28 listopada 2022

Jak zaprojektować wygodne i bezpieczne schody? – jak zaprojektować i obliczyć ich koszt?

Schody powinny pasować stylistycznie do wystroju domu oraz być komfortowe w użytkowaniu. Jednak, jaki jest ich koszt w domu jednorodzinnym?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje schodów, a także, jakie wymiary i metody obliczeniowe wybrać?
  • Jak zaprojektować wygodne schody zabiegowe?
  • Jakie kryteria przy wyborze schodów warto wziąć pod uwagę?
  • Jak zaprojektować schody w oparciu o wzór, a także, jakie schody są wygodne?
  • Jak dopasować kształt schodów oraz ich kolorystykę do stylistyki domu?

Zaprojektowanie oraz wykończenie schodów wcale nie należy do najprostszych przedsięwzięć. Dalsza część artykułu powinna pomóc Ci zapoznać się nieco z tym nie lada wyzwaniem. Zanim, jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tym wpisem: Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać!.

Jakie są rodzaje schodów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym? Jak dobrać odpowiednie wymiary i szerokość stopnia?

Rodzaje schodów możemy podzielić ze względu na ich kształt, przeznaczenie i usytuowanie, a także materiał, z którego je wykonano.

Ze względu na kształt schodów wyróżniamy:

  • schody jednobiegowe (proste),
  • schody dwubiegowe – mają spocznik prostokątny lub kwadratowy,
  • schody trójbiegowe i wielobiegowe – mają kilka spoczników,
  • schody kręcone (spiralne),
  • schody wachlarzowe,
  • schody zabiegowe.

Schody ze względu na przeznaczenie i usytuowanie:

  • schody wewnętrzne,
  • schody zewnętrzne.

Schody ze względu na materiał wykonania:

Optymalna szerokość stopni (ich głębokość) wynosi od 30 do 32 cm. W przypadku wysokości — ta powinna znajdować się w przedziale od 15 do 16 cm. Bardzo przydatny jest również następujący wzór na schody: 2h + s (h oznacza wysokość stopni, natomiast s — jego głębokość). Jeśli końcowy wynik wynosi 60-65 cm, oznacza to, że schody spełniają narzucone wymogi techniczne.

Jak zaprojektować wygodne schody zabiegowe – od czego zacząć?

Projekt schodów zabiegów niestety nie należy do najprostszych przedsięwzięć. Wbrew pozorom — nie polega jedynie na podzieleniu fragmentu okręgu na kilka części. Zarówno szerokość biegu w domu jednorodzinnym, liczbę stopni, jak i jego wysokość regulują pewne budowlane warunki techniczne. Jak więc wymiaruje się schody? Zgodnie z przyjętymi normami liczba stopni w biegu nie powinna wynieść więcej niż 17 (warunek ten nie dotyczy co prawda zabudowy jednorodzinnej, jednak zasada ta została przyjęta również do niej). Kąt nachylenia schodów powinien wynieść przynajmniej 36 °, jeśli nie chcesz, aby schody były zbyt strome. Oprócz tego minimalna szerokość użytkowa może wynieść 80 cm, natomiast wysokość stopnia schodów — od 14 do 19 cm (najwygodniejszymi są te o wysokości 15 cm).

Szerokość stopnia może wynieść od 15 do 32 cm (przy czym 32-centymetrowe schody są najwygodniejsze). Zgodnie z warunkami technicznymi — szerokość stopnia zabiegowego powinna wynieść co najmniej 25 cm (a w najwęższym miejscu nie mniej niż 10 cm) w odległości nieprzekraczającej 40 cm od balustrady. W tym miejscu należy dodać, że 25-centymetrowa szerokość stopnia jest wygodna tylko wtedy, gdy stopień ten ma kształt wydłużonego trójkąta. Szybkie zwiększenie się, a także zmniejszanie tej szerokości wpływa na wydłużanie oraz skracanie kroku, co w przypadku schodów nie jest komfortowe. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na korektę stopni. Dzięki temu część z nich pozostanie bez zmian, podczas gdy pozostała część — uzyska odpowiednio wygodną szerokość.

Pamiętaj, aby zachować jednakową wysokość oraz szerokość stopni. O ile w przypadku prostego biegu schodów działanie to jest proste, o tyle w przypadku trapezowych lub trójkątnych stopni może być bardziej kłopotliwe. Pamiętaj więc, aby zachować tę samą szerokość stopni zabiegowych, jak prostokątnych w połowie szerokości biegu. Jeśli schody zabiegowe skręcają wyłącznie pod kątem prostym, zdecyduj się na dwa (maksymalnie trzy) trójkątne stopnie. Jeśli natomiast będą miały powstać na zakręcie cztery stopnie zabiegowe, zwróć szczególną uwagę na to, aby miały jednakową szerokość.

Gdzie należy umieścić schody – wady i zalety rozwiązań

Wiedz już, jak wykorzystać wzór na schody, a także znasz podstawowe kryteria techniczne. Teraz warto przyjrzeć się kwestii ich umiejscowienia. Schody umieść w taki sposób, aby nie ograniczały powierzchni innych pomieszczeń. Najwygodniejszą lokalizacją wydaje się więc centralna część domu. W przypadku przestronnych domów — schody można tak naprawdę umieścić w dowolnym miejscu. Większe ograniczenia niesie za sobą mniejszy metraż budynku. Im dom jest mniejszy, tym trudniej wygospodarować przestrzeń na schody, aby jednocześnie były wygodne dla domowników i nie zajmowały wiele miejsca.

W mniejszych domach schody na poddasze najczęściej umieszcza się w pokoju dziennym. Schody jednobiegowe można umiejscowić, chociażby przy jednej ze ścian salonu. Ciekawostką jest, że autorzy gotowych projektów domów z poddaszem przeznaczonym do adaptacji, zaznaczają w projekcie miejsce, w którym mają powstać schody. Umiejscawiają je albo przy jednej ze ścian pokoju dziennego, albo w holu. Niekiedy decydują się również na garderobę lub pralnię. Należy również dodać, że w przypadku schodów jednobiegowych należy wyciąć otwór w stropie o szerokości 80 cm. Jeśli schody zostaną umiejscowione równolegle do belek, ich montaż nie będzie skomplikowany. Trudniej będzie w sytuacji, jeśli strop jest żelbetonowy zbrojony krzyżowo lub jednokierunkowo. Koniecznie będzie tutaj usunięcie belek konstrukcyjnych. W związku z tym architekt będzie zobowiązany do zaprojektowania dodatkowych słupów wzmacniających lub belek, aby konstrukcja domu wytrzymała.

Projekt schodów wewnętrznych – te błędy najczęściej się zdarzają

Niezależnie od tego, czy samodzielnie wykonujesz projekt schodów w swoim domu, czy skorzystasz z pomocy fachowca, zwróć uwagę na najpopularniejsze błędy zdarzające się w trakcie projektowania. Pamiętaj, aby ich nie powielić.

Błędy  Skutki 
Różna wysokość stopni Różnice w wysokości zmniejszają komfort użytkowania — prowadzą m.in. do potykania się (może to być niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych).
Schody zbyt blisko stropu Wysokość w świetle między stopniem a belką (czy stropem) powinna wynosić przynajmniej 205 cm. W innym przypadku wysokie osoby podczas wchodzenia po schodach będą musiały się schylać.
Schody, które wchodzą na ścianę Odległość ściany do brzegu schodów powinna przekraczać 110 cm. Dzięki temu korzystanie ze schodów będzie bardziej komfortowe.
Zbyt wąskie schody Minimalna szerokość biegu i spocznika powinna wynosić 80 cm. Jednak za tę najwygodniejszą uznaje się 110-centymetrową szerokość.
Niedopasowanie schodów do skali wnętrza Zbyt duże schody nie będą pasować wizualnie do pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Warto dodać, że schody wachlarzowe zajmują niecałe 4 m2, natomiast schody ze spocznikiem — ok. 7 m2.
Ciemna klatka schodowa Jeśli schody będą znajdować się w miejscu, w którym nie ma okien, rozważ otwartą klatkę schodową z dostępem do sztucznego oświetlenia.

Jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać projekt, przydatny będzie również kalkulator schodów na piętro z zakrętem. Wstępnie obliczysz potrzebną ilość oraz rozmiar poszczególnych rodzajów schodów.

Schody w domu jednorodzinnym – dopasowanie do stylu wnętrza. Czym wykończyć schody w domu i jak wygląda ich finalny koszt?

Schody powinny być przede wszystkim dopasowane do stylu Twojego domu. Tylko wtedy uzyskasz spójny wygląd. Jakie wykończenia schodów betonowych są więc najpopularniejsze?

Materiały do wykończenia schodów betonowych:

  • płytki ceramiczne i gres,
  • Drewno,
  • panele drewnopodobne,
  • wykładzina,
  • kamienie ozdobne.

W zależności od rodzaju, ilości, rozmiaru oraz materiału schodów trudno będzie jednoznacznie stwierdzić, jaki jest finalny ich koszt w domu jednorodzinnym. Tutaj przydatny okaże się kalkulator ceny schodów. Jego zastosowanie umożliwi Ci dokładne oszacowanie kwoty, jaką będziesz musiał przeznaczyć na wykończenie schodów.

Pamiętaj, aby schody nie zajmowały zbyt dużej przestrzeni, a także spełniały wymogi techniczne. Oprócz tego warto umieścić je w odpowiednim miejscu. Ponadto równie ważne są względy stylistyczne.

FAQ

Jakie są rodzaje schodów ze względu na kształt?

Rodzaje schodów ze względu na kształt są następujące:

  • schody jednobiegowe (proste),
  • schody dwubiegowe – schody te mają spocznik prostokątny lub kwadratowy,
  • schody trójbiegowe i wielobiegowe – mają kilka spoczników,
  • schody kręcone (spiralne),
  • schody wachlarzowe,
  • schody zabiegowe.

Umiejscowienie schodów i ich wymiary

W przypadku przestronnego domu schody można umieścić w dowolnym miejscu. Jeśli dom jest mniejszych rozmiarów, warto zdecydować się na umiejscowienie schodów przy jednej ze ścian pokoju dziennego, w holu, garderobie, czy pralni. Pamiętaj również, że optymalna szerokość stopni (ich głębokość) powinna wynieść od 30 do 32 cm. W przypadki ich wysokości — najlepiej będzie, gdy znajdzie się w przedziale od 15 do 16 cm.

Projektowanie schodów — najczęstsze błędy

Do najbardziej uciążliwych błędów w trakcie projektowania schodów należą:

  • różna wysokość stopni,
  • schody zbyt blisko stropu,
  • schody, które wchodzą na ścianę,
  • zbyt wąskie schody,
  • niedopasowanie schodów do skali wnętrza,
  • ciemna klatka schodowa (brak oświetlenia schodów).

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 4]

Powiązane treści