możliwość przechowywania samochodu i utrzymania go dłużej w dobrym stanie, ale też dodatkowe miejsce gospodarcze na danej posesji, które uzyskamy stosunkowo niedużym kosztem. Z pewnością posiadanie garażu wolnostojącego na działce budowlanej zwiększa jej wartość inwestycyjną, co jest istotne w przypadku chęci jej sprzedaży.

Garaż wolnostojący – zalety i wady

Garaż wolnostojący ma oczywiście również swoich przeciwników, którzy wysuwają argumenty dotyczące problemów z przechodzeniem do niego w chłodniejsze lub deszczowe dni, jeśli znajdują się w nim np. niezbędne narzędzia do wykonywania prac w domu. Z drugiej strony jednak, z garażu wolnostojącego do domu nie będą przedostawać się np. chętnie chowające się tam jesienią gryzonie. Dzięki ustawieniu garażu w oddaleniu od domu, jego mieszkańcy nie są narażeni na nieprzyjemny zapach spalin ani hałasy. Warto także pamiętać, że garaż przy domu jest dużo łatwiejszy do pokonania dla włamywaczy, którzy często właśnie tą drogą przedostają się do części mieszkalnej. Zwróćmy również uwagę na liczbę i rozmiary akcesoriów oraz narzędzi, które gromadzimy w przypadku posiadania domu z ogrodem, jak kosiarka czy też sprzętu sportowego, typu rowery, narty i wiele innych. Rzadko chcemy przechowywać je w domu, więc dodatkowe miejsce w garażu jest dla nich idealne.

Podsumowując więc: jeśli tylko mamy wystarczająco dużą działkę, warto zainwestować i postawić na niej garaż wolnostojący.

Materiał promowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści