Co wybrać – dom nowy czy używany?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy decyduje się na kupno własnego domu. Zazwyczaj wiele osób musi wtedy zmierzyć się z dylematem, jaki ostatecznie dom powinni wybrać? W końcu to poważny krok na lata, a nawet dekady. Czy powinniśmy inwestować w nieruchomość z rynku pierwotnego, a może jednak zdecydować się na używany dom z rynku wtórnego? Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań?

Rynek pierwotny czy wtórny?

Kupno domu to poważna decyzja, która pociągnie za sobą wiele skutków i może przynieść naprawdę duże zmiany w życiu. Dlatego decyzji o kupnie odpowiedniej nieruchomości nie powinno się podejmować pochopnie – należy rozważyć wszystkie dostępne rozwiązania i wybrać najlepsze, aby dom służył przez wiele lat i spełniał potrzeby kupującego.

Rynek pierwotny i zalety nowości

Kupowanie domów i mieszkań z rynku pierwotnego jest ostatnio w modzie – deweloperzy budują nowe osiedla i prześcigają się w konkurencyjności cen, które jednak w ostatnich miesiącach poszły znacząco w górę i według prognoz specjalistów od rynku nieruchomości, mają utrzymać się jeszcze przez jakiś czas.

Choć wyższe ceny niektórych mogą odstraszać, to jednak warto pamiętać, że kupno nowego, dopiero co wybudowanego domu ma sporo zalet. Przede wszystkim, gdy decydujemy się zakup w czasie trwania budowy lub przed jej rozpoczęciem, mamy szansę wprowadzić mniejsze lub większe zmiany w projekcie (np. co do ułożenia niektórych ścian lub wykończenia itp.). To ważne z punktu widzenia wszystkich osób, które mają dokładnie sprecyzowane oczekiwania co do funkcjonalności lub efektu wizualnego swojego miejsca zamieszkania.

Poza tym, mieszkania z rynku pierwotnego są bardzo estetyczne – brakuje w nich śladów użytkowania, nie trzeba robić żadnych remontów, jednakże musimy zazwyczaj poświęcić pieniądze na wykończenie. Wszystko to przyczynia się do faktu, że nowe mieszkania w Warszawie i innych, większych miastach Polski sprzedają się w bardzo szybkim tempie. 

Rynek wtórny, czyli mieszkania używane

Wszystko, co używane można odsprzedać – nieruchomości nie są wyjątkiem od tej zasady. W Internecie oraz na lokalnych tablicach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ofert sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego. Choć wiele osób chętnie kupuje nowe mieszkania, to równie dużo decyduje się na nieruchomości używane. Dlaczego?

Domy i mieszkania z rynku wtórnego często mają bardzo atrakcyjne ceny, bywa że dużo niższe niż nowe nieruchomości. Fakt ten determinują okoliczności, że nieruchomości z rynku wtórnego są w pewnym stopniu (mniejszym lub większym) zużyte przez wcześniejszych właścicieli. Im gorszy stan mieszkania, tym zazwyczaj niższa cena. 

Niektóre mieszkania nie zachwycają, a wręcz odstraszają kupujących, lecz wśród takich nieruchomości da się znaleźć tak zwane perełki – mieszkania kilku miesięczne lub kilkuletnie, które stały puste lub były zamieszkiwane okazjonalnie. Jeśli szuka się odpowiednio dokładnie, często można zdziwić się, jak piękne lokale i domy można kupić w naprawdę przystępnych cenach. 

Nowe czy używane – co lepsze?

Ciężko porównać nieruchomości nowe i używane ze względu na kryterium lepszości. Podczas podejmowania decyzji o kupnie nieruchomości należy przede wszystkim kierować się indywidualnymi standardami i potrzebami. Jeśli dysponuje się większą ilością pieniędzy, wówczas warto zainteresować się rynkiem pierwotnym i nie musieć martwić się o remont. Jednakże, jeśli zasoby finansowe są mniejsze lub nie mamy odpowiednio dużo czasu, aby zaczekać na wybudowanie domu – wówczas rynek wtórny może okazać się świetnym rozwiązaniem.

Podobne posty

  • Domy modułowe: ekonomiczne i opłacalneDomy modułowe: ekonomiczne i opłacalne Budynki modułowe stały się niezwykle popularne w ostatniej dekadzie. One są aktywnie wykorzystywane nie tylko jako dodatkowe pomieszczenia, domki letniskowe, ale także jako pełnoprawne domy modułowe całoroczne.Technologia budowy domów […]
  • Drzwi zewnętrzne – Jakie wybrać?Drzwi zewnętrzne – Jakie wybrać? Osoby zastanawiające się jakie drzwi wejściowe wybrać powinny wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wybór stolarki drzwiowej do domu to bardzo ważna decyzja, która jeśli będzie źle podjęta, pociągnie za sobą niemiłe konsekwencje. W tym artykule […]
  • Tablet Getac F110 i terminal Zebra TC57 – niewielkie urządzenia o dużych możliwościachTablet Getac F110 i terminal Zebra TC57 – niewielkie urządzenia o dużych możliwościach Wielu pracowników zmuszonych jest wykonywać czynności zawodowe niekiedy w bardzo trudnych warunkach – szczególnie jeżeli odbywają się one na świeżym powietrzu.Wielu pracowników zmuszonych jest wykonywać czynności zawodowe niekiedy w bardzo […]
  • projekty domówProjekty domów jednorodzinnych z myślą o przyszłości Przyszłość to słowo, które może budzić w nas radość, nadzieję, motywację lub niepokój i strach. Wszystko zależy od naszego podejścia do życia, pomysłu na siebie, czy nawet etapu, na którym znajdujemy. Jak zatem wybierać projekty domów […]
  • Ogrzewanie podłogowe – jak zwiększyć komfort cieplny domowników?Ogrzewanie podłogowe – jak zwiększyć komfort cieplny domowników? Podczas jesienno-zimowych dni każdy marzy o tym, aby czuć się komfortowo niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego ogrzewania domu, aby wszyscy domownicy z przyjemnością do niego wracali, czuli […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]